یک رشته بمبگذاری انتحاری در سوریه ده‌ها کشته به جا گذاشت

به روز شده:  16:28 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391

تلویزیون دولتی سوریه و فعالان مخالف آن کشور از کشته شدن ده‌ها تن در جریان یک رشته بمبگذاری انتحاری در مناطق مرکزی کشور خبر داده‌اند.

اولین انفجار در خارج ساختمانی دولتی در دهکده زیاره در مرکز استان حماه صورت گرفت.

تلویزیون دولتی از کشته شدن ۲ نفر و مجروح شدن ۱۰ نفر در این انفجار خبر داده است. این در حالی است که یک گروه از فعالان گفته اند که دست کم ۵۰ نیروی نظامی و شبه نظامی بر اثر این انفجار کشته شدند.

به گفته مقامات انفجار دوم در منطقه المزه در غرب دمشق که بیشتر ساکنان آن از طرفداران دولت هستند، اتفاق افتاد.

این انفجار به کشته شدن ۸۶ نفر منجر شد.

این انفجارها درحالی صورت گرفته که دولت سوریه بر شدت حملات هوایی و گلوله باران مقر شورشیان در دمشق افزوده است.

درهمین حال در قطر و در جریان نشست مخالفان رژیم بشار اسد، شورای ملی سوریه، که در صدد تجدید ساختار خود است، با افزایش اعضایش به بیش از ۴۰۰ نفر شمار زیادی از فعالان و گروههای مخالف داخل سوریه را به عضویت درآورده است.

خیر افزایش اعضای شورای ملی سوریه در دومین روز نشست دوحه اعلام شد.

شورای ملی سوریه که به دلیل نداشتن درکی درست از حوادث داخل سوریه مورد انتقاد مخالفان قرار گرفته، این اقدام را با هدف کاستن از انتقادات کسانی انجام داده است که می گویند ائتلاف تحت رهبری این شورا نمی تواند نماینده مخالفان در داخل خاک سوریه باشد.

قرار است روز پنج شنبه (۸ نوامبر) اعضای شورای ملی سوریه، پیشنهادی را که آمریکا از آن حمایت می کند، مورد بررسی قرار دهد. این پیشنهاد عبارت است از ایجاد گروهی ۵۰ نفره که بتواند سخنگوی تمامی گروههای اصلی مخالف از جمله فرماندهان نظامی و شورای های محلی باشد که از داخل خاک سوریه علیه رژیم بشار اسد فعالیت می کنند.

ریاض سیف، از چهره های سرشناس مخالف که این طرح را ارائه کرده، گفته است که انتظار می رود دولتی موقت در مناطق تحت کنترل شورشیان ایجاد شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.