کمک ۳۸ میلیون دلاری بانک جهانی به تاجیکستان

به روز شده:  15:36 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391

بانک جهانی به تاجیکستان ۳۸ میلیون دلار کمک بلاعوض می کند

به منظور پشتیبانی از بودجه دولتی تاجیکستان و مساعدت به روند اصلاحات، بانک جهانی به این کشور کمک بلاعوض مالی تخصیص داده است.

بنا به اطلاع دفتر بانک جهانی در تاجیکستان، در چارچوب شریکی استراتژیک میان بانک جهانی و تاجیکستان برای سالهای ۲۰۱۰-۲۰۱۳ شورای مدیریت این بانک برای پشتیبانی مالی از بودجه تاجیکستان به این کشور به مقدار ۲۰ میلیون دلار آمریکایی کمک بلاعوض مالی ارائه کرده است.

در بیانیه بانک جهانی آمده است، این مبلغ برای مقابله با عواقب بحران جهانی مالی، تأمین امنیت غذایی، افزایش میزان صادرات، مواد سوختی و کاهش میزان فقر مصرف خواهد شد.

طبق اطلاع این منبع، همچنین، شورای مدیریت بانک جهانی طرح کمک جدید مساعدت به روند اصلاحات در بخش مالیات در تاجیکستان را تصویب کرده است.

بر اساس این طرح بانک جهانی به خاطر بهبود کیفیت کار سیستم جمع‌آوری مالیات، شفافی این سیستم و کاهش میزان "اقتصاد سایگی" به تاجیکستان ۱۸ میلیون دلار تخصیص دهد.

طبق اطلاع دفتر بانک جهانی در تاجیکستان، فعلاً این بانک در تاجیکستان ۱۴ طرح را با هزینه عمومی ۲۳۶ میلیون دلاری اجرا می‌کند.

گفته می‌شود، ۲۷ درصد این طرحها به بخشهای کشاورزی و رشد مناطق روستایی اختصاص یافته، طرحهای دیگر مربوط به بخشهای انرژی، آب، آموزش و پرورش، بهداشت، تأمین اجتماعی و بخش خصوصی است.

همکاری تاجیکستان با بانک جهانی در سال ۱۹۹۶ آغاز شده و در این مدت این بانک به تاجیکستان به مقدار ۶۴۰ میلیون دلار کمک مالی ارائه کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.