چرا همه چشم ها به سوی اوهایوست

به روز شده:  03:58 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

دو نامزد ریاست جمهوری بیشتر از ۷۰ بار به اوهایو سفر کردند

از میان نه ایالت تعیین کننده در سرنوشت انتخابات ششم نوامبر، به نظر می رسد که نقش اوهایو از همه آنها مهم تر باشد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و میت رامنی، رقیب جمهوری خواهش دوشنبه در آخرین مرحله مبارزات انتخاباتی خود بار دیگر به اوهایو آمدند تا در جمع هوادارانشان صحبت کنند.

آقای رامنی قصد دارد سه شنبه هم به اوهایو برگردد تا به رغم سرمای هوا، طرفدارانش را به رفتن به پای صندوق های رای تشویق کند.

در مبارزات انتخاباتی امسال، آقای رامنی (با احتساب سفر روز سه شنبه)، در مجموع ۴۳ بار به اوهایو سفر کرده است. آقای اوباما نیز ۳۰ بار از این ایالت دیدار کرده است.

ایالت اوهایو از سال ۱۹۶۴ همواره به کاندیدایی رای داده است که در انتخابات پیروز شده است. علاوه بر این، تا بحال هیچ نامزد جمهوری خواهی بدون پیروزی در اوهایو راهی کاخ سفید نشده است.

به همین خاطر است که ستادهای انتخاباتی دو نامزد اصلی در انتخابات آمریکا و گروه های هوادار آنها، هر کدام حدود ۹۰ میلیون دلار صرف تبلیغات انتخاباتی در این ایالت کرده اند.

اهمیت اوهایو

از اوهایو به عنوان دماسنج انتخاباتی آمریکا نام برده می شود. ترکیب جمعیتی خاص این ایالت باعث افزایش اهمیت این ایالت شده.

به گفته جامعه شناسان ترکیب جمعیتی این ایالت به گونه ای است جمعیت آن به ۵ گروه شاخص تقسیم شود و آن را به تابلوی مینیاتوری از جامعه آمریکا تبدیل کرده است.

در شمال شرقی این ایالت، در مناطقی مانند شهر کلیولند، اعضای اتحادیه های کارگری و جمعیت قابل توجهی از آفریقایی تبارها حضور دارند که به طور سنتی طرفدار دموکرات ها هستند.

در جنوب شرقی اوهایو، جایی که معادن زغال سنگ قرار دارند، بیشتر جمعیت را سفید پوستان و افراد روستایی تشکیل می دهند و عمده این افراد طرفدار جمهوری خواهان هستند.

بخش های شمال غربی و جنوب غربی اوهایو بیشتر شبیه به دیگر مناطق غرب میانه آمریکا هستند. بیشتر مردم در شهرهایی مانند تولیدو و دیتون دموکرات هستند و در روستاهای اطراف طرفدار جمهوری خواهان.

در بخش مرکزی اوهایو مانند شهر کلمبوس بیشتر رای دهندگان در خط میانه حرکت می کنند.

ستادهای انتخاباتی هر دو نامزد جمهوری خواه و دموکرات در ماه های گذشته تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا حداکثر آرای همه این ۵ منطقه را به دست بیاورند، چرا که کاندیدایی که بیشترین آرا را در سطح ایالت به دست آورد، از پشتوانه همه ۱۸ رای اوهایو در کالج الکتورال برخوردار خواهد بود.

ستاد آقای اوباما حتی پس از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۰۸ به فعالیت های یکی از دفترهای تبلیغاتی خود در ناحیه مهم کویاهاگا ادامه داد.

از سوی دیگر، مسوولان جمهوری خواه اوهایو امسال در اقدامی کم سابقه، اوراق رای پستی را برای همه واجدین شرایط شرکت در انتخابات ارسال کرده اند تا این افراد بتوانند به طور غیابی در این روند شرکت کنند.

این اقدام به افزایش مشارکت رای دهندگان جمهوری خواهی که در مناطق دور دست و روستایی زندگی می کنند، کمک می کند.

اوهایو و مهندسی انتخابات

تکلیف انتخابات آمریکا با حساب و کتاب و چرتکه انداختن مشخص می شود.

نامزدی برنده انتخاب می شود که بتواند ۲۷۰ رای از ۵۳۸ رای کالج الکتورال یا مجمع انتخاباتی را به دست آورد.

چرا که در آمریکا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری با رای مستقیم مردم مشخص نمی شود، بلکه این ایالت ها هستند که از طریق مجمع انتخاباتی یا کالج الکتورال، برنده انتخابات را مشخص می کنند.

از میان ۵۰ ایالت آمریکا،‌ تکلیف بیشتر ایالت ها تقریبا مشخص است و معلوم است که کدام ایالت ها به سوی کدام یک از دو نامزد دموکرات یا جمهوری خواه تمایل دارند.

به ایالت های باقی مانده، ایالت های حساس یا ایالت های سرنوشت ساز گفته می شود.

ایالت اوهایو ۱۸ رای در مجمع انتخاباتی دارد. به عبارتی این ایالت در الکتورال کالج وزن بالایی دارد.

با در نظر گرفتن سهم ایالت هایی که به طوری قطعی به دموکرات ها تمایل دارند، می توان گفت آقای اوباما به طور تضمینی از ۱۸۶ رای در اکتورال کالج برخوردار است.

علاوه بر این ایالت هایی هستند که بر اساس نظرسنجی گمان می شود به باراک اوباما رای دهند. با این حساب تعداد آرای آقای اوباما به ۲۴۳ رای می رسد و او برای پیروزی در انتخابات به ۲۷ رای دیگر در این مجمع نیاز خواهد داشت.

این ارقام برای آقای رامنی به ترتیب عبارت است از ۲۰۶، ۳۶ و ۶۴ رای.

آقای رامنی برای پیروزی در انتخابات، بیشتر از آقای اوباما به آرای ایالت های حساس پرجمعیت مانند اوهایو و فلوریدا نیاز دارد.

عدم پیروزی آقای رامنی در اوهایو، کار او سخت تر می کند و او باید برای راهیابی به کاخ سفید به طور چشمگیری در دیگر ایالت های سرنوشت ساز بدرخشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.