اوباما در دو ایالت کلیدی پیروز شد

به روز شده:  03:50 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

زمان رای‌گیری در بسیاری از ایالت‌ها برای انتخاب رئیس‌جمهوری آتی این کشور پایان یافته است.

بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته پس از رای‌گیری و شمارش مقدماتی آرا، دو کاندیدا در ایالت‌هایی که انتظار می‌رفت پیروز شده‌اند.

باراک اوباما در دو ایالت کلیدی ویسکانسین و نیوهمپشایر پیروز شده و در دو ایالت میشیگان و پنسیلوانیا که میت رامنی امید به کسب پیروزی داشت، بیشترین رای را به دست آورده است.

باراک اوباما،همچنین در چندین ایالت در شمال شرقی کشور پیروز شده و میت رامنی نیز در ایالت‌های محافظه کار جنوب که به طور سنتی طرفدار جمهوریخواهان هستند، برنده شده است.

هنوز نتایج دو ایالت کلیدی فلوریدا و اوهایو منتشر نشده است. رای این دو ایالت حائز اهمیت زیادی است. طبق گزارش‌ها حضور رای دهندگان در این دو ایالت گسترده بوده و خبرنگاران می گویند این امر معمولا به سود کاندیدای دموکرات است.

اعضای ستاد انتخاباتی آقای رامنی در ایالت مهم نوادا می‌گویند اوضاع در این ایالت چندان به سود آقای رامنی نیست. رای گیری در این ایالت هنوز به پایان نرسیده اما بسیاری از رای دهندگان در این ایالت، رای خود را زودتر به صندوق ها ریخته بودند.

گزارش‌ها از ویرجینیا، از ایالت‌های حساس حاکی از حضور چشمگیر رای دهندگان است. این ایالت معمولا در انتخابات، از نامزد دموکرات‌ها حمایت کرده است.

طبق نظرسنجی‌هایی که پس از رای گیری انجام شده، آقای رامنی در ویرجینیای غربی پیروز شده است. تحلیلگران می‌گویند او برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، باید در ایالت اوهایو نیز پیروز شود. تا کنون هیچ کاندیدایی از حزب جمهوریخواه، بدون پیروزی در این ایالت وارد کاخ سفید نشده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز را در شیکاگو سپری کرده و با داوطلبان ستاد انتخاباتی‌اش دیدار داشته و با حلقه دوستان نزدیک خود بسکتبال بازی کرده است.

میت رامنی، رقیب جمهوریخواه او رای خود را در بوستون به صندوق انداخت و سپس در ادامه سفرهای تبلیغاتی خود به پنسیلوانیا و ایالت مهم اوهایو رفت.

برای آسان‌ترکردن رای‌گیری در مناطق زیادی از شرق آمریکا که آثار توفان سهمگین هفته گذشته هنوز در آنها مشهود است، تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شده است.

در حالی که گفته می شود بیشتر حوزه‌های رای‌گیری در نیویورک به طور عادی به کار مشغول هستند، تعدادی دیگر از آنها در چادرها برپا شده‌اند. طبق مقررات اضطراری، مردم می توانند در هر حوزه‌‌ای که بتوانند حاضر شوند، رای بدهند و اتوبوس های ویژه ای برای تردد آنها در نظر گرفته شده است. در ایالت نیوجرسی، آراء ایمیلی و نیز آرایی که از طریق فکس فرستاده می شود، نیز قبول است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز را در شیکاگو سپری کرد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز را در شیکاگو سپری کرد

نظرسنجی‌هایی که پس از آغاز رای‌گیری انجام شده، نشان می‌دهد که باراک اوباما، برتری اندکی نسبت به رقیب خود در بسیاری از ایالت‌های کلیدی دارد اما در کل این انتخابات بسیار تنگاتنگ و رقابتی است. انتخابات امروز همچنین یکی از پرهزینه‌ترین انتخابات آمریکاست.

در انتخابات امروز میلیون‌ها آمریکایی شرکت دارند. میزان حضور مردم در انتخابات حائز اهمیت است. بیش از سی میلیون آمریکایی تا کنون رای خود را به صندوق‌های رای ریخته‌اند.

سرنوشت انتخابات عمدتا به نتیجه رأی گیری در ۹ ایالت تعیین کننده بستگی دارد که نتیجه انتخابات در آنها می تواند به هر یک از دو طرف متمایل شود.

این ایالت ها شامل کلورادو، فلوریدا، آیووا، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، ویرجینیا و ویسکانسین هستند.

میت رامنی

میت رامنی، رقیب جمهوریخواه اوباما رای خود را در بوستون به صندوق انداخت

رقابت به ویژه در ایالت اوهایو بسیار نزدیک است و هیچ نامزد حزب جمهوریخواه تا کنون بدون پیروز شدن در اوهایو نتوانسته رئیس جمهوری آمریکا شود.

پل رایان، شریک انتخاباتی میت رامنی نامزد حزب جمهوری‌خواه، در پیامی فوری از هواداران حزبش خواسته در انتخابات شرکت کنند چون به گفته او تا این لحظه حضور دموکرات‌ها بسیار پررنگ بوده. این انتخابات، یکی از رقابتی‌ترین و پرهزینه ترین انتخابات آمریکا است.

رای‌دهندگان در آمریکا امروز به جز انتخاب رئیس‌جمهوری جدید یک سوم نمایندگان سنا و کل مجلس نمایندگان را انتخاب می‌کنند.

دموکرات ها و جمهوریخواه‌های آمریکا امروز به جز انتخاب رییس جمهور، درگیر رقابت حیاتی دیگری هم هستند و برای کنترل کنگره تلاش می‌کنند. در حال حاضر مجلس نمایندگان در اختیار جمهوریخواهان است و سنا در دست حزب دموکرات است.

دموکرات‌ها در حال حاضر با نسبت ۵۳ به ۴۷ درصد، اکثریت مجلس سنا را در دست دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.