انتخابات آمریکا؛ شش رقابت نفس گیر مجلس سنا

به روز شده:  21:44 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

هم‌زمان با فرا رسیدن هفته‌های پایانی رقابت بر سر ریاست جمهوری ایالات متحده، توجه‌ها در سراسر دنیا بر این موضوع متمرکز شده است. با این وجود، دموکرات ها و جمهوریخواه ها در روز ششم ماه نوامبر، درگیر رقابت حیاتی دیگری هم هستند؛ رقابتی با حضور چندین بازیگر اصلی.

به گفته جنیفر دافی، سردبیر خبرنامه سیاسی کوک، رقابت بر سر کنترل کامل مجلس سنای ایالات متحده است.

چرا سنا مهم است؟

  • از دست رئیس جمهور به تنهایی کار چندانی بر نمی‌آید و موفقیت او وابسته است به همکاری کنگره و به‌خصوص سنا، بخش قدرتمند تر آن که از ۱۰۰ کرسی تشکیل شده
  • دموکرات ها در حال حاضر با نسبت ۵۳ به ۴۷ اکثریت را در دست دارند
  • حزبی که در سنا دارای اکثریت است مسئول انتخاب رؤسای کمیسیون ها، تعیین روند قانونگذاری و انتخاب طرح هایی است که به رأی گذاشته می‌شود
  • سنا همچنین مسئول تأیید صلاحیت منصوبین رده بالای رئیس جمهور، از جمله قضات دیوان عالی است.

او می‌گوید: "ممکن است دموکرات ها اکثریت را در سنا از دست بدهند، یا در بهترین حالت به اکثریتی ضعیف بدل شوند."

دموکرات ها در حال حاضر با نسبت ۵۳ به ۴۷ درصد، اکثریت مجلس سنا را در دست دارند؛ این یعنی جمهوریخواه ها برای گرفتن اکثریت از دموکرات ها تنها به چهار کرسی دیگر احتیاج دارند.

انتظار می‌رود که جمهوریخواه ها کنترل خود بر مجلس نمایندگان را همچنان حفظ کنند.

به گفته خانم دافی، این بدان معنا است که در صورت انتخاب مجدد اوباما، او می‌خواهد سنا در دست دموکرات ها باشد تا بتوانند جلوی جمهوریخواه ها در مجلس نمایندگان بایستند.

در صورتی که میت رامنی پیروز انتخابات باشد و سنا در دست جمهوریخواه ها، حزب او کنترل هر دو مجلس، به علاوه کاخ سفید را در دست خواهد داشت.

او می گوید: "سنا تأثیر اساسی بر روی سیاست گذاری خواهد داشت، چرا که تصمیم بر سر مرگ و زندگی قوانین در سنا گرفته می‌شود."

سی و سه کرسی مجلس سنا محل رقابتند. در اینجا به شش رقابت جالب توجه می‌پردازیم.

استراتژیست سیاسی در مقابل مانکن

الیزابت وارن امیدوار است با دنباله روی از اوباما به پیروزی برسد

ماساچوست یکی از دموکرات ترین ایالت های ایالات متحده است.

از این رو پس از درگذشت تد کندی، سناتور اسطوره ای دموکرات در سال ۲۰۰۹، این ایالت با انتخاب اسکات براون، جمهوریخواه میانه رو برای جایگزینی او در دو سال باقی‌مانده از دوره اش، صحنه سیاسی کشور را زیر و رو کرد.

آقای براون، مانکن سابق که یک بار نیز عکس هایی برهنه برای یک مجله زنان انداخته بود، این بار برای یک دوره کامل نمایندگی رقابت می‌کند. او خود را یک میانه رو معرفی می‌کند و بر استقلال خود از حزب جمهوریخواه کشور، که برای رأی دهندگان ماساچوستی بیش از حد محافظه کار است، تأکید دارد.

رقیب او الیزابت وارن است؛ استاد لیبرال دانشگاه هاروارد، که در واشنگتن بیشتر به خاطر طراحی قانونی جدید برای حمایت از مصرف کنندگان و خشمی که در میان محافظه کاران بر‌می‌انگیزد، شناخته می‌شود.

آقای براون سیاست مداری ماهرتر است و سعی دارد رقیب خود را یکی از "افاده ای های هاروارد" و خود را سیاست مداری مردمی معرفی کند.

خانم وارن که اهل اوکلاهما است، توسط رقبای خود متهم شده است به اینکه در گذشته خود را به دروغ به عنوان یک بومی آمریکایی معرفی کرده تا از مزایای شغلی بهتری بهرمند شود.

او هرگز شواهدی مبنی بر پیشینه بومی خانواده خود ارائه نکرده است و آقای براون، این را نشانه ای از صادق نبودن او می‌داند. با این حال اعضای خانواده خانم وارن ادعاهای او را تأیید می‌کنند.

انتظار می‌رود باراک اوباما با برتری حدود ۲۰ درصد، پیروز رقابت در ایالت ماساچوست باشد و خانم وارن مطمئن است که از این حضور پررنگ رأی دهندگان دموکرات بهره خواهد برد.

هیاهو بر سر "تجاوز مشروع"

سناتور کلر مک کسکیل برای انتخاب مجدد با تاد ایکین رقابت می‌کند

سناتور دموکرات کلر مک کسکیل، تابستان امسال و هنگامی که برای دور دوم نمایندگی خود رقابت می‌کرد، به دردسر بزرگی افتاد.

ایالت میزوری روز به روز محافظه کارتر می‌شود و ظاهراً جمهوریخواه ها در وصل کردن خانم مک کسیل به سیاست‌های نه چندان محبوب باراک اوباما موفق بوده‌اند.

سال گذشته معلوم شد که او از محل درآمدهای عمومی برای پرداخت هزینه سفر هوایی با هواپیمای خصوصی خود و همسرش برداشت کرده و مالیات این هواپیما را نیز نپرداخته است.

با وجود این در ماه اوت بخت دوباره با او همراه شد؛ هنگامی که رقیب جمهوریخواه او تاد ایکین، از نمایندگان مخالف سقط جنین، در یک برنامه تلویزیونی ادعا کرد که زنان قربانی "تجاوز مشروع" دارای مکانیزم های بیولوژیکی برای پیشگیری از بارداری هستند.

جمهوریخواهان از سراسر کشور گفته‌های آقای ایکین را محکوم کردند، سران حزب تلاش برای خارج کردن او از رقابت را آغاز کردند و در نهایت حمایت های مالی از او متوقف شد.

نظرسنجی ها نشان می‌دهد که او از رقیب خود جا مانده ولی جایگاه خود را باز یافته است و در صورت بازگشت حمایت های مالی جمهوریخواهان به سوی او، رقابتی تنگاتنگ را میان این‌ دو شاهد خواهیم بود.

رو در رویی در غرب

جف فلیک، در سمت چپ، و ریچارد کارمونا رقابتی تنگاتنگ را در پیش رو دارند

در رقابت بر سر جانشینی جان کیل، سناتور جمهوریخواه در آستانه بازنشستگی، دموکرات ها در آریزونای محافظه کار، مردی را معرفی کرده‌اند با سابقه ای شبیه به فیلم‌های هالیوودی.

ریچارد کارمونا، پزشکی است که در دوره زمامداری جورج دبلیو بوش، سمت ریاست اداره بهداشت و درمان ایالات متحده را بر عهده داشت.

آقای کارمونا که اهل نیویورک است، جانباز تقدیرشده جنگ ویتنام و فرمانده سابق یک تیم عملیات ویژه پلیس است. بیوگرافی انتخاباتی او تعریف می‌کند که چگونه او یک بار در کوهستان با طناب از هلیکوپتر فرود آمده تا بازماندگان یک حادثه را نجات دهد.

نماینده جمهوریخواهان در این رقابت جف فلیک، عضو مجلس نمایندگان است. او که یک آریزونایی نسل پنجمی است، در شهری زاده شده که به اسم پدر جد او نامیده شده است. او برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ به مجلس نمایندگان راه یافت.

آخرین بار که یک دموکرات از ایالت آریزونا به سنا راه یافت، در سال ۱۹۸۸ بود. با وجود این در سال‌های اخیر جمعیت اسپانیایی زبان این ایالت رشد چشمگیری داشته و سیاست‌های سختگیرانه جمهوریخواهان در مورد مهاجرت و مواد مخدر، نارضایتی بسیاری در این جمعیت بوجود آورده است.

دموکرات ها امیدوارند آقای کارمونا، که دارای اصالت پورتوریکویی است بتواند با جذب رأی کافی از جانب اسپانیایی زبان‌ها، کمبود اقبال این حزب در میان سفیدپوستان جمهوریخواه را جبران کند.

طوفان در تی پارتی

جو دانلی، در سمت چپ، امیدوار است رأی دهندگان از سیاستمداران تک حزبی خسته شده باشند

در ایالت ایندیانا، تمایلات سیاسی متفاوت با عرفِ جنبش "تی پارتی"، که معمولاً هم سو با جمهوریخواهان است، دستیابی به کرسی سابقاً تضمین شده جمهوریخواهان در این ایالت را به رقابتی سخت تبدیل کرده است.

در ماه می رأی دهندگان جمهوریخواه سناتور کهنه کار "ریچارد لوگار"، عضو برجسته این مجلس را که اولین بار در سال ۱۹۷۶ به آن راه یافت، در انتخابات مقدماتی حزب، بازنشسته کردند.

آقای لوگار لیبرال نبود، ولی از نظر اعضای تی پارتی بیش از اندازه نسبت به دموکرات ها آشتی جویانه عمل می‌کرد.

این سناتور کهنه کار که دهه ها بود که با رقابتی جدی مواجه نشده بود، ناگهان خود را در برابر اتهام دورافتادگی از فضای سیاسی ایالتش دید و به خاطر صرف کنار آمدن با دموکرات ها در موضوعاتی مانند گسترش سلاح های هسته ای شدیداً مورد حمله قرار گرفت.

در نهایت، خزانه دار ایالت ریچارد مورداک، با کمک حمایت های مالی گروه‌های محافظه کار کشور، او را با ۶۱ درصد آرا از دور رقابت خارج کرد.

تنها امید کاندیدای دموکرات ها جو دانلی، به این است که شاید رأی دهندگان ایالت ایندیانا علاقه‌ای به انتخاب فردی که متعهد شده که با دموکرات ها مصالحه نکند، نداشته باشند.

مبارزه سنگین وزن ها

تیم کین، در سمت چپ، و جورج الن، هر دو پیش از این فرماندار ایالت ویرجینیا بوده‌اند

رقابت بر سر جانشینی نماینده دموکرات ایالت ویرجینیا، سناتور جیم وب، مسابقه سنگین وزن ترین ها در این فصل از رقابت‌های سیاسی است.

هر دو رقیب در عرصه سیاسی ایالتی و کشوری افرادی شناخته شده‌اند و هر دو در گذشته فرماندار ایالت ویرجینیا بوده‌اند.

ویرجینیا از ایالت های حساس در انتخابات ریاست جمهوری نیز هست، به همین دلیل کارزارهای انتخاباتی دو کاندیدای ریاست جمهوری و شبکه‌های دو حزب، منابع مالی و غیر مالی خود را به سمت این ایالت سرازیر کرده‌اند تا مردم را به پای صندوق های رأی بکشانند.

جورج الن جمهوریخواه، در گذشته نیز عضو مجلس سنا بود ولی کرسی خود را در سال ۲۰۰۶ به آقای وب واگذار کرد.

آقای الن در سال ۲۰۰۶، رقابت خود را با حمایت های مالی گسترده آغاز کرد. ولی هنگامی که یکی از کارکنان هندی-آمریکایی کارزار رقیب خود را در مقابل دوربین، با الفاظی که به تعبیر برخی نژادپرستانه بود خطاب کرد، ضربه شدیدی به کاندیداتوری خود وارد آورد.

کاندیدای امسال دموکرات ها تیم کین است. آقای کین از اولین حامیان باراک اوباما بود و بعدها نیز به ریاست کمیته ملی حزب دموکرات منصوب شد.

کارزار آقای الن در تلاش بوده تا با وصل کردن آقای کین به رئیس جمهور، از محبوبیت اندک آقای اوباما برای به زیر کشیدن آقای کین استفاده کند.

این تاکتیک به نظر موفق نخواهد بود، چرا که نظرسنجی های ایالتی محبوبیت آقای اوباما را در سطحی رقابتی نشان می‌دهد.

غول کشتی حرفه‌ای

لیندا مک ماهون، برگزار کننده سابق کشتی حرفه‌ای و کریس مورفی، نماینده کنگره

در ایالت ثروتمند و متمایل به لیبرال کانتیکت، رقابت بر سر جانشینی سناتور در آستانه بازنشستگی، جورج لیبرمن است. یکی از دو رقیب، غول رسانه ای سابق کشتی حرفه‌ای است که یک بار یکی از کارمندان مرد خود را با لگد و در مقابل تماشاگران به زانو درآورد.

لیندا مک ماهون از طریق اداره یک بنگاه رسانه ای کشتی حرفه‌ای ( World Wrestling Entertainment ) که به بازیگران نیمه برهنه و زد و خوردهای خشن معروف است، توانسته است میلیون‌ها دلار درآمد داشته باشد.

در سال ۲۰۱۰، خانم مک ماهون، خود هزینه رقابتش برای تصاحب کرسی دیگر این ایالت در مجلس سنا را تقبل کرد و ۴۰ میلیون دلار بیش از رقیب خود، سیاستمدار کهنه کار دموکرات ریچارد بلومنتهال، در این رقابت هزینه کرد.

او که در عالم سیاست یک تازه کار محسوب می‌شود، نتوانست با رأی دهندگان و به‌خصوص زنان ارتباط موثری برقرار کند. آقای بلومنتهال به خاطر تبعیض جنسی، خشونت و استفاده از استروئیدها در لیگ کشتی حرفه‌ای، شدیداً به او حمله کرد و او را به راحتی شکست داد.

این بار خانم مک ماهون کارزاری قوی‌تر را رهبری می‌کند. او سعی کرده تا محبوبیت خود را در میان رأی دهندگان زن افزایش دهد و چهره سابق خود به عنوان برگزار کننده مسابقات کشتی حرفه‌ای را تلطیف کند.

کاندیدای دموکرات ها "کریستوفر مورفی"، نماینده ۳۹ ساله مجلس نمایندگان است که در حال گذراندن دوره سوم خود در این مجلس است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.