نسل جدید رهبران چین

به روز شده:  10:30 گرينويچ - پنج شنبه 08 نوامبر 2012 - 18 آبان 1391

حزب کمونیست چین بزودی نسل جدیدی از رهبران این حزب را معرفی خواهد کرد. این انتصاب ها هر ده سال یک بار انجام می شود. مهمترین انتصاب ها مربوط به کمیته اجرایی حزب خواهد بود. کسانی که این پست ها را اشغال خواهند کرد، درباره همه مسائل مهم کشور تصمیم گیری خواهند کرد. کمیته ای فعلی ۹ عضو دارد ولی احتمال دارد که در ترکیب جدید اعضای کمیته تنها ۷ نفر باشند.

با کلیک روی عکس ها شرح حال کسانی را که احتمال دارد رهبران آینده چین باشند بخوانید.

CLICKABLE

شی جین پینگ

گفته می شود که شی جین پینگ قرار است رهبر بعدی حزب کمونیست و رئیس جمهوری شود.

از آنجایی که او پسر یک رهبر سابق است، به اصطلاح "شاهزاده جوان" لقب گرفته است. او از سنین جوانی الفبای سیاست چین را یاد گرفته؛ از هنگامی که پدرش از کار برکنار و خودش برای کار به خارج از شهر فرستاده شد.

ارتباط نزدیک آقای شی با ارتش و حمایت او از صنایع دولتی نشان می دهد که او فردی به نسبت محافظه کار است.

او در سال ۱۹۵۳ به دنیا آمد و در دانشگاه در رشته مهندسی شیمی تحصیل کرده. او در سال ۱۹۷۴ به حزب کمونیست پیوست.

در سال ۲۰۰۷ به عنوان رئیس حزب در شانگهای معرفی شد و وظیفه رسیدگی به یک رسوایی مالی به او سپرده شد.

او به عنوان فردی رک گو مشهور است.او در یکی از اظهارنظرهای جالب توجهش، غرب را بخاطر انتقاد از چین مورد سرزنش قرار داد.

از دید بسیاری در چین، شهرت آقای شی از همسرش کمتر است. همسر او پنگ لی‌یوان یک خواننده موسیقی محلی است که گفته می شود در دانشگاه هاروارد به تحصیل مشغول است.

درباره زندگی شخصی او اطلاعات زیادی در دسترس نیست، ولی گفته می‌شود به بستکتبال و فیلم‌های جنگی هالیوودی علاقه دارد. شاید اقامت کوتاهی که در جوانی در آیووا داشته در این علایق موثر بوده باشد

لی کچیانگ

لی کچیانگ کارش را به‌عنوان یک کارگر ساده در جامعه‌ای روستایی شروع کرد، ولی سرانجام به ریاست حزب کمونیست در یک استان رسید. حالا هم منتظر یکی از عالی‌ترین مقامات است او به اهمیت دادن به اقشار فرودست چین معروف است، که این مسأله ممکن است در پیشینه فقیر او ریشه داشته باشد ا

و روابط نزدیکی با هو جین‌تائو رئیس جمهوری دارد و قبلا در شاخه جوانان حزب با او کار کرده است. احتمال می‌رود که او در پست نخست وزیری جانشین ون جیابائو شود.

اما شیوه رفتار مبتنی بر ایجاد اجماع او، برای برخی توانایی و سرسختی او را در برخورد با کسانی که در اقتصاد چین منافع خود را دنبال می کنند، زیر سوال برده است.

لی کچیانگ در سال ۱۹۵۵ در استان آنهوی به دنیا آمد. او پیشنهاد پدرش را برای کار در شاخه محلی حزب رد کرد و به تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه معتبر پکن مشغول شد.

آقای لی در سال ۱۹۹۸ به عنوان معاون دبیر حزب در استان هنان منصوب شد و یک سال بعد جوان‌ترین استاندار کشور شد.

اما دوران زمامداری او در این استان پرجمعیت با چند مورد آتش‌سوزی و گسترش ابتلا به ویروس ایدز از طریق خون آلوده همراه بود. نزدیک بود این اتفاقات آرزوهای او را برباد دهد.

البته او در زمینه احیای اقتصاد استان هنان موفق‌تر بود. او بعد از آن هم با عملکردش در استان صنعتی لیائونینگ بسیاری را تحت تأثیر قرار داد.

وانگ چیشان

وانگ چیشان برای رهبران کشورهای غربی نامی آشناست. او چندین سال مذاکره کننده ارشد چین در مباحثات مربوط به اقتصاد جهانی و همچنین گفتگوهای اقتصادی با آمریکا بوده است.

هنری پولسن، وزیر خزانه‌داری سابق آمریکا، او را تأثیرگذار و پرسشگر" و "دارای قریحه طنز فوق‌العاده" می‌خواند. همین حرف نشان می‌دهد که میان این دو درجه ای از روابط خودمانی وجود دارد.

او معمولا با مرشد سیاسی‌‌اش و نخست وزیر سابق چین، ژو رونگجی، مقایسه می‌شود. هر دوی آنها به پرتحرک بودن و آمادگی به چالش کشیدن شرایط موجود معروف هستند. هر دو هم به‌خاطر توانایی‌شان در مدیریت بحران‌ها به "رئیس آتش‌نشانی" ملقب شده اند.

این ویژگی‌ها باعث شده حامیان آقای وانگ او را نخست وزیر بهتری از نامزد اصلی این پست، لی کچیانگ، بدانند. آقای وانگ یکی از "شاهزاده‌های جوان" و پسر یکی از مقامات ارشد سابق است. همسر او، یائو مینشان، دختر معاون سابق نخست وزیر، یائو ییلین، است

آقای وانگ متولد شهر کینگ‌دائو در استان شاندونگ است. او در دانشگاه نورث‌وست تاریخ خوانده، و بعد هم به‌عنوان محقق فعالیت کرده است.

او در موقع پیوستن به حزب 35 ساله بود. او پیش از اینکه در سال 2004 شهردار پکن شود، به بانکداری مشغول بود.

او در اوج بحران ناشی از شیوع بیماری سارس عهده‌دار مسوولیت شد و به‌خاطر برخورد قاطعش مورد تحسین قرار گرفت. او قرنطینه سفت و سختی وضع کرد و بجای کم‌اهمیت نشان دادن خطر اپیدمی، با سازمان بهداشت جهانی به همکاری پرداخت.

لی یوان‌چائو

لی یوان‌چائوی ۶۱ ساله رئیس اداره سازماندهی حزب کمونیست چین است. این نهاد عملکرد اعضای حزب را بررسی می‌کند و در مورد مشاغل و سمت‌های آینده آنان تصمیم می‌گیرد.

بسیاری از رهبران سابق چین، از جمله مائو تسه‌تونگ و دنگ شیائوپینگ، زمانی ریاست این اداره را برعهده داشته اند، و همین نشان‌دهنده اهمیت حیاتی این نهاد است.

بنظر می‌رسد آقای لی حمایت هر دو جناح اصلی حزب را با خود دارد. او یکی از "شاهزاده‌های جوان" است و پدرش شهردار شانگهای بوده است. اما در عین حال، از نزدیکان هو جین‌تائو است که بیشترین پایگاه را در شاخه جوانان حزب دارد.

آقای لی فارغ‌التحصیل رشته ریاضیات از دانشگاه فودان است و از دانشگاه پکن فوق لیسانس اقتصاد گرفته و در رشته حقوق هم از دانش‌سرای مرکزی حزب دکترا گرفته است.

او همچنین در دانشکده کشورداری کندی دانشگاه هاروارد دوره دیده است او پیش از عهده‌دار شدن ریاست اداره سازماندهی حزب، رئیس حزب در استان محل تولدش، جیانگ‌سو بود.

او بخاطر تلاش‌هایش در حل مسأله رشد بی‌رویه جلبک‌ها در دریاچه تای همزمان مورد تحسین و انتقاد قرار گرفت. این مسأله بعلت آلودگی ناشی از فعالیت صدها کارخانه مستقر در کنار این دریاچه ایجاد شده بود و آب آشامیدنی میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کرد.

او در استان جیانگ‌سو هم سعی کرد دستگاه اداری تحت امرش را در مقابل مردم پاسخگو کند، و سیستمی برای ارزیابی عملکرد مقامات محلی ایجاد کرد.

ژانگ دژیانگ

رهبران چین در سال 2012 ژانگ دژیانگ را در معرض سخت‌ترین آزمون قرار دادند، و او را جانشین بو شیلای در سمت رهبری حزب در استان چونگ‌کینگ کردند.

عملکرد او باعث شد اعتبار او در غلبه بر مشکلات و مدیریت بحران بیشتر شود، و بخت او برای رسیدن به مقام‌های ارشد بالاتر برود.

بسیاری از رهبران جدید تجربه زیادی در کار کردن با غرب دارند، اما آقای ژانگ متخصص مسائل کره شمالی است که شاید قدیمی‌ترین متحد چین باشد. او حتی دو سال در پیونگ‌یانگ در رشته اقتصاد تحصیل کرده است.

آقای ژانگ که پسر یکی از فرماندهان ارشد ارتش آزادیبخش خلق است، فعالیتش در حزب را در مرز کره شمالی آغاز کرد. او بعد از آن به ژجیانگ رفت و سپس بیت سال‌های 2002 و 2007 دبیر حزب در گوانگ‌دونگ شد. "دوران ریاست آقای ژانگ در استان گوانگ‌دونگ خالی از جنجال نبود. وقتی در سال ۲۰۰۲ نوع کشنده‌ای از ویروس ذات‌الریه (موسوم به سارس) در این استان فراگیر شد، دولت به موقع به آن واکنش نشان نداد، و آقای ژانگ به عنوان رئیس حزب کمونیست در این استان بشدت مورد انتقاد قرار گرفت. موضع سرسختانه او در قبال معترضان و خبرنگاران هم تأثیر

چندان مثبتی روی عموم نگذاشت."

او به طرفداری از اصلاحات شناخته نمی‌شود، و با پیوستن تجار و بازرگانان به حزب مخالفت کرد. آقای ژانگ در سال 2008 به معاونت نخست وزیر رسید. مسوولیت‌های او بخش‌های انرژی، مخابرات و حمل و نقل را شامل می‌شود.

لیو یاندونگ

لیو یاندونگ در میان 25 عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست تنها زن است.

او این بخت را دارد که اولین زنی باشد که به‌عضویت کمیته مرکزی دفتر سیاسی حزب می‌رسد

او در جیانگ‌سو بدنیا آمده و نمونه بارز "شاهزاده‌های جوان" دارای ارتباطات است.

پدر او معاون وزیر کشاورزی بود و گفته می‌شود پدر جیانگ زمین، رئیس جمهوری پیشین را به حزب کمونیست آورد.

خانم لیو مثل هم جین‌تائو در دانشگاه تسینگهوا تحصیل کرده است. او در شاخه جوانان حزب معاون هو جین‌تائو بوده است. او بعدها در رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه رنمین چین فارغ‌التحصیل شد.

یانگ یوان‌شینگ، شوهر خانم لیو که بیش از 40 سال است با او زندگی می‌کند، خودش از "شاهزاده‌های جوان" است و صاحب یک شرکت تخصصی فناوری است. این زوج یک دختر دارند که گفته می‌شود در هنگ‌کنگ زندگی می‌کند.

بنا بر مکاتبات دیپلماتیک افشا شده سفارت آمریکا، آقای یانگ به یک دیپلمات گفته که همسرش انگلیسی را به‌خوبی صحبت می‌کند و به عکاسی علاقه دارد، اما برای پرداختن به این سرگرمی وقت پیدا نمی‌کند.

معروف است که خانم لیو کم‌حرف می‌زند، اما سختکوش و کارآمد است.

او در مورد ضرورت برطرف کردن سوء تفاهمات فرهنگی صحبت کرده، و اخیرا دانشمندان خارجی را تشویق کرده با متخصصان چینی همکاری کنند.

لیو یونشان

لیو یونشان رئیس اداره تبلیغات حزب است. این اداره رسانه‌های کشور را به‌دقت کنترل می‌کند و اینترنت را زیر نظر دارد.

او در سال 1968 برای کار به مغولستان داخلی فرستاده شد و بمدت سه دهه در این ناحیه فعالیت می‌کرد. او بعدها گزارشگر خبرگزاری شین‌هوا، و کارشناس روابط عمومی شد، و بالاخره به معاونت دبیر حزب رسید.

او در شین‌زو در استان شانشی به‌دنیا آمد و در سال 1971 عضو حزب کمونیست شد. او یکی از فارغ‌التحصیلان مدرسه حزب بود، و با هو جین‌تائو در شاخه جوانان حزب همکاری می‌کرد و یکی از متحدان نزدیک اوست.

لیو لفی، پسر آقای لیو، از سرمایه‌گذاران سرشناس بازار سهام است.

اگر آقای لیو به عضویت کمیته مرکزی دفتر سیاسی حزب انتخاب شود، تقریبا قطعیست که اداره امور تبلیغاتی را بدست خواهد گرفت. او احتمالا سانسور شدید موجود بر رسانه‌های چین و سیاست عدم تحمل انتقاد را ادامه خواهد داد.

آقای لیو از افزایش شمار چینی‌هایی که در اینترنت از دولت انتقاد می‌کنند، ابراز نگرانی کرده است.

او اخیرا در جایی گفته که کنترل گسترش اطلاعات در اینترنت غیرممکن شده استمن معتقدم کاربران اینترنت باید آزادانه تبادل اطلاعات کنند، اما در عین حال باید به برخی مقررات پایبند باشند.

یو ژن‌شنگ

یو ژن‌شنگ رئیس حزب در شانگهای، بزرگترین شهر کشور است.او هم یکی از "شاهزاده‌های جوان" است و با روسای جمهوری فعلی و قبلی، یعنی هو جین‌تائو و جیانگ زمین، رایطه نزدیکی دارد، و علاوه بر آن، با خانواده دنگ شیائوپینگ هم مرتبط است.

او با وجود گریختن برادرش به آمریکا در دهه 1980، توانست موقعیت خودش را حفظ کند. علت این امر شاید حمایت پسر معلول دنگ شیائوپینگ باشد.

پدر آقای یو مدت کوتاهی همسر جیانگ کینگ بود که بعدها همان "خانم مائو" معروف شد.آقای یو فارغ‌التحصیل موسسه مهندسی نظامی در هاربین است. او متخصص موشک‌های بالستیک است و از اواسط دهه 1980، بمدت دو دهه در زمینه مهندسی الکترونیک کار کرده است. او بعدها معاون شهردار، شهردار و رئیس حزب در شهر کینگ‌دائو در شرق چین شد. آقای یو مسبب مطرح شدن دو مارک معروف چینی، یعنی آبجوی تسینگ‌تائو و لوزام خانگی هایر، به‌حساب می‌آید.

بنا بر مکاتبات دیپلماتیکی که در سال 2007 فاش شدند، آقای یو ترجیح می‌دهد با خودرویی ساده و بدون اسکورت موتوری سفر کند، و مقامات و محافظان کمی را با خود همراه می‌کند.

آقای یو تنش‌های موجود میان توسعه شهری و حفظ محیط زیست را مطرح کرده است.به گفته او، چین انتخاب سختی در پیش رو دارد. این کشور دستاوردهای اقتصادی عظیمی داشته، اما این دستاوردها با مشکلاتی نظیر افزایش اختلاف درآمدها و پیچیده‌تر شدن روابط انسانی همراه بوده است.

وانگ یانگ

در میان نسل جدید رهبران احتمالی، وانگ یانگ بیش از همه به تمایل به اصلاحات شهرت دارد.

او در سال 2012 در کنگره ملی حزب گفت: "برای رسیدگی به مشکل منافع گروهی که با اصلاحات مخالفت می‌ورزند، ما باید حزب و دولت را جراحی کنیم." آقای وانگ زمانی به لیبرال بودن شهره شد که ریاست حزب را در استان چونگ‌کینگ بدست گرفت.

او اخیرا به‌خاطر نحوه رسیدگی‌اش به یک اختلاف ملکی در روستای ووکان در استان گوانگ‌دونگ مورد تحسین قرار گرفت. او از سال 2007 رئیس حزب در این استان است.

در حالی که ووکان توجه جهانیان را بخود جلب کرده بود، آقای وانگ گروهی از مقامات ارشد را برای مذاکره به آنجا فرستاد و آرامش را به آن ناحیه برگرداند. پس از آن انتخاباتی برای جایگزینی مقامات محلی برگزار شد. آقای وانگ در سوژو به‌دنیا آمده و پدرش کارگر بوده است. او در دهه 1970 در یک کارخانه فرآوری محصولات غذایی کار می‌کرد. پس از آن در دانش‌سرای مرکزی حزب به تحصیل اقتصاد سیاسی پرداخت.

او در دوران ریاست هو جین‌تائو به شاخه جوانان حزب پیوست و نهایتا در رشته کشورداری سیاسی فارغ‌التحصیل شد.در استان گوانگ‌دونگ آقای وانگ به‌خاطر جلسات مرتبش با بازرگانان و پیمانکاران محلی معروف است، و به داشتن دیدی بازتر نسبت به مقوله توسعه مشهور است. او در ارزیابی میزان پیشرفت کشور، مفهوم رضایت را به رشد تولید ناخالص داخلی ترجیح می‌دهد.

ژانگ گائولی

ژانگ گائولی رئیس حزب در شهر بزرگ و ثروتمند تیان‌جین در شرق پکن است.

او در فوجیان به‌دنیا آمده و در دانشگاه شیامن در رشته آمار و اقتصاد تحصیل کرده است. او در ابتدا در صنعت نفت مشغول به کار شد، و سپس در اواسط دهه ۸۰ میلادی به عنوان یکی از مقامات استان گوانگ‌دونگ منصوب شد.

پیشرفت کاری او از سال ۱۹۹۸، پس از منصوب شدن به ریاست حزب در شهر شن‌ژن در مرز با هنگ‌کنگ (جنوب کشور) آغاز شد. او در عین حال که بر توسعه این شهر نظارت داشت، روابط نزدیکی با جیانگ زمین، رئیس جمهوری پیشین، و حامیانش برقرار کرد. این ارتباط به او کمک کرد در سال 2002 به مقام استاانداری شاندونگ برسد.

آقای ژانگ رهبری در دوران زمامداری در تیانجین، خود را از هیاهو دور نگاه داشته است و اطلاعات زیادی درباره دیدگاه‌ها یا زندگی خصوصی او وجود ندارد.

منگ جیان‌ژو

منگ جیان‌ژو هم اکنون وزیر امنیت عمومی است. او در این پست مهم بر اعمال قوانین در داخل کشور نظارت می‌کند. برخی او را نامزد در دست گرفتن مسوولیت امنیت کل کشور می‌دانند.

اما آقای منگ موقعیت خود را مدیون جیانگ زمین، رئیس جمهوری پیشین، و "باند شانگهای" است، و معلوم نیست که از حمایت کافی در میام کادر رهبری فعلی کشور برخوردار باشد.

آقای منگ در سوژو در استان جیانگ‌سو به‌دنیا آمد و در سال ۱۹۷۱ به حزب کمونیست پیوست. او در موسسه مهندسی مکانیک شانگهای در رشته مهندسی سیستم‌های صنعتی تحصیل کرده است.

او در سال ۱۹۹۳ معاون شهردار شانگهای شد و در سال ۲۰۰۱ به مقام معاون رئیس حزب آن شهر رسید، و سپس رئیس حزب در استان جیانگ‌شی شد.

آقای منگ در سمت فعلی‌اش بر فعالیت‌های پلیس نظارت می‌کند، و عمدتا در مسائل امنیت ملی از او یاد می‌شود.

گفته می‌شود او در یک جلسه آموزشی به افسران پلیس محلی گوشزد کرده که باید در انجام وظایفشان "منطقی، راحت، متمدن و درست" برخورد کنند. البته او اضافه کرده که مأموران پلیس باید به اهمیت "وظیفه حفظ آرامش و ثبات" واقف باشند.

هو چونهوا

هو چون‌هوا که رئیس حزب در مغولستان داخلی است، یکی از جوان‌ترین افراد در میان رهبران ارشد چین است و بسیاری آینده او را روشن ارزیابی می‌کنند.

او به‌خاطر روابط نزدیکش با رئیس جمهوری هو جین‌تائو به "هوی کوچک" معروف است. البته این‌دو با هم نسبتا خانوادگی ندارند.

او اگر به عضویت کمیته مرکزی حزب درآید، با 49 سال سن جوان‌ترین عضو خواهد بود. در این صورت او می‌تواند در سال 2022 جدی‌ترین نامزد جانشینی شی جین‌پینگ در کرسی رهبری چین باشد. آقای هو پیشینه خانوادگی ساده‌ای دارد و در استان هوبی در خانواده‌ای کشاورز به‌دنیا آمده است. اما او بعد از کسب نتایج درخشان در امتحانات ریاضیات به دانشگاه پکن راه یافت. دوران فعالیت سیاسی او در تبت و در شاخه جوانان حزب، یعنی پایگاه قدرت هو جین‌تائو، آغاز شد. آقای هو 23 سال در تبت کار کرد و دشواری‌های کار در منطقه‌ای که درگیر تنش‌های قومی است را تجربه کرد.

آقای هو در سال 2009 به مغولستان داخلی رفت و به‌خاطر حل و فصل اعتراضات مغول‌ها مورد تمجید قرار گرفت. مغول‌ها به فعالیت معادن زغالسنگ و لطمات ناشی از آن به مراتع اعتراض داشتند.

او می‌گوید: "در فرآیند توسعه باید منافع توده‌ها را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی در نظر داشت. اگر به درستی از منافع مردم محافظت نشود، توسعه پایدار نخواهد بود."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.