حماس: فلسطینیان را در کشمکش داخلی سوریه دخالت ندهید

به روز شده:  11:45 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391
یرموک

عضو ارشد حماس خواسته است که ساکنان یرموک در جنگ داخلی سوریه دخالت داده نشوند

در پی انتشار خبر کشته شدن چند تن از آوارگان فلسطینی در سوریه و گزارشی در مورد بسته شدن دفاتر جنبش حماس در آن کشور، یک مقام حماس خواسته است که آوارگان فلسطینی به جنگ داخلی سوریه کشانده نشوند.

خبرگزاری فلسطینی "معا" امروز سه شنبه ۱۶ آبان (۶ نوامبر) گزارش داد که صلاح البردویل، عضو ارشد حماس و از نمایندگان شورای قانونگذاری فلسطینی، در واکنش به خبر بسته شدن دفاتر حماس در سوریه، گفته است که "این اقدام دولت سوریه هیچ اهمیتی برای ما ندارد بلکه آنچه مهم است این است که فلسطینیان مقیم سوریه در کشمکش داخلی آن کشور دخالت داده نشوند."

پیشتر، شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داده بود که نیروهای امنیتی سوریه دفاتر حماس را در تمامی نقاط آن کشور مهر و موم کرده اند.

آقای البردویل گفته است که حماس در مورد بستن دفاتر این جنبش در سوریه اطلاع مشخصی ندارد، اما افزوده است که "آوارگان فلسطینی رنج فراوانی دیده اند و هدف آنان، آزادی کشورشان است و ما با تحولات جاری در سوریه هیچ ارتباطی نداریم."

این عضو ارشد حماس گفته است که "ما از اظهار نظر در مورد موضوع سوریه خودداری می کنیم تا فلسطینیان مقیم سوریه از این جنگ برکنار بمانند."

خبرگزاری معا به نقل از "برخی منابع فلسطینی در سوریه" گفته است که ماموران امنیتی دفتر کار خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس و مقر امور خارجی این جنبش را مورد جستجو قرار داده اند. خالد مشعل چندی پیش با حمایت از حرکت اعتراضی مردم سوریه، ناخرسندی مقامات سوریه را برانگیخت و در پی آن، مقر خود را از دمشق به قطر منتقل کرد.

مقامات سوریه در مورد خبر مهر و موم کردن دفاتر حماس در آن کشور اظهار نظری نکرده اند.

از راست به چپ: شلح از جهاد اسلامی، مشعل و جبریل

از راست به چپ: شلح از جهاد اسلامی، مشعل و جبریل - بحران سوریه باعث شکاف در میان گروههای فلسطینی شده است

به گزارش الجزیره، مهر و موم کردن دفاتر حماس واکنشی نسبت به اظهارات مقامات حماس در واکنش به خبر کشته شدن شماری از فلسطینیان ساکن اردوگاه یرموک در حومه دمشق بوده است.

خبرگزاری معا به نقل از "منابع محلی" گفته است که روز دوشنبه، یک اتوبوس در اردوگاه یرموک هدف آتش نیروهای دولتی قرار گرفت که در نتیجه آن، هفت فلسطینی به شدت زخمی شدند و در بیمارستان درگذشتند.

معا در ادامه این گزارش همچنین گفته است که پیشتر، مواضع گروه فلسطینی "جبهه خلق برای آزادی فلسطین - فرماندهی کل" در اردوگاه یرموک هدف حمله مخالفان حکومت سوریه قرار گرفته و تلفاتی برجای گذاشته بود.

جبهه خلق همچنان از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و اقدامات او علیه مخالفان حمایت می کند.

منطقه یرموک در جنوب دمشق محل سکونت شمار قابل توجهی از آوارگان فلسطینی است و از آن به عنوان "اردوگاه غیررسمی آوارگان" نام برده می شود.

به گفته خبرگزاری معا، اگرچه جنگ داخلی سوریه با فلسطینیان ارتباطی ندارد، اما باعث بروز شکاف بین فلسطینیان طرفدار و مخالف دولت سوریه در این اردوگاه شده و درگیری های بین دو طرف در داخل یا نزدیکی این محل، تلفاتی را به فلسطینیان وارد کرده است.

به گفته این خبرگزاری، گروه های فلسطینی فتح، حماس و جهاد اسلامی به طور مشترک برای کمک به ساکنان فلسطینی یرموک تلاش می کنند.

در مورد خبر مهر و موم شدن دفاتر حماس در سوریه، محمود زهار، مرد شماره دو حماس در نوار غزه، به خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در بیت المقدس گفته است که در این مورد اطلاعی ندارد. وی افزوده است که حماس مدتهاست سوریه را ترک کرده و دفتر فعال در آن کشور ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.