آمریکا رئیس جمهور خود را انتخاب می‌کند

به روز شده:  12:36 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391
رامنی و اوباما

رقابت میان دو نامزد اصلی بسیار نزدیک است

میلیون ها آمریکایی امروز با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کشورشان، رئیس جمهور خود را برای ۴ سال آینده انتخاب می کنند. رقابت اصلی میان باراک اوباما از حزب دمکرات و میت رامنی از حزب جمهوریخواه است.

نظرسنجی ها نشان داده است که رقابت میان این دو رقیب بسیار نزدیک است و نتیجه نهایی قابل پیش بینی نیست.

سرنوشت انتخابات عمدتا به نتیجه رأی گیری در ۹ ایالت تعیین کننده بستگی دارد که نتیجه انتخابات در آنها می تواند به هر یک از دو طرف متمایل شود.

این ایالت ها شامل کلورادو، فلوریدا، آیووا، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، ویرجینیا و ویسکانسین هستند.

جزئیات بیشتر در مورد نقش ایالت های حساس در انتخابات آمریکا را کلیک اینجا بخوانید.

نظرسنجی ها نشان می دهد که دو نامزد اصلی انتخابات در سطح ملی تقریبا شانه به شانه هم پیش می روند، اما آقای اوباما در ۹ ایالت تعیین کننده اندکی جلوتر از حریف است.

رقابت به ویژه در ایالت اوهایو بسیار نزدیک است.

نظام انتخاباتی آمریکا

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با استفاده از نظام مجمع انتخاباتی (کالج الکتورال) انجام می‌شود. هر ایالت سهمیه‌ای از ۵۳۸ عضو این مجمع دارد. در اکثر ایالت های آمریکا تمام این سهمیه به نامزدی اختصاص می یابد که اکثریت آرای ایالت را به دست آورد. (تنها در نبراسکا و مین این سهمیه بر اساس نتیجه رای گیری در حوزه های انتخابیه کنگره و آراء در سطح کلی ایالت تقسیم می شود). نامزدی که حد اقل رأی ۲۷۰ عضو مجمع انتخاباتی را به دست آورد، رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

هیچ جمهوریخواهی تا کنون بدون پیروز شدن در اوهایو نتوانسته رئیس جمهور آمریکا شود.

شبکه سی ان ان از قول یکی از مشاوران تبلیغاتی آقای رامنی گزارش کرده است که نامزد جمهوریخواهان قصد دارد در روز انتخابات هم به تلاش های تبلیغاتی خود ادامه دهد.

بر اساس این گزارش، آقای رامنی روز سه شنبه و هنگامی که رأی گیری در جریان است در دو ایالت اوهایو و پنسیلوانیا به تبلیغ ادامه خواهد داد.

مشاوران آقای رامنی گفته اند که با این کار قصد دارند انرژی هواداران خود را حفظ کنند و از آخرین فرصت ها برای تشویق رأی دهندگان به رأی دادن به آقای رامنی استفاده کنند.

آقای رامنی، دیروز هم به ایالت فلوریدا رفت که بر اساس نظرسنجی ها در آن اندکی جلوتر از آقای اوباما است و سپس به ایالت های ویرجینیا، نیوهمپشایر و اوهایو سفر کرد.

آقای اوباما هم دیروز از ایالت های ویسکانسین، آیوا و اوهایو دیدار کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.