توافق بریتانیا و امارت متحده عربی در مورد گسترش همکاری های دفاعی

به روز شده:  14:15 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

بریتانیا و امارات مواففت خود را با افزایش مانورهای نظامی و آموزشی مشترک اعلام کردند

بریتانیا و امارات متحده عربی موافقت خود را در مورد افزایش همکاری‌های دفاعی دو کشور و گسترش حضور نظامی بریتانیا در کشورهای حاشیه خلیج فارس اعلام کردند.

در بیانیه مشترکی که در پایان دیدار دو روزه دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از امارات منتشر شد، دو کشور اعلام کردند که برای امنیت امارات و منطقه خلیج فارس نسبت به "افزایش توافقات دفاعی با هم همکاری بیشتری خواهند داشت."

"همکاری در زمینه صنایع دفاعی" دو کشور از جمله شامل فروش جنگنده های تایفون و فناوری جدید نظامی به امارات است.

بریتانیا و امارات موافقت کردند تا مانورهای نظامی و آموزشی مشترک بین دو کشور را افزایش داده و در زمینه "حضور نظامی بیشتر بریتانیا در امارات" سرمایه گذاری کنند.

به گفته وام، خبرگزاری رسمی امارات، این بیانیه پس از دیدار آقای کامرون با شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، امیر امارات که با هدف گسترش توافقات اقتصادی بخصوص در مورد صنایع دفاعی انجام شد، منتشر شده است.

آقای کامرون در گفتگویی با بی بی سی با اشاره به این که مسئله حقوق بشر از جمله موضوعات مورد بحث در مذاکراتش با مقامات امارات بود، تاکید کرد که تفاوت های فرهنگی بین دو کشور باید دراین باره مورد توجه قرار بگیرد.

نخست وزیر بریتانیا افزود: "من به رشد دموکراسی و حقوق بشر اعتقاد دارم، اما باید به تفاوت میان کشورها هم توجه داشته باشیم. آنها ( امارات) خط مشی متفاوت، تاریخ متفاوت و فرهنگ متفاوتی دارند."

آقای کامرون همچنین از توافقات نظامی با کشورهای حاشیه خلیج فارس دفاع کرد.

امارات تمایل خود را به سفارش ۶۰ فروند از جنگنده های تایفون برای جایگزینی جنگنده‌های میراژ فرانسوی که سالها از ساخت آنها می‌گذرد، نشان داده است.

نخست وزیر بریتانیا در بخش دیگری از گفتگو با بی بی سی گفت: "امارات به همراه ما برای استقرار آزادی در لیبی با نیروهای معمر قذافی جنگید."

آقای کامرون گفت: "به نظر من هر کشوری حق دفاع از خود را دارد، اما نمی توان انتظار داشت که هر کشوری بتواند هر نوع تانک، کشتی و یا هواپیمایی را که برای دفاع از خود نیاز دارد، تولید کند."

قرار است آقای کامرون امروز( سه شنبه ۶ نوامبر) در ادامه سفرش از عربستان سعودی دیدار و با مقامات آن کشور مذاکره کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.