محاکمه غیابی ۴ فرمانده سابق اسرائیل در ترکیه

به روز شده:  10:04 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

ماجرای حمله به کشتی 'مرمره آبی' باعث بروز تنش در روابط ترکیه و اسرائیل شد

قرار است امروز در ترکیه ۴ ژنرال بازنشسته اسرائیل، به طور غیابی در دادگاهی در استانبول به اتهام سازماندهی حمله به یک کشتی ترکیه که در سال ۲۰۱۰ میلادی قصد شکستن محاصره غزه را داشت، محاکمه شوند.

در حمله مذکور ۹ فعال که همگی از شهروندان ترکیه بودند، کشته و شماری نیز مجروح شدند.

در ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی، کماندوهای اسرائیلی به کشتی "مرمره آبی" که حامل ۶۰۰ فعال طرفدار دمکراسی و کمک‌های بشر دوستانه بود و قصد شکستن محاصره غزه را داشت، در آبهای بین المللی حمله کردند.

ترکیه، اسرائیل را به اقدامی تروریستی متهم کرده است، اما دولت اسرائیل آن را اقدامی در دفاع از خود می داند.

این حادثه، به بروز تنش شدیدی در روابط دو کشور منجر شد.

چنانچه این ۴ نفر در این دادگاه محکوم شوند، حکم بازداشت آنها صادر خواهد شد.

سفارت اسرائیل در آنکارا، این دادگاه را "اقدام سیاسی یکجانبه بدون اعتبار قضایی" عنوان کرده است.

به گفته مقامات سفارت اسرائیل، این موضوع باید از طریق گفتگو بین اسرائیل و ترکیه حل و فصل شود.

کمیته تحقیقاتی که در اسرائیل درباره حمله نظامی به کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تشکیل شد، اعلام کرد که در جریان این حمله، قوانین بین‌المللی نادیده گرفته نشده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در تحقیقات جداگانه‌ای در این باره اعلام کرد که نیروی دریایی اسرائیل، در این حمله "سطح غیرقابل پذیرشی از خشونت" را نشان داده است.

اسرائیل در سال ۲۰۰۷ میلادی پس از آن که حماس کنترل نوار غزه را به دست گرفت، محاصره سختی را علیه این منطقه اعمال کرد که با انتقاد گروه های حقوق بشر و امدادی روبرو شده است.

اسرائیل می‌گوید که محاصره غزه با هدف اعمال فشار بر جنبش حماس و جلوگیری از رساندن سلاح و سایر تجهیزات نظامی به این گروه است.

فشارهای بین‌المللی در پی حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی حامل فعالان طرفدار فلسطینیان در سال ۲۰۱۰ میلادی باعث شد که اسرائیل تا حدی از فشارهای اعمال شده بر نوار غزه بکاهد و اجازه دهد مواد غذایی بیشتری به این منطقه ارسال شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.