سیاهان باز هم به باراک اوباما رای می دهند؟

به روز شده:  19:43 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391

چهار سال پیش، ۱۳۱ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کردند. ۶۹ میلیون نفر به باراک اوباما و نزدیک به ۶۰ میلیون نفر هم به جان مک‌کین رای دادند.

این در حالیست که ترکیب رای دهندگان در آمریکا به سرعت در حال تغییر است. به گفته جان فسمن خبرنگار مجله اکونومیست: "سیاه‌پوست‌ها، لاتینی تبارها و آسیایی تبارها به مرور بخش بزرگ‌تری از رای‌دهنده‌ها را تشکیل می‌دهند. در ۲۰۰۸، اوباما از این موضوع بهره برد."

جامعه سیاهان آمریکا، که ۱۳% از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد، نقش مهمی در پیروزی آقای اوباما داشت. در سال ۲۰۰۸ نزدیک به ۹۶ درصد از آفریقایی-آمریکایی‌های به اوباما رای دادند.

اما در چهار سال گذشته، با ادامه دشواری‌های اقتصادی آمریکا، سیاه‌پوستان آمریکایی با سختی‌های زیادی روبه‌رو شده‌اند. ۲۷ درصد از آفریقایی-آمریکایی‌ها در فقر زندگی‌ می‌کنند.

میانگین درآمد خانواده‌های سیاه در ۴ سال گذشته ۵۳ درصد کاهش یافته، درحالی که این رقم برای خانواده‌های سفید پوست ۱۶ درصد است. همچنین، نزدیک ۱۴ درصد از سیاه‌پوست‌ها بیکار هستند، که در مقایسه با میانگین ملی ۷.۹ درصد، رقم بالایی‌ است.

در اوت ۲۰۱۱، سی‌بی‌سی، مجمع اعضای سیاه‌پوست کنگره آمریکا، رسما از آقای اوباما خواست تا برای بهبود وضعیت بیکاری سیاه‌پوستان چاره‌ای پیدا کند. همچنین، گاهی آقای اوباما به بی اعتنایی با جامعه آفریفایی-آمریکایی‌ها‌ متهم شده است. در ماه ژوئیه امسال، او در صد و سومین گردهم‌آیی NAACP، بزرگترین و قدیمی ترین موسسه حقوق مدنی، شرکت نکرد – که باعث نارضایتی و انتقاد از سوی جامعه آفریقایی-آمریکایی‌ها شد. در حالی که میت رامنی، رقیب جمهور‌یخواه آقای اوباما، در این گردهم‌آیی شرکت داشت و سخنرانی کرد.

""بسیاری از سیاست‌هایی که با هدف بهبود بحران اقتصادی آمریکا شکل گرفتند تاثیرات مثبت زیادی برای سیاه‌پوست‌ها داشته. به عنوان مثال، گسترش بیمه بیکاری به خانواده‌های کم درآمد و به خصوص سیاه‌پوست‌ها کمک‌های زیادی کرده است.""

آستین نیکولز، محقق انستیتو اربن

همچنین، برخی از منتقدان آقای اوباما می‌گویند که او گام‌های مهمی در حمایت اقلیت‌های دیگر از جمله همجنس‌گراها، زنان و پناهنده‌ها برداشته، اما برای مشکلات اجتماعی سیاه‌پوست‌ها تلاش چندانی نکرده است.

اقدامات آقای اوباما در بعضی موارد باعث نارضایتی گروهی از سیاه‌پوست‌های مذهبی شده است؛ به عنوان مثال، حمایت باراک اوباما از حق ازدواج همجنس‌گراها با انتقادهای شدیدی از سوی برخی رهبران مذهبی سیاه‌پوست‌ روبه‌رو شد.

اما مدافعان رئیس جمهوری آمریکا این انتقادها را رد کرده و می‌گویند که بعضی از قوانینی که آقای اوباما تصویب کرده علاوه بر بهبود شرایط اقتصادی، به بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی سیاه‌پوست‌های آمریکا هم کمک‌ کرده است.

به گفته آستین نیکولز، محقق انستیتو اربن: "بسیاری از سیاست‌هایی که با هدف بهبود بحران اقتصادی آمریکا شکل گرفتند تاثیرات مثبت زیادی برای سیاه‌پوست‌ها داشته. به عنوان مثال، گسترش بیمه بیکاری به خانواده‌های کم درآمد و به خصوص سیاه‌پوست‌ها کمک‌های زیادی کرده است."

در انتخابات امروز برای آقای اوباما این سوال مطرح است که آیا ممکن است در نتیجه بدتر شدن وضعیت اقتصادی خانواده‌های سیاه پوست در طی چهار سال گذشته، این گروه بزرگ از رای دهنده‌های آمریکایی شوق و ذوق انتخابات پیشین را نداشته باشند و تعداد کم‌تری رای بدهند؟

آمار همچنان نشاندهنده حمایت اکثریت سیاه‌پوست‌ها از باراک اوباماست. تحلیلگران بعید می‌دانند که آقای اوباما بخش بزرگی از رای سیاه‌پوست‌ها را از دست بدهد. چیزی که می تواند خطر بزرگ‌تری برای شرکت سیاه‌پوست‌ها در انتخابات باشد، قوانین جدید ثبت نام رای دهندگان و کارت شناسایی است. منتقدان قوانین جدید می‌گویند که این قوانین شرکت در انتخابات را برای سیاه‌پوستان سخت‌تر می‌کنند.

در چند ایالت، دادگاه‌ها این قوانین را رد کرده‌‎اند. اما، همچنان بخشی از آن‌ها در ایالت‌های مختلف اجرا می شود. اگرچه این اولین باری نیست که سیاه‌پوست‌ها برای رای دادن با سختی روبه‌رو می‌شوند.

چهار سال پیش رویای دیرین سیاهان آمریکا برای انتخاب رئیس جمهوری از رنگ خود محقق شد، اما سئوال اینجاست که چند درصد از دوستداران اوباما در انتخابات قبل، حالا از او دلسرد شده اند؟

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.