وزیر دفاع سابق گرجستان در ارتباط با بدرفتاری با زندانیان بازداشت شد

به روز شده:  10:56 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391
آخلائیا

آخلائیا برای پاسخگویی به "اتهامات ابلهانه" به کشور بازگشته است

رئیس ستاد مشترک ارتش و وزیر دفاع سابق گرجستان در ارتباط با بدرفتاری با زندانیان بازداشت شده اند.

روز چهارشنبه، ۱۷ آبان (۷ نوامبر)، منابع خبری گرجستان گزارش کردند که دادستان کل این کشور دستور بازداشت گیورگی کالاندادزه، رئیس ستاد مشترک ارتش، و باکو آخلائیا، وزیر دفاع سابق را به دلیل "سوء استفاده از قدرت" را صادر کرده است.

آرکیل کبیلاشویلی، دادستان گرجستان، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است که "دفتر دادستانی کل تحقیقاتی را در مورد پرونده جنانی مرتبط با سوء استفاده از مقام توسط کارمندان وزارت دفاع به جریان انداخته است."

وی در عین حال افزود که در مورد "تفهیم اتهام رسمی" به بازداشت شدگان هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

وکیل مدافع آقای آخلائیا مسئولیت موکل خود در مورد بدرفتاری با زندانیان را رد کرده و گفته است که "دلیلی که برای به جریان انداختین تحقیقات جنایی مطرح شده بی اساس و مهمل است."

در انتخابات پارلمانی ماه گذشته، حزب گرجستان رویایی به رهبری بیدزینا ایونیشویلی بر حزب جنبش متحد ملی به رهبری میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری، پیروز شد و دولت جدید را تشکیل داد.

یکی از عوامل رویگردانی از حزب حاکم انتشار فیلم هایی از بدرفتاری ماموران زندان با زندانیان بود که تظاهرات اعتراضی گسترده ای را علیه دولت وقت در پی آورده بود.

بیدزینا ایونیشویلی و ساکاشویلی

با شکست حزب ساکاشویلی (چپ) در انتخابات پارلمانی بیدزینا ایونیشویلی دولت را تشکیل داد

طبق قوانین گرجستان، رئیس جمهوری بالاترین مقام ارشد اجرایی و رئیس کشور است و با رای مستقیم مردم انتخاب می شود و نخست وزیر، به عنوان رئیس دولت، به پیشنهاد رئیس جمهوری و تصویب مجلس مامور تشکیل کابینه می شود.

معمولا انتظار می رود که رئیس جمهوری رهبر حزب دارای اکثریت پارلمانی را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی کند.

در عین حال، رئیس جمهوری به عنوان مسئول حفظ امنیت و دفاع از کشور، وزیران دفاع و کشور را شخصا منصوب می کند و این دو وزیر تحت نظر رئیس جمهوری فعالیت می کنند.

میخائیل ساکاشویلی در انتخاباتی سال ۲۰۰۴ که در پی حرکت انقلابی مردم گرجستان علیه رئیس جمهوری سابق برگزار شد با اکثریت کم سابقه آرا نخستین دور ریاست جمهوری خود را آغاز کرد و در انتخابات سال ۲۰۰۸ برای دوره دوم به این سمت انتخاب شد. انتخابات بعدی ریاست جمهوری در سال آینده میلادی برگزار می شود.

در دوره ریاست جمهوری میخائیل ساکاشویلی، آقای آخلائیا سمت های متعددی را برعهده داشت. وی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ رئیس سازمان زندان ها، بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ وزیر دفاع و در سال جاری، برای چند ماه وزیر کشور بود.

وی دو ماه پیش و در پی رسوایی ناشی از گزارش شکنجه تعدادی از زندانیان توسط زندانبانان، از سمت وزارت کشور استعفا داد اما تاکید داشته است که در دوره خدمت او، هیچگونه تخلفی از موازین حقوق بشر علیه زندانیان روی نداده است.

در پی انتخابات پارلمانی ماه اکتبر، وی برای مدتی گرجستان را ترک کرد اما سه روز پیش، با اعلام اینکه آماده پاسخگویی به "اتهامات ابلهانه" علیه خویش است، به کشورش بازگشت و روز بعد برای پاسخگویی "به برخی سئوالات" به دفتر دادستانی احضار شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.