حکومت سوریه 'کمک های دارویی را مصادره می کند'

به روز شده:  18:10 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391
اسد

حکومت سوریه به مصادره اقلام بشردوستانه به نفع نیروهای دولتی و طرفداران خود متهم است

حکومت سوریه مانع از دسترسی مردم به کمک های دارویی ارسالی از خارج می شود.

"اتحادیه سازمان های کمک رسانی پزشکی" مستقر در ژنو، سوئیس، در گزارشی در روز چهارشنبه، ۱۷ آبان (۷ نوامبر)، هشدار داد که حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، بخش اعظم کمک های بشردوستانه ارسالی به آن کشور را برای استفاده نیروهای دولتی و هواداران خود مصادره می کند.

سخنگوی این سازمان در یک نشست خبری گفته است که تا ۹۵ درصد از تمامی اقلام دارویی که در اختیار مرکز هلال احمر سوریه در دمشق قرار می گیرد عمدتا برای درمان نیروها و طرفداران حکومت که زخمی شده اند به کار گرفته می شود و هزاران تن از مردم غیرنظامی و همچنین مخالفان زخمی حکومت به این اقلام دسترسی ندارند.

به گفته وی، از زمان آغاز بحران سیاسی سوریه در نوزده ماه پیش تا کنون، چندین مامور امدادرسانی در درگیری های سوریه کشته و بیش از ششصد تن دیگر زخمی شده اند اما "منحرف کردن مسیر کمک های دارویی را باید قاتل اصلی این درگیری دانست."

جمعیت هلال احمر سوریه تقریبا تنها سازمان کمک رسانی است که دولت سوریه اجازه فعالیت به آن داده است و داوطلبان این سازمان در فعالیت های مختلفی مانند تحویل مواد غذایی، برپایی واحدهای بهداشتی سیار و تحویل آب آشامیدنی سالم به مدارس شرکت داشته اند.

زخمی های غیردولتی

گفته شده است که مردم و نیروهای غیردولتی از دسترسی به اقلام بشردوستانه محروم هستند

سخنگوی اتحادیه سازمان های کمک رسانی پزشکی گفته است که "جهان نظاره گر رنج دهها بیمار مبتلا به سرطان، مرض قند یا فشار خون و نیازمندان به دیالیز یا نوزادان نارس و زنان حامله است که به دلیل کمبود امکانات درمانی و دارو گرفتار مرگ زودرس می شوند."

اتحادیه سازمان های کمک رسانی پزشکی به منظور کمک به آسیب دیدگان از درگیری های سوریه با مشارکت حدود پانزده سازمان امدادرسانی و حمایت و فعالیت صدها پزشک اهل سوریه تشکیل یافته و مرکز آن در پاریس است.

همچنین، سخنگوی فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر در بیروت، پایتخت لبنان، گفته است که داوطلبان جمعیت هلال احمر عربی سوریه "بی طرفانه و بدون جهتگیری خاص، گاه در شرایطی بسیار خطرناک، خدمات و کمک های حیاتی را در اختیار آسیب دیدگان از درگیری های مسلحانه قرار می دهند."

فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، همراه با کمیته بین المللی صلیب سرخ، یکی از نهادهای تشکیل دهند نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است و به گفته سخنگوی این فدراسیون، فعالیت کنونی آن در سوریه شامل حمایت از مراکز درمانی و تلاش برای رساندن غذا و سایر اقلام ضروری به نیازمندان در مناطق تحت کنترل طرف های درگیری است.

با وجود مشکلاتی که این نهاد با آنها مواجه است، در حال حاضر می تواند هرماه کمک های بشردوستانه را در اختیار بیش از یک میلیون نفر قرار دهد.

تا کنون هشت تن از امدادگران این سازمان در جریان برخوردهای خشونت آمیز سوریه جان خود را از دست داده اند.

بحران سیاسی سوریه در ماه مارس سال گذشته میلادی آغاز شد و براساس برخی گزارش ها، تا کنون به کشته شدن بیش از سی و شش هزار تن منجر شده است در حالیکه دولت سوریه نیز از کشته شدن صدها تن از نیروهای دولتی خبر داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.