حماس مهر و موم شدن دفاتر خود در سوریه را تایید کرد

به روز شده:  15:42 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391
اسد و مشعل

مشعل و رهبران حماس مستقر در سوریه ضمن انتقاد از برخورد اسد با مخالفان این کشور را ترک کردند

گروه فلسطینی حماس خبر مهر و موم شدن دفاتر این گروه در سوریه را تایید کرده است.

در پی انتشار گزارش اقدام دولت سوریه در بستن دفاتر جنبش اسلامگرای حماس در آن کشور، روز چهارشنبه، ۱۷ آبان (۷ نوامبر)، ایمن طه، سخنگوی حماس، بستن دفاتر این جنبش توسط نیروهای امنیتی سوریه را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماموران امنیتی سوریه روز دوشنبه به محل کار و سکونت خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس در سوریه، حمله و آن را مهر و موم کردند.

این خبرگزاری به نقل از بیانیه حماس افزوده است که دفتر عماد العلامی، عضو دفتر سیاسی حماس هم در روز سه شنبه توسط ماموران دولتی سوریه بسته و اموال آن مصادره شد.

خالد مشعل و شماری از رهبران ارشد گروه حماس که در سوریه سکونت داشتند چند ماه پیش و همزمان با شدت گرفتن برخورد نیروهای امنیتی حکومت سوریه با معترضان، این کشور را ترک کردند.

خالد مشعل از سال ۲۰۰۱ در سوریه مستقر بود و از ساختمانی که ماموران سوری آن را مهروموم کرده اند به عنوان محل کار و سکونت خود استفاده می کرد. او چند ماه پیش از سوریه خارج شد و به قطر رفت و عماد العلامی نیز پس از ترک سوریه، به نوار غزه رفته و در این بخش از سرزمین های فلسطینی سکونت دارد.

خامنه ای و مشعل

جمهوری اسلامی حماس را همراه با سوریه اعضای مهم "جبهه مقاومت" می داند

روز گذشته، یک مقام حماس به خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در بیت المقدس گفت که دفاتر حماس در سوریه فعالیتی نداشته و ساختمان های خالی بوده است. در عین حال خبرگزاری رویترز گفته است که تعدادی از اعضای حماس از این ساختمان های حفاظت می کردند.

حمله نیروهای امنیتی سوریه به ساختمان های دفاتر حماس در آن کشور در حالی روی داد که گزارش هایی از کشته شدن تعدادی از آوارگان فلسطینی مستقر در سوریه انتشار یافته بود.

براساس این گزارش ها، در جریان آتشباری نیروهای دولتی سوریه به سوی نقاطی در منطقه یرموک در جنوب دمشق، تعدادی از آوارگان فلسطینی جان خود را از دست دادند.

منطقه یرموک محل سکونت چند هزار آواره فلسطینی است و از آن با عنوان "اردوگاه غیررسمی آوارگان" نام برده می شود.

با آغاز حرکت اعتراضی مردم سوریه، گروه حماس از قبول درخواست دولت این کشور برای سازماندهی تظاهرات آوارگان فلسطینی در حمایت از بشار اسد، رئیس جمهورری، خودداری کرد که ناخرسندی مقامات سوری را به دنبال آورد.

مقامات ارشد حماس بعدا حرکت اعتراضی مخالفان بشار اسد را مورد حمایت قرار دادند که باعث شد برخی رسانه های دولتی سوریه آنان را به "ناسپاسی" متهم کنند.

در عین حال، بعضی گروه های فلسطینی، از جمله جبهه خلق برای آزادی فلسطین - فرماندهی کل، از اقدامات دولت در سرکوب مخالفان پشتیبانی کرده است.

اگرچه فلسطینیان مقیم سوریه گفته اند که در درگیری بین دولت و مخالفان دخالتی ندارند، اما گفته می شود که بحران سیاسی سوریه باعث بروز شکاف در میان آنان شده است.

حماس یک گروه اسلامگرای سنی محسوب می شود، در حالیکه طی حدود چهل سال گذشته، قدرت سیاسی و اقتصادی در سوریه در دست علویان متمرکز بوده است. برخی از عقاید علویان با اعتقادات مسلمانان شیعه تشابهاتی دارد.

مقامات ایران جنبش حماس و حکومت کنونی سوریه را به دلیل مخالفت آنها با روند صلح خاورمیانه، اعضای اصلی "جبهه مقاومت" علیه اسرائیل می دانند و در حال حاضر هم از معدود حامیان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هستند.

جمهوری اسلامی نسبت به تیرگی روابط حماس و حکومت سوریه و تاثیر اختلاف آنها بر استحکام "جبهه مقاومت" اظهار نظری نکرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.