واکنش‌ها به انتخاب دوباره اوباما به ریاست جمهوری آمریکا

به روز شده:  08:50 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391
جو بایدن و باراک اوباما

آقای اوباما برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد

سران چندین کشور جهان از جمله چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه، آلمان، مصر، افغانستان، سرزمین‌های فلسطینی و اسرائیل پیروزی باراک اوباما را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفتند.

هو جینتائو، رئیس جمهور و ون جیابائو، نخست وزیر چین پیام‌های جداگانه‌ای برای آقای اوباما فرستاده‌اند.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم با ارسال تلگرافی پیروزی باراک اوباما را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفت و برای ادامه همکاری با دولت او ابراز آمادگی کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روی صفحه توییتر خود به آقای اوباما تبریک گفت و برای همکاری با او در سال‌های آینده اعلام آمادگی کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم اعلام کرد که آماده است همکاری خود را با دولت آمریکا برای رسیدن به اهداف مشترک سیاست خارجی دو کشور ادامه دهد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه پیروزی آقای اوباما را "انتخابی روشن برای آمریکایی باز و متحد" خواند که برای همکاری با سایر کشورها در صحنه بین المللی آماده است.

او گفت که پیروزی آقای اوباما "تقویت کننده همکاری ماست برای تسهیل بازگشت رشد اقتصادی، نبرد با بیکاری و یافتن راه حل برای بحران هایی که مشخصا در خاورمیانه ما را تهدید می کند".

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم با تجلیل از همکاری دولت باراک اوباما و در مقابله با بحران مالی جهان، از پیروزی او استقبال کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که در ماه‌های اخیر روابط سردی با آقای اوباما داشت، پیروزی او را تبریک گفت و تأکید کرد که "همپیمانی استراتژیک میان اسرائیل و آمریکا از همیشه قدرتمندتر است".

محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطینی هم با استقبال از پیروزی آقای اوباما ابراز امیدوار کرد که او "به تلاش برای دستیابی به صلح در خاورمیانه ادامه دهد".

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان پیروزی آقای اوباما را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور "بر اساس منافع مشترک" بیشتر گسترش یابد.

محمد مرسی، رئیس جمهور مصر ابراز امیدواری کرد که پیروزی آقای اوباما در انتخابات آمریکا دوستی میان دو کشور را تقویت کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.