اوباما و نتانیاهو؛ رابطه‌ای سرد که پر فراز و نشیب خواهد بود

به روز شده:  09:05 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

بسیاری در اسرائیل آقای اوباما را به طرفداری از فلسطینی‌ها متهم می‌کنند

کمتر کسی در اسرائیل راهیابی مجدد باراک اوباما به کاخ سفید را خبر خوشی برای بنیامین نتانیاهو می‌داند.

بیشتر ناظران معتقند که آقای نتانیاهو ترجیح می‌داد دوست و همکاری قدیمی‌اش میت رامنی که از نظر دیدگاه محافظه‌کارانه به وی نزدیک‌تر است پیروز شود، به خصوص که آقای رامنی وعده داده بود اولین سفر خارجی‌اش در مقام رئیس‌ جمهوری، سفر به اسرائیل باشد.

با این وجود، بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه ساعتی پس از اعلام نتیجه رای گیری‌ها، با صدور بیانیه‌ای به باراک اوباما تبریک گفت و تاکید کرد که در دوره نخست وزیری او اتحاد استراتژیک اسرائیل و آمریکا بیش از همیشه محکم بوده است.

اما به باور منتقدان، باراک اوباما و دستیارانش انتقادهای شدید و علنی نخست وزیر اسرائیل از سیاست‌های آقای اوباما در قبال ایران را فراموش نخواهند کرد، حملات لفظی که در اوج مبارزات انتخاباتی ایالات متحده، آن را به نفع نامزد جمهوری‌خواهان و به زیان منافع ملی اسرائیل می‌دانستند.

شائول موفاز، رهبر ایرانی تبار حزب کادیما، می‌گوید: "دولت بنیامین نتانیاهو به جای اینکه رابطه استراتژیک ما را با ایالات متحده و غرب تقویت کند با بحث و مشاجراتی که با آمریکا در ملا عام داشت به این رابطه لطمه زده است."

کسری اعتماد

از آخرین باری که باراک اوباما به اسرائیل سفر کرد چهار سال می‌گذرد. او در آن موقع سناتوری تازه کار و نامزد جوان دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۰۸ میلادی بود.

محافظه کاران در اسرائیل چندان به آقای اوباما اعتماد ندارند و او را مدافع فلسطینیان توصیف می‌کنند و از این که در مقام رئیس جمهوری به اسرائیل نیامده است دلخورند.

نخست وزیر راستگرای اسرائیل نیز نه فقط رابطه شخصی گرمی با باراک اوباما ندارد بلکه در مورد ایران و روند صلح خاورمیانه با او اختلافات اساسی داشته است.

از همین حالا بحث و گمانه زنی درباره این که کاخ سفید چگونه علیه آقای نتانیاهو تلافی خواهد کرد بالا گرفته است.

کالو بن داوید، سردبیر مجله بلومبرگ در اسرائیل معتقد است که گزینه‌های آقای اوباما محدود خواهد بود.

او به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: "فراموش نکنیم که پرزیدنت اوباما یک دموکرات است. حزب دموکرات بدون توجه به اینکه قدرت در اسرائیل در دست چه دولتی است از اسرائیل حمایت می‌کند. دموکرات‌ها در کنگره مانع از آن خواهند شد که کاخ سفید بخواهد بر اسرائیل فشار وارد کند."

به نظر می‌رسد که تنش بین دو طرف فعلا قدری فروکش کرده باشد.

برگزاری بزرگ‌ترین مانور مشترک دو کشور آن هم در خاک اسرائیل می‌تواند حاکی از این موضوع باشد.

در چهارچوب این مانور بود که باراک اوباما هفته پیش بلندپایه‌ترین مشاور نظامی خود، ژنرال مارتین دمپسی را به اسرائیل فرستاد.

اسرائیل نیز از چند هفته پیش وارد فصل انتخابات شده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که امکان پیروزی مجدد بنیامین نتانیاهو در انتخابات روز ۲۲ ژانویه ۲۰۱۳ زیاد است.

آقای نتانیاهو این بار هم به احتمال زیاد از حمایت یکی از دشمنان سرسخت باراک اوباما برخوردار خواهد بود: شلدون ادلسون میلیادر آمریکایی که ده‌ها میلیون دلار برای شکست باراک اوباما در انتخابات هزینه کرد اما ناکام ماند.

چنین مراوداتی است که به باور ناظران رابطه باراک اوباما و نخست وزیر اسرائیل را سرد نگه داشته است، رابطه‌ای که پیش‌بینی می‌شود در سال آینده هم پر فراز و نشیب خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.