آغاز بررسی نتایج اولیه از بازرسی طرح راغون

به روز شده:  15:27 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

کارشناسان این جلسه را برای احتمال تأثیر آن به موضع گیری کشورهای منطقه، به ویژه تاجیکستان و ازبکستان در زمینه احداث نیروگاه آبی راغون مهم خوانده‌اند

جلسه بررسی نتایج مقدماتی از بازرسی محیط زیستی و مهندسی طرح ساختمان نیروگاه آبی راغون در تاجیکستان صبح روز چهارشنبه ۷ نوامبر در دفتر منطقوی بانک جهانی در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد.

کارشناسان این جلسه و خلاصه‌های مطرح در آن را برای تحول موضع گیری کشورهای منطقه، به ویژه تاجیکستان و ازبکستان در زمینه احداث نیروگاه آبی راغون مهم می‌دانند.

در این جلسه نمایندگان شرکتهای بین‌المللی که با سرمایه‌گذاری بانک جهانی طرح راغون را ارزیابی می‌کنند، در مقر این نهاد در آلماتی گزارشهای خود را به شرکت‌کنندگان ارائه می‌کنند.

نمایندگان کشورهای منطقه در این جلسه توسط ارتباط ویدیوی و تلفنی با دفاتر بانک جهانی در دوشنبه، تاشکند، بیشکک، عشق‌آباد و کابل شرکت می‌کنند.

در میان شرکت‌کنندگان نمایندگان مقامات دولتی و جوامع مدنی، از جمله کارشناسان عرصه‌های محیط زیستی، آب و انرژی و مهندسی هستند.

در حالی که انتظار می‌رفت روزنامه‌نگاران نیز در این جلسه حضور پیدا کنند، مقر بانک جهانی در آلماتی چند روز قبل اعلام کردند، که این کار ناممکن خواهد بود.

مسئولان بانک جهانی تصمیم در باره راه نیافتن خبرنگاران برای پوششی خبری این جلسه مهم برای جوامع کشورهای منطقه را "فراهم کردن فضای آزاد برای تبادل نظر کارشناسان" عنوان کردند.

ملکه بایمراداوا، معاون رئیس اتحادیه روشنفکران علم و فناوری که در این جلسه شرکت داشت گفت، تا حالا کارشناسان بین‌المللی عمدتا نتایج تحقیقات و آماری را ارزیابی کرده‌اند، که قبلاً در باره طرح راغون تهیه شده بود.

آنها همچنین به سؤالهای زیاد نمایندگان کشورهای منطقه پاسخ گفتند. او این جلسه را برای از بین بردن اختلافات میان کشورهای منطقه در زمینه طرح راغون مهم خواند.

وی گفت: "در این جلسه من دیدم که نمایندگان ازبکستان واقعا به اطلاع کامل و درست در باره طرح راغون دست رسی ندارند."

یکی از سؤالهای مطرح به کارشناسان بین‌المللی نگرانی در باره زلزله‌خیز بودن منطقه راغون بوده.

پاسخ قطعی در این مورد هنوز در دست نبوده، اما به گفته ملکه بایمراداوا کارشناسان بین‌المللی گفتند، آموزش تاریخ زلزله‌ها در این منطقه نشان می‌دهد که خطر وقوع زلزله خرابکار در اینجا خیلی اندک بوده است.

بانک جهانی دو هفته قبل اطلاعیه را مربوط به نتایج مقدماتی بازرسی طرح راغون منتشر کرده بود که امروز، ۷ نوامبر در جلسه بررسی شد.

در آن از جمله آمده است که کارشناسان می‌خواهند، دلیل تفاوت در آمار و نتیجه‌گیریهای دو بازرسی قبلی طرح راغون که یکی در سال ۱۹۷۸ و دیگری در سال ۲۰۰۹ انجام شده، آشکار کنند.

طرح بناید نیروگاه راغون در تاجیکستان از سالها بدین سو با مخالفت شدید کشور همسایه ازبکستان روبرو است. دولت تاجیکستان می‌خواهد، برای رفع نیاز مبرم خود به نیروی برق نیروگاه آبی راغون را با بلندترین صد در جهان بنیاد کند. این کشور به مثبت بودن نتایج بازرسیها از سوی شرکتهای بین‌المللی امیدوار است.

دولت ازبکستان نگراتی دارد که بنیاد این نیروگاه آبی روی محیط زیست منطقه و دسترسی اقتصاد و مردم این کشور به آب اثر خواهد گزاشت، چیزی که مقامات تاجیکستان مردود دانسته اند.

دوشنبه انتظار است، اختلافاتش با ازبکستان در زمینه طرح نیروگاه راغون پس از انجام بازرسی مستقل این طرح جنجالی رفع شود.

بانک جهانی که دو بازرسی فنی و اقتصادی و پیامدهای محیط زیستی و اجتماعی این طرح را حمایت مالی می‌کند، تابستان سال جاری از دوشنبه خواسته بود، همه گونه کارهای ساختمانی را در نیروگاه راغون تا زمان انجام این بازرسیها متوقف کند.

با بنیاد سدی که ۳۳۵ متر ارتفاع خواهد داشت، دولت تاجیکستان می‌خواهد با یک تیر دو نشان بزند: هم با تولید نیروی برق ارزان به اقتصاد داخلش ثبات بخشد و هم به صادرکننده عمده انرژی در منطقه مبدل شود. اما حالا این کشور به دلیل سطح بالای بیکاری و فقر گسترده، از صادرکنندگان عمده نیروی ارزان کاری به روسیه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.