دادخواهی خانواده ها از موارد لت و کوب زندانیان

به روز شده:  15:36 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

در مقابل بنای داداستانی حدود 30 نفر از پیوندان زندانیان تجمع کردند

عده‌ای از خانواده های زندانیانی که اخیراً در محبسهای تاجیکستان "شکنجه" شده‌اند، برای دادخواهی در مقابل بنای دادستانی کل این کشور تجمع کرده‌اند.

در میان این افراد، والدین برخی از زندانیان محبس شماره یک شهر دوشنبه که در مورد مرگ یک زندانی آن شهادنت داده‌اند، نیز حضور داشتند.

شکنجه برای حقیقت گویی

به گفته آنها این پیوندان آنها بعد از دادن شهادنت علیه ناظران زندان، مورد لت و کوب قرار گرفته و افزون بر آن این افراد از زندان شهر دوشنبه به زندانی در شهر خجند در شمال کشور منتقل شده‌اند.

این افراد که حدود ۳۰ نفر از جمله مادران، پدران و همسران زندانیان بودند، صبح روز چارشنبه ۷ نوامبر، در رو به روی بنای دادستانی کل تاجیکستان منتظر پذیرش از سوی مسئولان این نهاد بودند.

طوری که عده‌ای از گردهم آمدگان گفتند، تقاضای اصلی آنها از مسئولان دادستانی، تحقیق فعالیت اداره امور زندانها و بویژه رهبر آن بوده، عده‌ای نیز تقاضای مجازات کردن رهبر زندان شماره یک شهر دوشنبه را کرده‌اند.

همچنین، به گفته پدر یکی از این زندانیان، فرزند وی بعد از دادن شهادنت در مورد شکنجه شدن یک تن از محبوسان از سوی زندانبانها شدیداً لت و کوب شده و در زندان نیاز به طبابت داشته است.

محمدمراد رضایف، پدر سنت‌الله رضایف، یکی از زندانیانی است که در پورنده جنایی در رابطه به مرگ حمزه اکرامزاده، یکی از زندانیان، به عنوان شاهد شرکت کرده است.

آقای رضایف، موفق شد که صبح امروز با یکی از دادستانها در مورد وضعیت بد فرزندش صحبت کند.

وی افزود: “شیرخان سلیمزاده (دادستان کل) امروز در دادستانی نبوده و در سفر خدمتی بوده است. مرا رحمت‌الله‌ خال اف قبول کرد و گفت که این کار را تحقیق می‌کنیم. فرزند من را در محبسخانه شماره ۲۳ شهر خجند که به این زندان “گوانتانامو” نام می‌برند، فرستاده‌اند.”

محمدمراد رضایف

آقای رضایف می‌گوید که ناظران زندانها همواره از محبوسان پول طلب می‌کنند

آقای رضایف برای اثبات سخنان خود که فرزندش شکنجه شده است، صحبت تلفونی ثبت شده را به خبرنگاران شنواند.

پیوندان حمزه اکرامزاده، ساکن ناحیه حصار نیز که بیش از یک ماه قبل در زندان شمار ه یک فوت کرده بود، در میان تجمع کنندگان بودند.

اگر پرزیدنت از این کارها خبر می داشت...

پدر حمزه می‌گوید که فرزندان ساکنان دیگر برای گفتن حقیقت به دشواری روبرو شده و او برای دفاع از حقوق این زندانیان به والدین آنها پیوسته است.

فیض‌علی اکرام اف، می‌گوید: “هرچند بازرسان تحقیقات پرونده پسرم را ادامه‌ می‌دهد، ولی خبر لت و کوب شدن شاهدان مرا نگران کرده است. من از دادستان کل درخواست دارم که شاهدان را که به خجند بردند، دوباره به دوشنبه بازگردانند.”

آقای اکرام اف به این باور است که رئیس جمهور تاجیکستان که حامی مردم آن کشور است، در باره آن حوادث اطلاع ندارد.

وی افزود: “ما رئیس جمهوری خوبی داریم، ولی به وی خبرهای نادرست می‌برند. آخر وی برای ما صلح آورد، کشور را ‌‌آباد کرد، اگر او از این کار باخبر شود، من باور دارم که امامعلی رحمان، عزت‌الله شریف‌اف (رئیس اداره زندانها) را از کار می‌گیرد و رئیس زندان شماره یک دوشنبه را به دادگاه می‌کشد.”

حمزه اکرامزاده دو سال قبل از سوی دادگاهی به اوباشی مجرم شناخته شده و برای ۸ سال روانه زندان شده بود.

جسد او صبح روز جمعه ۲۱ سپتامبر از زندان شماره یک شهر دوشنبه به خانواده اش منتقل شد. اهل خانواده وی همان روز اعلام کردند که حمزه در زندان بر اثر شکنجه کشته شده است.

اما پزشک زندان شماره یک تأکید کرده که حمزه اکرامزاده خودکشی کرده و نشانه‌های سوختگی در بدن او در نتیجه گرم کردن اندامش بعد از مرگ پیدا شده است.

مامه گل خالمراداوه

خانم خالمراداوا می‌گوید از آن بیم دارد که این فرزند وی در نتیجه شکنجه در زندان جان دهد

در میان تجمع کنندگان همچنین مادران و همسران آن عده‌ از زندانیانی بودند که در پرونده جنایی در رابطه به حمزه اکرامزاده شهادنت نداده‌اند، ولی این افراد نیز از شکنجه شدن پیوندان زندانی خود شکایت می‌کردند.

به گفته آنها ششم نوامبر اداره امور زندانهای تاجیکستان بدون آگاهی و اعلام به آنها حدود ۶۰ نفر زندانی را از زندانهای دوشنبه به زندانهای ولایت سغد انتقال داده است.

حسنیه یعقوباوا، همسر الهام رستم اف که اخیراً به شهر خجند انتقال یافته است، می‌گوید که شوهرش دیروز از طریق تلفن به آنها خبر داده است که او را شدیداً لت و کوب کرده و حالا وضع سلامتش خوب نبوده است.

وی می‌گوید که شوهر او را عمدا به زندان شهر خجند انتقال داده‌اند، تا پیوندانش نتوانند از حال وی خبر گیرند.

خانم یعقوباوا می‌گوید که به دادستانی آمده است تا که از ناظران زندانی که شوهرش را آن جا زده‌اند، شکایت کند. ولی کسی به داد آنها نمی‌رسد.

نبود شرایط مالی برای عیادت فرزندان زندانی

مامه گل خالمراداوه، مادر امید خالمراداف، یکی از زندانیان دیگری که از زندان شماره شش به ولایت سغد انتقال یافته است، می‌گوید که یکی از پسرانش در روسیه فوت کرده و فرزند بزرگش در زندان است.

او می‌ افزاید: “من شرایط خبرگیری فرزندم در شهر دور را ندارم. امید تنها نان آور خانه است، اگر با وی واقعه ای شود من با نوه های خرد بی سپرستم چه کار می‌کنم؟”

حسنیه یقوباوا

خانم یقوباوا می‌گوید که شوهرش در وضع بدی در زندان قرار دارد

این خانم نیز باور دارد که فرزندش بی‌گناه محکوم شده است.

شکایت از شکنجه در زندانهای تاجیکستان در حالیست که تلاشهای ما برای گرفتن پاسخ از مسئولان اداره امور زندانهای تاجیکستان بی‌نتیجه ماند.

اخیراً در تاجیکستان بردن شکایت به مسئولان ذیربط از شکنجه و کشته شدن زندانیان در محبس ها افزایش یافته است.

قبلاً خویشاوندان زندانیان در محبس شهر وحدت از شکنجه و کشته شدن پیوندانشان در این زندان به مقامات و رسانه‌ها شکایت برده بودند.

از سوی دیگر گرچه قبلاً دادستانی کل تاجیکستان وعده تحقیقات پرونده جنایی در رابطه با مرگ حمزه اکرامزاده را به خویشاوندان وی کرده بود، ولی تا حال در رابطه به انجام تحقیقات این نهاد رسماً نشستی برگزار و نتیجه تحقیقات را اعلام نکرده است.

این در حالی است که بسیاری از وکلای مدافع در تاجیکستان سبب جای داشتن شکنجه در مؤسسه‌های بسته در این کشور را بی‌جزا ماندن کارمندانی می‌دانندح که به هنگام تحقیق پرونده‌ها از شکنجه و زور استفاده می‌کنند.

هرچند تاجیکستان در سال ۱۹۹۶ به کنوانسیون منع شکنجه پیوسته، اما پروتوکول اختیاری در مورد شکنجه را تا حال امضا نکرده و از این رو بسیاری از سازمانهای دفاع از حقوق بشر به ضرورت سریع امضای این پروتوکول از سوی دولت این کشور تأکید می‌کنند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز بارها از مقامات تاجیک خواسته است که بیدرنگ در مورد همه ادعاها و شکایات مربوط به شکنجه بازداشتیان و زندانیان تحقیقات گسترده‌ای انجام دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.