بازیگران کلیدی رسوایی بو شیلای

به روز شده:  13:11 گرينويچ - پنج شنبه 08 نوامبر 2012 - 18 آبان 1391

مرگ نیل هی‌وود، بازرگان بریتانیایی در شهر چونگ‌کینگ چین در آبان سال ۱۳۹۰ یکی از بزرگترین تغییر و تحولات دهه‌های اخیر را در حزب کمونیست چین باعث شد و اختلافات سیاسی موجود در بالاترین سطوح را نمایان کرد. این پرونده منجر به برکناری بو شیلای، رئیس حزب کمونیست در چونگ‌کینگ و یکی از سیاستمداران جاه طلب کشور شد و همسر او، گو کایلای، به قتل آقای هی‌وود محکوم شد. بی‌بی‌سی چهره بازیگران اصلی این ماجرا را ترسیم کرده است.

بو شیلای

بو شیلای

این سیاستمدار، که زمانی محبوبیت بالایی داشت، پیش از افول ستاره اقبالش یکی از کسانی بود که انتظار می‌رفت امسال به مقام‌های بالاتری برسد

بو شیلای ۶۳ ساله زمانی سیاستمداری عالی‌رتبه بود و انتظار می‌رفت به بالاترین مقامات برسد. او که پسر یکی از قهرمانان انقلاب کمونیستی است، شهر ساحلی دالیان را اداره می‌کرد، و پس از رسیدن به وزارت تجارت، بالاخره به ریاست حزب کمونیست در چونگ‌کینگ رسید. شهرت او بخاطر به راه انداختن دو کارزار پر سر و صدا بود، که هدف یکی تبلیغ درباره گذشته کمونیستی چین، و دیگری سختگیری در مورد جنایات سازمان‌یافته بود.

او در داخل کشور و در مقابل دوربین‌ها چهره‌ای پوپولیست و محبوب داشت. بسیاری معتقد بودند او در تغییرات ۱۰ سال یکبار در کادر رهبری چین، بخت خوبی برای رسیدن به مقامات عالی دارد. اما آقای بو روز ۲۸ سپتامبر گذشته (هفتم مهر) از حزب کمونیست اخراج شد و تحت پیگرد قرار گرفت. او ۱۵ مارس گذشته (۲۵ اسفند ۱۳۹۰) از ریاست حزب کمونیست در چونگ‌کینگ کنار گذاشته شد و عضویتش در دفتر سیاسی ۲۵ نفره و بسیار قدرتمند حزب کمونیست هم به حال تعلیق درآمد. آقای بو از زمان آغاز تحقیقات در مورد خود و همسرش در انظار عمومی دیده نشد.

نیل هی‌وود

نیل هی‌وود

اطلاعات ناچیزی درباره مرگ نیل هی‌وود در دسترس عموم قرار گرفته است.

مرگ نیل هی‌وود، بازرگان ۴۱ ساله بریتانیایی، در بطن این رسوایی قرار دارد. آقای هی‌وود که در سال ۱۹۷۰ میلادی بدنیا آمده بود، در مدرسه هرو و دانشگاه واریک تحصیل کرده بود. او از اوایل دهه ۹۰ میلادی در چین زندگی می‌کرد و زبان چینی ماندارین را به روانی صحبت می‌کرد. او به شرکت‌های خارجی علاقمند به سرمایه‌گذاری در چین مشاوره می‌داد و خودش چند شرکت تأسیس کرده بود و مشتریانش را راهنمایی می‌کرد. آقای هی‌وود با خانمی چینی بنام وانگ لولو ازدواج کرده بود. آنها دو فرزند داشتند. او در اواسط دهه ۱۹۹۰، زمانی که در شهر بندری دالیان در شمال شرقی چین زندگی می‌کرد، با بو شیلای (که آن موقع شهردار این شهر بود) و همسرش گو کایلای آشنا شد. آقای بو در سال ۲۰۰۷ رئیس حزب کمونیست چونگ‌کینگ شد.

ماهیت رابطه آقای هی‌وود با آقای بو و خانم گو روشن نیست، اما در برخی گزارش‌ها از او به عنوان یک واسطه مالی یاد شده است. جسد آقای هی‌وود ۱۵ نوامبر سال گذشته (۲۴ آبان ۱۳۹۰) در هتلی در چونگ‌کینگ پیدا شد. اداره امنیت عمومی چونگ‌کینگ به مقامات کنسولی بریتانیا گفت که علت مرگ او "مصرف زیاده از حد الکل" بوده است. بعد از آن، جسد او با تصمیم خانواده‌اش سوزانده شد. اما کمی بعد پرونده از نو گشوده شد. دادگاه مرداد ماه گذشته خانم گو کایلای و دستیارش را بخاطر مسموم کردن منجر به مرگ آقای هی‌وود مجرم شناخت و "اختلاف مالی" را انگیزه جنایت دانست.

گو کایلای

گو کایلای

خانم گو که همسر دوم بو شیلای است، وکیل معروفیست و پدرش یکی از انقلابیون سرشناس بوده است. خانم گو در دانشگاه پکن تحصیل کرد و سپس دفتر وکالت کایلای را در همین شهر تأسیس کرد. او که به زبان انگلیسی مسلط است، در مورد دعاوی حقوقی‌اش کتابی نوشته، که نامش "بردن یک پرونده حقوقی در ایالات متحده" است. خانم گو و شوهرش تا پیش از اینکه بهار گذشته اعلام شود او بخاطر قتل نیل هی‌وود مورد بازجویی قرار گرفته، یکی از قدرتمندترین زوج‌های چینی بودند.

گو کایلای روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) گذشته به اتهام قتل محاکمه شد. رسانه‌های دولتی گفتند او این جنایت را به دلیل اختلاف بر سر منافع اقتصادی مرتکب شده است. یکی از مقامات دادگاه گفت خانم گو اتهاماتش را رد نکرد و به گفته رسانه‌های دولتی، صرفا این کار را بخاطر "فروپاشی روانی" انجام داده است. طبق گزارش‌ها، او گفته "هر حکمی را با آرامش می‌پذیرد". دادگاه خانم گو را بخاطر مسموم کردن بازرگان بریتانیایی با سیانور مجرم شناخت. رأی دادگاه روز ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) اعلام شد و خانم گو به جرم قتل آقای هی‌وود به اعدام تعلیقی محکوم شد.

بو گواگوا

بو گواگوا

بو گواگوا که ۲۴ سال دارد، پسر بو شیلای و گو کایلای است. او در مدرسه هرو، که یکی از گران‌ترین مدارس خصوصی بریتانیاست، و بعد هم در دانشگاه‌های آکسفورد و هاروارد تحصیل کرده است. او یکی از کم‌سن و سال‌ترین "شاهزادگان جوان" چین است. "شاهزادگان جوان" لقبی است که به فرزندان و نوادگان رهبران انقلاب چین داده می‌شود. این افراد غالبا بخاطر امتیازات ویژه‌ای که از آن برخوردارند، مورد انتقاد قرار دارند. عکس‌های شرکت بو گواگوا در مهمانی‌ها به‌سرعت در سایت‌های اینترنتی پخش شده اند و سبک زندگی - به زعم برخی – فاسد او انتقادهای زیادی را در پی داشته است.

رسانه‌های دولتی چین از ارتباط او با نیل هی‌وود خبر می‌دهند و می‌گویند او و مادرش "روابط خوبی با هی‌وود داشتند، اما بر سر منافع اقتصادی با هم اختلاف داشتند". بنظر می‌رسد بو گواگوا بعد از گرفتن مدرک فوق لیسانس از دانشگاه هاروارد در آمریکا مانده است. او در نامه ای سرگشاده به روزنامه دانشگاه، داشتن زندگی پرتجمل را انکار کرده است. او در این نامه که بهار گذشته نوشته شده، می‌گوید: "اتفاقاتی که برای خانواده‌ام می‌افتد، مرا عمیقا نگران کرده است، اما نمی‌خواهم درباره تحقیقات در حال انجام اظهارنظری بکنم". او در ۸ اوت (۱۸ مرداد)، یک روز قبل از محاکمه مادرش، در بیانیه‌ای گفت: "واقعیت‌ها خودشان گویا هستند". گزارش شده که او به عنوان شاهد اظهارنامه ای در اختیار وکلای مدافع گو کایلای قرار داده، اما از محتوای آن اطلاع چندانی در دست نیست.

وانگ لیجون

وانگ لیجون

وانگ لیجون ۵۲ ساله در مقام رئیس پلیس و معاون شهردار چونگ‌کینگ محبوبیت زیادی داشت، اما رفتن او به کنسولگری آمریکا در چنگدو، که فوریه گذشته (بهمن ۱۳۹۰) اتفاق افتاد، شروع افول ستاره اقبال بو شیلای بود. آقای وانگ کارش در نیروهای پلیس را از سال ۱۹۸۴ و در منطقه مغولستان داخلی آغاز کرد و در سال ۲۰۰۸ به چونگ‌کینگ منتقل شد. او به سختگیری در مورد جنایات سازمان‌یافته شهرت پیدا کرد و حتی موضوع یک برنامه تلویزیونی بنام "پلیس‌هایی با روح آهنین" شد. ۲ فوریه گذشته (۱۴ بهمن ۱۳۹۰) دولت شهر چونگ‌کینگ اعلام کرد که آقای وانگ به شغل دیگری منتقل شده است. این اولین نشانه علنی اختلاف او با بو شیلای بود.

آقای وانگ روز ۶ فوریه (۱۸ بهمن ۱۳۹۰) به کنسولگری آمریکا در چنگدو - در نزدیکی چونگ‌کینگ - گریخت. او شب را در کنسولگری به صبح رساند، اما روز بعد متقاعد شد که آنجا را ترک کند. بسیاری معتقدند او به قصد پناهندگی به کنسولگری رفته بود. بنا بر بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا در تاریخ ۱۷ آوریل گذشته (۲۹ فروردین ۱۳۹۱)، آقای وانگ در زمان حضورش در کنسولگری، ادعاهایی را در مورد چگونگی مرگ آقای هی‌وود مطرح کرده است. چند روز بعد، لی یوان‌چائو، رئیس اداره سازماندهی حزب کمونیست چین، اخراج او از حزب را اعلام کرد و رفتن وانگ لیجون به کنسولگری آمریکا را "مسأله ای جدی با پیامدهای بسیار ناخوشایند" خواند. آقای وانگ روز ۵ سپتامبر (۱۵ شهریور) به دست کشیدن از وظیفه و نقض عهد، سوء استفاده از قدرت و رشوه‌خواری متهم شد. او بعد از دو روز محاکمه در ۲۴ سپتامبر (۳ مهر) به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

ژانگ شیائوجون

ژانگ شیائوجون

ژانگ شیائوجون در کنار گو کایلای به اتهام قتل عمد محاکمه شد. بنا بر گزارش ۱۸ آوریل گذشته (۳۰ فروردین ۱۳۹۱) خبرگزاری شین‌هوا، آقای ژانگ در خانه بو شیلای به عنوان مستخدم کار می‌کرد. شین‌هوا در ۲۶ ژوئیه (۵ مرداد) اتهامات متهمان را اعلام کرد و گفته شد که آقای ژانگ به همراه گو کایلای، نیل هی‌وود را مسموم کرده و به قتل رسانده است. به گفته یکی از مقامات دادگاه، او در جریان محاکمه دست داشتن در قتل را پذیرفته و گفته می‌خواهد از بستگان آقای هی‌وود عذرخواهی کند.

پاتریک دوویلرس

پاتریک دوویلرس

گزارش شده که پاتریک آنری دوویلرس، معمار ۵۲ ساله فرانسوی که در پنج سال گذشته در کامبوج زندگی می‌کرد، با آقای بو و خانم گو در ارتباط بوده است. گمان می‌رود او در دهه ۹۰ میلادی، یعنی زمانی که با همسر آن زمانش در شهر دالیان زندگی می‌کرده، با این زوج آشنا شده باشد. بنا بر گزارش‌ها، در دوران شهرداری آقای بو در دالیان، او به نرده‌کشی خیابان‌های شهر کمک کرده است. چین اوایل سال میلادی جاری از کامبوج خواست او را دستگیر کند. او سپس در ۱۷ ژوئیه (۲۷ تیر) بطور داوطلبانه به چین پرواز کرد تا در پرونده قتل نیل هی‌وود شهادت دهد. آقای دوویلرس قبل از رفتن به چین ویدئویی ضبط کرد که بیشتر شبیه یک پرسش و پاسخ با مقامات کامبوجی بود. او در این ویدئو گفت داوطلبانه به چین می‌رود.

ژو یونگ‌کانگ

ژو یونگ‌کانگ

ژو یونگ‌کانگ ۶۹ ساله یکی از ۹ عضو کمیته مرکزی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین است. این کمیته قدرتمندترین نهاد سیاسی در این کشور است. او همچنین دبیر کمیته امور سیاسی و قانون‌گذاری است، و به این واسطه بر پلیس و نیروهای امنیتی کنترل دارد. او پیش از این که در سال ۲۰۰۳ وزیر امنیت عمومی شود، رئیس حزب کمونیست استان سی‌چوان بود، و در این سمت به سختگیری با دگراندیشان شهرت یافت. آقای ژو برخورد شدیدی با گروه‌های تبتی کرد و فعالیت جنبش مذهبی فالون گنگ را ممنوع کرد.

گفته می‌شود او مرشد سیاسی بو شیلای بوده و با جیانگ زمین، رئیس جمهوری پیشین که هنوز هم قدرتمند است، رابطه نزدیکی دارد. چند ماه پیش شایعات تأییدنشده ای در وب‌سایت‌های چینی منتشر شد که بر اساس آن آقای ژو تحت بازجویی قرار گرفته و قربانی بعدی خواهد بود. اما گزارش جدیدتر روزنامه مردم، ارگان حزب کمونیست چین، با آب و تاب به بازدید آقای ژو از منطقه سین‌کیانگ در غرب چین پرداخت. بعد از آن هم اعلام شد که او به عنوان نماینده این منطقه در کنگره حزب کمونیست شرکت خواهد کرد.

ون جیابائو

ون جیابائو

ون جیابائو نخست وزیر چین است. او و هو جین‌تائو، رئیس جمهوری چین، قرار است در تغییرات کادر رهبری، که اواخر سال جاری میلادی انجام خواهد شد، از سمت‌هایشان کنار بروند. برخی برکناری بو شیلای را بخشی از جنگ قدرت میان هواداران جیانگ زمین، رئیس جمهوری پیشین، و طرفداران ون جیابائو و هو جین‌تائو می‌دانند که این دسته آخر به اصلاحات بیشتر روی خوش نشان می‌دهند. آقای ون آوریل گذشته در کنفرانس خبری کنگره خلق ملی بطور غیرمستقیم از بو شیلای انتقاد کرد. او مستقیما از آقای بو نام نبرد، اما گفت که مقامات محلی باید "جدا" به ماجرای وانگ لیجون فکر کنند و از آن درس بگیرند.

او در سخنانش انقلاب فرهنگی چین را هم بی‌نصیب نگذاشت. انقلاب فرهنگی به دورانی از تاریخ چین اطلاق میشود که در آن روند عادی امور متوقف شده بود. آقای ون هشدار داد که بدون اصلاحات سیاسی، چین ممکن است شاهد یک دوره بی‌ثباتی مشابه با آن دوران باشد و "اشتباهات انقلاب فرهنگی . . . هنوز بطور کامل از میان نرفته اند". این سخنان به مثابه انتقادی از روش و مواضع بو شیلای در چونگ‌کینگ قلمداد شد. آقای بو با علاقه دوران انقلاب فرهنگی را به مردم یادآوری می‌کرد. او برای این کار داوطلبانی را به مناطق روستایی می‌فرستاد و نطق‌های پرشور و هیجانی در مورد گذشته کمونیستی چین ایراد می‌کرد، و این کارها باعث می‌شد بسیاری از چپگرایان از او حمایت کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.