پرسش و پاسخ: حزب کمونیست چین

به روز شده:  13:31 گرينويچ - پنج شنبه 08 نوامبر 2012 - 18 آبان 1391

چین در حال برگزاری مراسم نودمین سالگرد تاسیس حزب حاکم کمونیست است. مایکل بریستو، خبرنگار بی بی سی در پکن به برخی از سوالات اصلی در مورد این حزب پاسخ داده است.

حزب چگونه قدرت را در دست گرفت؟

در سال ۱۹۴۹ پس از شکست ارتش ملی گرای تحت فرماندهی چیانگ کای شک در جنگ داخلی قدرت به دست حزب کمونیست افتاد. بسیاری باور نمی کردند که حزب قادر به در دست گرفتن قدرت باشد. حزب کمونیست در هنگام تاسیس در سال ۱۹۲۱ در شانگهای تنها ۵۳ عضو داشت و بیشتر دوران جنگ داخلی هم از نظر سلاح در مضیقه. در آن زمان حزب منزوی بود و مورد هجوم قرار می گرفت. اما اکنون با ۸۰ میلیون عضو این حزب از همیشه قدرتمندتر است.

چگونه حزب کمونیست چین به رغم شکست بقیه احزاب کمونیست هنوز سرپا مانده است؟

علت اصلی موفقیت حزب، قدرت سازگاری اش بوده است. دنگ شیائو پنگ، رهبر قبلی حزب، حدود سی سال پیش اصلاحات بازار را آغاز کرد که برای چین آغاز راه تبدیل شدن به دومین اقتصاد بزرگ دنیا بود. در عین حال پایین بودن آستانه تحمل حزب در برابر نارضایتی و مخالفت نیز به نگهداری قدرت توسط آن کمک کرده است. هیچ مخالف سیاسی مهمی علیه حزب وجود ندارد و انتخابات آزاد هم در چین برگزار نمی شود.

بالاخره حکومت چین سرمایه داری است یا کمونیستی؟

اقتصاد چین در حال فاصله گرفتن از کمونیسم است. هرچند که حزب هنوز برنامه ریزی متمرکز و مالکیت ملی را به طور کامل کنار نگذاشته است. اما از نظر سیاسی تغییرات زیادی اتفاق نیفتاده است. حزب، که بر اساس مدل شوروی بنا شده است، هنوز هم کشور را به همان روش قبلی ادامه می کند.

در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟

برخی فکر می کنند آزاد سازی اقتصادی در چین نهایتا به آزادی سیاسی منتهی خواهد شد. برخی دیگر اما معتقدند افزایش قدرت چین باعث خواهد شد تا حزب کمونیست قدرت بیشتری بگیرد و احتمال آغاز تغییرات توسط این حزب کمتر شود. ظاهرا درون حزب هم بحث هایی در مورد آینده در جریان است. اما رهبران حزب تا کنون آمادگی چندانی برای واگذاری قدرت، یا حداقل تقسیم آن با گروه های دیگر، از خود نشان نداده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.