شی جین پینگ، رهبر جدید چین

به روز شده:  11:06 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

شی ۵۹ ساله و عضو کمیته دائمی حزب کمونیست چین است

حزب کمونیست چین شی جین پینگ را به عنوان رهبر جدید این کشور برگزیده است.

هو جینتائو، رئیس جمهور و رهبر فعلی حزب کمونیست باید امسال از رهبری حزب و در سال ۲۰۱۳ از ریاست جمهوری بازنشسته شود.

آقای شی که اکنون ۵۹ ساله و عضو کمیته دائمی حزب کمونیست چین است، به "آقازاده" معروف است. این عنوان برای مقامات رده بالایی استفاده می شود که حداقل بخشی از موفقیت خود را مدیون روابط خانوادگیشان هستند.

آقای شی علاوه بر این به عنوان رئیس جدید کمیسیون مرکزی ارتش چین هم انتخاب شده است.

مسیر ترقی

شی، فرزند شی ژونگ شان، یکی از انقلابیون کهنه کار و بنیانگذاران حزب کمونیست است

شی، متولد سال ۱۹۵۳ در پکن و فرزند شی ژونگ شان، یکی از انقلابیون کهنه کار و بنیانگذاران حزب کمونیست است.

شی ژونگ شان پیش از انقلاب فرهنگی در سال ۱۹۶۲ از پست معاونت نخست وزیر پاکسازی شد و نهایتا به زندان افتاد. شی جین پنگ جوان هم مانند بسیاری دیگر از "روشنفکران جوان" آن دوران برای کار به نواحی روستایی فرستاده شد.

او فارغ التحصیل مهندسی شیمی از دانشگاه سینگ هوا در پکن است. بسیاری از رهبران فعلی چین از جمله هو جینتائو، در همین دانشگاه درس خوانده اند.

پس از پیوستن به حزب کمونیست در سال ۱۹۷۴ مدتی به عنوان دبیر حزب کمونیست در استان هبئی خدمت کرد و سپس به مقام های بالاتری در استان های فوجیان و چجیانگ ارتقاء یافت.

او در سال ۲۰۰۷ پس از آنکه چن لیانگ لو، دبیر قبلی حزب در شانگهای به علت فساد مالی از کار برکنار شد جای او را گرفت. مدت کوتاهی پس از آن به عضویت کمیته دائمی حزب درآمد و در سال ۲۰۰۸ معاون رئیس جمهور شد.

شی جین پینگ پس از تلاش های بی وقفه اش برای جذب سرمایه خارجی در استان های فوجیان و چجیانگ، به عنوان یکی از حامیان تجارت شناخته می شود.

او در سال ۲۰۰۵ که دبیر حزب در استان چجیانگ بود به رسانه ها گفت:"اختیارات دولت باید محدود باشد. هرجا دولت از حل مساله ای ناتوان است باید اختیارات به مردم بازگردانده شود تا بتوانند مساله را خود حل کنند."

آقای شی که به عنوان یکی از سرسخت ترین مخالفان فساد مالی مقامات رسمی شناخته می شود دوبار برای حل مسائل حساس گمارده شده است.

در دهه ۱۹۹۰ او در پرونده رسوایی بزرگ مالی استان فوجیان کمک کرد و این پرونده به زندانی شدن لای چانگ شینگ، یکی از سرحلقه های اصلی قاچاق منجر شد.

او در سال ۲۰۰۴ خطاب به مقامات رسمی گفت:"همسران، فرزندان، اقوام، دوستان و کارمندانتان را کنترل کنید و متعهد باشید تا از قدرت برای منافع شخصی سوء استفاده نکنید."

سایت بلومبرگ در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ تحقیقی در مورد وضعیت مالی خویشاوندان وی انجام داد و با اینکه هیچ خلافی از او یا خانواده اش نیافت، این سایت در چین فیلتر شد.

روابط با آمریکا

شی جین پینگ به خاطر صراحت لهجه اش هم معروف است. او در سال ۲۰۰۹ در مکزیکو به نگرانی ها از افزایش قدرت چین چنین پاسخ گفت:" بعضی خارجی ها که شکمهایشان سیر است و کار بهتری برای انجام دادن ندارند، انگشت اتهام را به سمت ما نشانه می گیرند. اولا چین انقلاب صادر نمی کند، ثانیا این کشور فقر و گرسنگی صادر نمی کند و سوم اینکه چین کاری به کار شما ندارد؛ پس دیگر چه مساله ای در میان است؟"

یکی دیگر از سخنان او که بر شهرت او به خاطر مواضع سرسختانه اش افزوده است قولی است که او برای سرکوب هرگونه تلاش برای برهم زدن ثبات در تبت داد.

برخی تحلیلگران معتقدند هنگامی که آقای شی ارتقاء مقام یابد جهان حرف های سرسختانه بیشتری از او خواهد شنید.

دکتر بو ژیو، محقق ارشد موسسه آسیای شرقی در دانشگاه ملی سنگاپور می گوید: "با شدت گرفتن احساسات ملی گرایانه در چین، شی جین پینگ هم باید سرسختانه تر عمل کند."

از سرگرمی های مورد علاقه شی جین پینگ اطلاعات زیادی در دست نیست جز اینکه او به بسکتبال علاقه‌مند است

اما بسیاری دیگر در چین آقای شی را به خاطر همسرش، پنگ لی یوان، که یک خواننده سرشناس است می شناسند. این زوج دارای دختری به نام شی مینگز هستند که ظاهرا در دانشگاه هاروارد درس می خواند. لینگ لی یوان شوهرش را مردی معتدل، سخت کوش و واقع بین می داند و می گوید:" به چشم من او فقط شوهرم است."

از سرگرمی های مورد علاقه او اطلاعات زیادی در دست نیست جز اینکه او به بسکتبال، و براساس یکی از پیام های دیپلماتیک آمریکا که به بیرون درز کرده، به فیلم های جنگی هالیوود علاقه مند است.

این علائق احتمالا از آثار اقامت او در آمریکا در دوران جوانی است. آقای شی در سال ۱۹۸۵ مدتی را در شهر کوچک موسکاتین در ایالت آیوا برای مطالعه در مورد روش های پیشرفته پرورش خوک، با یک خانواده آمریکایی زندگی کرد.

او به عنوان حرکتی برای ارتقاء وجهه بین المللی خود،هنگام دیداری در ماه فوریه از آمریکا به این شهر هم سفر کرد.

ملاقات وی با افرادی که هنوز او را به خاطر داشتند به خوبی پیش رفت. جونی اکسل، یکی از اهالی این شهر به روزنامه موسکاتین ژورنال گفت:" او موقّر بود اما در عین حال خیلی کم حرف و تودار هم نبود. به همه لبخند می زد و از هرکدام از دوستان قدیمی اش خاطره ای به یاد داشت."

در همین ملاقات، او خواستار" اعتماد استراتژیک عمیق تر" بین آمریکا و چین از طریق ارتباط نزدیک تر و کاهش سوء تفاهمات شد.

او روابط چین و آمریکا را "رودخانه ای روان که خروشان به پیش می رود" خواند و تاکید کرد حضور یک چین شکوفا و پر رونق نیروی موثری در صلح جهانی خواهد بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.