دولت سوریه به آوارگان فلسطینی در مورد حمایت از مخالفان هشدار داد

به روز شده:  11:25 گرينويچ - پنج شنبه 08 نوامبر 2012 - 18 آبان 1391
پرچم مخالفان سوریه و پرچم فلسطین در یرموک

دولت سوریه آوارگان فلسطینی را از حمایت از مخالفان مسلح برحذر داشته است

وزارت خارجه سوریه در مورد حمایت آوارگان فلسطینی از گروه های مخالف هشدار داده است.

خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - بیانیه وزارت خارجه آن کشور را منتشر کرده که گفته است: "سوریه در برابر هر تلاشی برای کشاندن فلسطینیان به تحولات جاری در کشور قاطعانه ایستادگی خواهد کرد."

براساس این گزارش، وزارت امور خارجه تاکید کرده است "راه فلسطین و تعهد به حقوق انکار ناپذیر فلسطینیان، و پیش از هرچیز، حق بازگشت به فلسطین، تنها مسیر ممکن در برابر آوارگان فلسطینی در سوریه و در تمامی نقاطی است که در آنها سکونت دارند."

به گزارش سانا، یک منبع آگاه در وزارت خارجه سوریه گفته است که "در روزهای اخیر، گروه های مسلح تروریستی حملات و عملیات ترویسیتی خود را در سراسر سوریه، از جمله علیه فلسطینیان و به خصوص ساکنان اردوگاه های آوارگان در استان های دمشق و درعا شدت بخشیده اند." مقامات و رسانه های دولتی سوریه، مخالفان مسلح حکومت را "تروریست های وباسته به خارج" می خوانند.

این مقام وزارت خارجه مخالفان حکومت را متهم کرده که آوارگان فلسطینی را هدف حمله قرار داده اند و افزوده است که: "تروریست هایی که در صدد هستند ساکنان اردوگاه های آوارگان فلسطینی را درگیر کنند، شماری از فلسطینیان بی گناه را کشته اند."

وی مخالفان را متهم کرده است که یک اتوبوس حامل فلسطینیان را در حلب منفجر کرده اند و با اشاره با حوادث روزهای اخیر در منطقه فلسطینی نشین یرموک، گفته است که "تروریست های مسلح" اردوگاه فلسطینیان را زیر آتش خمپاره گرفتند و تعدادی از آنان را کشتند و تاسیسات سوری و بین المللی را که از سال ۱۹۴۸ برای ارائه خدمات به آوارگان فعالیت داشتند، منهدم کردند.

در روزهای اخیر، گزارش هایی در بروز درگیری در منطقه یرموک، در جنوب دمشق، انتشار یافته است. یرموک محل سکونت تعداد قابل توجهی از آوارگان فلسطینی است و از آن با عنوان "اردوگاه غیررسمی آوارگان" یاد می شود.

شکاف در میان فلسطینیان

جبریل، مشعل و محمد شلح

بحران سوریه باعث اختلاف در میان فلسطینان شده است؛ از راست به چپ: شلح رهبر جهاد اسلامی، مشعل عضو رهبری حماس و جبریل رهبر جبهه خلق

به گفته برخی منابع فلسطینی، اوایل این هفته، نیروهای دولتی نقاطی از یرموک را که محل حضور گروهی از مخالفان مسلح بود زیر آتش گرفتند که در نتیجه آن، تعدادی از فلسطینیان ساکن این محله کشته شدند. در مقابل، منابع دولتی از بمب گذاری و حمله مخالفان حکومت به گروهی از فلسطینیان خبر دادند و گفتند که این حملات، تلفاتی را برجای گذاشت.

برخی منابع نیز گزارش کرده اند که نیروهای دولتی مواضع سوری ها و فلسطینی های مخالف حکومت را در یرموک زیر آتش گرفتند. به گفته آنان، برخی از فلسطینیان ساکن یرموک و نقاط دیگر به منظور مقابله با افراد مسلح وابسته به گروه فلسطینی 'جبهه خلق برای آزادی فلسطین - فرماندهی کل'، به تشکیل گروه های مسلح مبادرت کرده اند.

اگرچه جنگ داخلی سوریه ظاهرا ارتباطی با آوارگان فلسطینی ساکن این کشور ندارد، اما باعث بروز شکاف در میان آنان شده است. در حالیکه برخی از گروه های فلسطینی و متحدان سابق حکومت سوریه، مانند جنبش حماس، تلویحا یا آشکارا با مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، ابراز همبستگی کرده اند، برخی دیگر، مانند جبهه خلق فرماندهی کل، حامی اقدامات دولت علیه شورشیان هستند.

خبرگزاری سانا به نقل از مقام وزارت خارجه سوریه افزوده است که دولت از مردم فلسطین و آرمان های آنان حمایت می کند و "هرگز از فداکاری در کمک به مردم فلسطین در رسیدن به حقوق آنان ابایی ندارد."

این مقام وزارت خارجه از تمامی جناح ها، سازمان ها و رهبران فلسطینی خواست "از توطئه های گروه های تروریستی اجتناب ورزند زیرا هدف آنها مغایر آمال و حقوق مشروع مردم فلسطین و در راستای خدمت به منافع اسرائیل و حامیان اسرائیل است."

وزارت خارجه سوریه افزوده است که دولت آن کشور همچنان "به وظیفه خود در حفظ امنیت و حراست از عزت و شرایط زندگی آوارگان فلسطینی جدای از تحریکات و انحرافات کسانی که به خصومت با فلسطینیان و اهدافشان شناخته شده اند عمل خواهد کرد."

همزمان، منابع فلسطینی گزارش کردند که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، از سازمان ملل و روسیه، به عنوان متحد بشار اسد، خواسته است برای حفاظت از آوارگان فلسطینی مستقر در سوریه تلاش کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.