تظاهرات اسلامگرایان در میدان تحریر قاهره

به روز شده:  20:10 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391

اخوان المسلمین وحزب نور، حزب اصلی سلفی های مصر، دراین تظاهرات شرکت نداشتند

هزاران تن از هوادران گروههای اسلامگرای مصری امروز درمیدان تحریر قاهره در اعتراض به آنچه تلاش گروههای لیبرال برای محدود کردن نقش شریعت اسلامی در قانون اساسی جدید آن کشور می خوانند، تظاهرات کردند.

این تظاهرات تحت نام "جمعه تطبیق شریعت اسلامی" توسط جماعت اسلامی و شاخه ای سیاسی آن، حزب سازندگی و توسعه، حزب کارگر جدید، حزب اصالت، حزب ملت، السلفیة الجهادیة و برخی دیگر گروههای سلفی سازماندهی شده بود.

اخوان المسلمین وحزب نور، حزب اصلی سلفی های مصر، دراین تظاهرات شرکت نداشتند.

تظاهرکننده ها خواستار آن بودند که "شرع" تنها منبع قانون گذاری در مصر باشد و در قانون اساسی جدید مصر بر شریعت اسلامی تصریح شود.

ماده دوم پیش نویس قانون اساسی جدید مصر نوشته که اصول شریعت اسلامی منبع اصلی قانون گذاری است، اما معترضان خواستار حذف کلمه اصول هستند. آنها می گویند عبارت "اصول شریعت اسلامی" می تواند به گونه های مختلف تفسیر شود.

جماعت اسلامی، بیش از هر گروه دیگر در این تظاهرات فعال بود. این گروه دردهه ۱۹۹۰برخی از خونبارترین حملات را بر علیه نیروهای امنیتی مصر وجهانگردان خارجی انجام داد.

پس ازانقلاب ۲۵ ژانویه، رهبران زندانی این گروه آزاد شدند. از جمله عبود عبداللطیف الزمر و طارق عبد الموجود الزمر که به قتل انور سادات رئیس جمهور پیشین مصر متهم هستند.

هوادران برخی از گروهها، ازجمله "السلفیة الجهادیة" پرچم سیاه القاعده را بلنده کرده و به طرفداری ازاین گروه و بر ضد آمریکا شعار سر می دادند.

اما منتقدین این تظاهر کنندگان می گویند طرز تفکر افراطگرایان مصری شباهت به تفکر طالبان دارند. از دید آنها مصر امروز بیشتر به ثبات و توسعه نیاز دارد.

مها ناصر از حزب دمکراتیک اجتماعی مصر می گوید که معلوم نیست اینها کدام شریعت را می خواهند تطبیق کنند.

به عقیده وی شریعت اسلامی عملا در مصر اجرا می شود و نیازی به تغییر دیگری در قانون نیست.

کمیته تدوین قانون اساسی مصرکه زیر کنترل حزب آزادی و عدالت (شاخه سیاسی اخوان المسلمین) و حزب نور (که حزب سلفی است) تا یک ماه دیگر مهلت دارد که به کار خود در تدوین قانون اساسی پایان دهد.

گروههای لیبرال و سکولار از پیش نویس قانون اساسی که آماده شده راضی نیستند و نمایندگان برخی آنها تهدید کرده اند که از کمیته تدوین خارج خواهند شد.

به نظر می رسد که اخوان المسلمین و حزب نور خواستند با عدم مشارکت درتظاهرات امروز، از خروج افراد بیشتر از کمیته تدوین قانون اساسی جلوگیری کنند.

تظاهرات امروز اما نشان می دهد که ممکن است هم این کمیته و هم اخوان السلمین در روزهای آینده با چالشهای بیشتری روبرو شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.