مدیر سابق شرکت نفتی اسقف اعظم کلیسای رسمی انگلستان شد

به روز شده:  17:00 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391
جاستین ولبی

ولبی به عنوان یکصد و پنجمین سراسقف کانتربری و عالی‌رتبه ترین روحانی کلیسای انگلیکن برگزیده شده است

یک مدیر سابق شرکت های نفتی به عالی‌ترین مقام روحانی در کلیسای رسمی انگلستان برگزیده شده است.

روز جمعه، ١٩ آبان (٩ نوامبر)، نخست وزیر بریتانیا با درج مطلبی در توییتر گفت که جاستین ولبی، اسقف کلیسای جامع دارام را به عنوان اسقف اعظم جدید کلیسای کانتربری به ملکه معرفی کرده است و دوره خدمت او در این مقام از روز ٢١ مارس سال آینده آغاز خواهد شد.

جاستین ولبی، به عنوان یکصد و پنجمین سراسقف کانتربری، جانشین روئن ویلیامز می شود که چندی پیش تصمیم گرفت از مقام سراسقفی کانتربری کناره‌‌گیری کند و بازنشسته شود.

اسقف ولبی گفته است که "تصور نمی کنم نتیجه فرآیند انتصاب سراسقف جدید کانتربری کسی را بیش از خود من شگفت‌‌زده کرده باشد و این فرآیند به نوبه خود، تجربه ای نادر بوده که در جریان آن، مطالبی را که در مورد شخص خودم خواندم از اطلاعات شخصی ام بیشتر بود."

جاستین ولبی با اشاره به سابقه مقام سراسقفی کانتربری، گفته است که "یادآوری کسانی که پیش از من این سمت را برعهده داشته اند مرا به سنگینی این مسئولیت واقف می کند به خصوص اینکه هرگز انتظار نداشتم به این مقام برسم."

اسقف اعظم کانتربری، همزمان با ریاست حوزه اسقفی کانتربری در جنوب انگلستان، رئیس روحانی پیروان کلیسای انگلیکن در انگلستان و به طور سنتی، رهبر معنوی پیروان این کلیسا در سراسر جهان تلقی می شود هر چند، برخلاف برخی دیگر از کلیساهای مسیحی، تعیین کننده موضوعات عقیدتی نیست و رهبری او بیشتر شامل فعالیت در جهت هماهنگی امور کلیسایی است.

فرقه انگلیکن (یا کلیسای انگلستان) که حدود هشتاد میلیون پیرو دارد، از کلیساها یا حوزه های مختلفی در بریتانیا و سایر نقاط جهان تشکیل یافته است و به خصوص کلیساهای خارج از بریتانیا از استقلال قابل توجهی در اداره امور خود برخوردارند.

تصمیم گیری در مورد موضوعات عقیدتی و سازمانی مهم کلیسا بر عهده شورایی به نام "سینود عمومی" متشکل حدود پانصد عضو است که از اسقف ها، روحانیون و پیروان عادی کلیسا تشکیل یافته است.

تاسیس کلیسای انگلیکن حاصل اختلاف پادشاه وقت انگلستان با پاپ در نیمه اول قرن شانزدهم است که باعث شد تا پادشاه، با نفی ریاست رهبر کلیسای کاتولیک بر مسیحیان انگلستان، شخصا ریاست کلیسا در کشور خود را برعهده بگیرد.

در حال حاضر هم ملکه بریتانیا رئیس عالیه کلیسای انگلیکن محسوب می شود هر چند به عنوان پادشاه مشروطه، اختیارات خود در امور مربوط به کلیسا را هم به نخست وزیر واگذار کرده است.

سراسقف جدید

سابقه تصدی سراسقفی کانتربری به حدود هزار و چهارصد سال پیش باز می گردد و متصدی این مقام معمولا عالی‌رتبه ترین روحانی و بعدها، از مقامات ارشد این کشور شناخته می شده و تا قبل از جدایی از کلیسای کاتولیک، تصمیم پاپ در تعیین فردی برای این سمت برای فرمانروایان انگلستان اهمیت ویژه ای داشت.

ولبی و همسرش

ولبی گفته است که مرگ دخترش، او و همسرش را "به خداوند نزدیکتر کرد"

پس از آنکه پادشاه انگلستان ریاست عالیه کلیسا این کشور را در دست گرفت، تعیین اسقف اعظم کانتربری مستقیما در اختیار او قرار گرفت اما دست کم از اول قرن بیستم، این مسئولیت به نخست وزیر واگذار شده که به نام پادشاه یا ملکه بریتانیا، سراسقف کانتربری را از بین دو نامزدی که به او پیشنهاد می شود، انتخاب می کند.

در حال حاضر، فرآیند انتخاب اسقف اعظم جدید کانتربری با درخواست اسقف اعظم قبلی از ملکه برای معاف کردن او از ادامه خدمت و پذیرش استفعانامه از سوی ملکه به جریان می افتد و با تشکیل "کمیسیون انتصابات سلطنتی" ادامه می یابد.

این کمیسیون که از تعدادی از روحانیون ارشد، نمایندگان سینود عمومی و اعضای کلیسا تشکیل یافته، فهرست اسامی دو نفر را به عنوان نامزدهای تصدی مقام سراسقفی کانتربری برای نخست‌وزیر ارسال می کند و نخست‌وزیر، معمولا در مشورت با مقامات روحانی و با توجه به گرایش عمومی کلیسا، این فهرست را همراه با "نظر مشورتی" خود در مورد صلاحیت بیشتر یکی از این دو نفر، جهت تایید و صدور فرمان انتصاب سراسقف جدید، برای ملکه می فرستد.

روئن ویلیامز از سال ٢٠٠٣ سمت سراسقفی کانتربری را برعهده داشته و در حالی این سمت را ترک می کند که کلیسای انگلیکن با دو موضوع اختلاف برانگیز، یعنی ارتقای زنان به مقام اسقفی و انتصاب روحانیون همجنسگرا، دست به گریبان است. ظاهرا اسقف جدید کانتربری نسبت به انتصاب زنان به مقام اسقفی نظر مساعدی دارد.

جاستین ولبی، پنجاه و شش ساله، در خانواده‌ای مرفه در لندن متولد شده و با شماری از شخصیت های سیاسی و اشرافیت بریتانیا نسبت خانوادگی دارد. وی پس از گذراندن دوره دبیرستان در کالج خصوصی ایتون، به دانشگاه کمبریج رفت.

سراسقف آینده کانتربری پس از پایان تحصیل، به مدت یازده سال در شرکت نفتی فرانسوی "الف اکوتین" کار کرد و در سال ١٩٨٧، به عنوان یکی از مدیران گروه اکتشاف نفتی "انترپرایز" به این موسسه پیوست و تا سال ١٩٨٧ در همین گروه ماند.

در آن سال، با اعلام اینکه "خداوند او را به خدمت فرا خوانده" از شغل پر درآمد خود استعفا داد و در سال ١٩٨٩، برای تحصیل الهیات به دانشگاه دارام رفت و در سال ١٩٩٢ از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. پس از آن، در سمت های مختلف در کلیسای انگلیکن خدمت کرد و در سال ٢٠١١ به مقام اسقفی حوزه دارهام، که شامل عضویت در مجلس اعیان نیز هست، منصوب شد.

جاستین ولبی ازدواج کرده و شش فرزند داشته است. در سال ١٩٨٣، یکی از دختران او در تصادف اتومبیل در فرانسه کشته شد. ولبی گفته است که این حادثه او همسرش را به خداوند نزدیکتر کرد.

از سراسقف آینده کانتربری به عنوان فردی با توانایی قابل توجه در سازماندهی و مدیریت، میانجیگری و مصالحه و گرایشی عرفانی به مسیحیت یاد می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.