تشکل‌های مخالف حکومت سوریه 'تجدید سازمان می ‌شوند'

به روز شده:  09:23 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391
شرکت کنندگان در اجلاس دوحه

شرکت کنندگان در اجلاس دوحه از تغییر در تشکیلات شورای ملی خبر داده اند

برزگترین تشکل مخالف حکومت سوریه از بازسازی تشکیلاتی این گروه خبر داده و فرماندهی ارتش آزاد به داخل سوریه منتقل می شود.

روز جمعه، ۱۹ آبان (۹ نوامبر)، منابع خبری گزارش کردند که شخصیت ها و تشکل های سیاسی و نظامی مخالف حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، شامگاه گذشته و در پایان دومین روز از نشست مجمع عمومی شورای ملی سوریه در دوحه، پایتخت قطر، اعلام کردند که در ساختار تشکیلاتی این شورا اصلاحاتی صورت می گیرد.

علاوه بر اعضای شورای ملی، شماری از مقامات خارجی از جمله دبیرکل اتحادیه عرب و وزیران خارجه ترکیه، امارات و قطر در اجلاس دوحه حضور یافتند.

اجلاس دوحه با حمایت اتحادیه عرب و شماری از کشورهای غربی برگزار شده که اخیرا نسبت به پراکندگی مخالفان حکومت سوریه و ناتوانی آنان در ایجاد تشکیلاتی متحد و آماده جایگزینی حکومت آن کشور ابراز نگرانی کرده بودند.

سازمان دهندگان اجلاس دوحه کوشیده اند تعداد هرچه بیشتری از گروه ها و شخصیت های مخالف حکومت سوریه در این اجلاس شرکت کنند و به خصوص برای مشارکت نیروهای مخالف داخل آن کشور اولویت قایل شده اند.

در جریان اجلاس دوحه، انتخابات دبیرخانه شورای ملی سوریه برگزار شده در حالیکه گروه های مخالف مستقر در داخل سوریه نیز از طریق ارتباط اینترنتی یا اعزام نماینده، در انتخابات رهبری شورا شرکت کرده بودند.

سخنگوی اجلاس گفته است که در انتخابات اعضای دبیرخانه، که هدایت این شورا را برعهده خواهد گرفت، برای نخستین بار، کرسی هایی برای زنان در نظر گرفته شده است.

وزیران خارجه امارات، قطر و ترکیه

وزیران خارجه امارات، قطر و ترکیه از جمله شرکت کنندگان در اجلاس دوحه بودند

از چهل و یک عضو دبیرخانه شورای ملی سوریه، هجده نفر به تازگی به عضویت آن انتخاب شده اند و از آن میان، دوازده تن اعضای گروه های انقلابی فعال در داخل سوریه هستند.

شورای ملی سوریه چهارصد و بیست و پنج عضو دارد و قرار است اعضای دبیرخانه جدید از میان خود "دفتر اجرایی" متشکل از دوازده نفر را انتخاب کند. رئیس جدید شورا هم با رای مخفی اعضا انتخاب و به عنوان نماینده حرکت انقلابی علیه حکومت سوریه معرفی خواهد شد.

انتخابات دفتر اجرایی و رئیس شورای ملی روز جمعه برگزار می شود و در اجلاس دوحه تصمیم گرفته شد که چهار عضو جدید به نمایندگی از اقلیت ها و زنان سوریه به عضویت شورا پذیرفته شوند.

سخنگوی شورای ملی ابراز امیدواری کرده است که بازسازی شورا باعث تقویت همبستگی بین گروه های مختلف مخالف حکومت و همچنین، رفع نگرانی اقلیت های قومی و مذهبی در مورد شرایط سوریه پس از سقوط رژیم کنونی شود.

وی گفت شورای ملی همچنان اصولی را برای خود در نظر می گیرد که مهمترین آنها، منع گفتگو با بشار اسد و تلاش برای تحت پوشش قرار دادن تمامی مردم و مناطق سوریه است. یکی دیگر از مصوبات اجلاس دوحه، حرکت به سوی تشکیل "دولت انتقالی" مشابه شورای انتقالی ملی در جریان انقلاب لیبی است با این هدف که زمینه مساعدی را برای جلب کمک و حمایت خارجی فراهم آورد.

انتقال فرماندهی نظامی

همزمان با برگزاری اجلاس دوحه، سرتیپ مصطفی شیخ، فرمانده ارتش آزاد سوریه، از بازسازی تشکیلاتی این نیرو خبر داده و گفته است که مقر فرماندهی ارتش آزاد به "سرزمین های آزاد شده" در داخل سوریه انتقال خواهد یافت. مخالفان مسلح حکومت سوریه گفته اند که مناطق وسیعی از این کشور را تحت تسلط دارند و این مناطق را "سرزمین های آزاد" می نامند.

فرماندهی ارتش آزاد سوریه، متشکل از نظامیان سابق مخالف حکومت و افراد داوطلب، در ترکیه واقع است و مصطفی شیخ گفته است که "فرماندهان و افسران نباید از خط مقدم جبهه دورباشند بلکه حضور آنان در کنار نفراتشان برای هدایت موثر عملیات لازم است."

ارتش آزاد سوریه

رهبری ارتش آزاد از انتقال فرماندهی به داخل سوریه و تقویت نظارت انضباطی خبر داده است

به گفته سرتیپ شیخ، تجدید ساختار ارتش آزاد از ده روز پیش آغاز شده و هدف از سازماندهی مجدد آن، بهبود کارآیی و تقویت انضباط نظامی است.

گزارش های مربوط به بازسازی شورای ملی و ارتش آزاد سوریه در حالی انتشار می یابد که در هفته های اخیر، مقامات غربی و عربی نسبت به عملکرد تشکیلات سیاسی و نظامی مخالف در پایان دادن سریع به حکومت سوریه ابراز نگرانی کرده بودند.

هفته گذشته، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، گفت که شورای ملی سوریه عمدتا از افرادی تشکیل یافته که سال ها در خارج از کشور خود به سر برده اند و اظهار داشت که رهبری مخالفان باید در دست کسانی باشد که در داخل سوریه به مبارزه با حکومت مشغولند.

خانم کلینتون همچنین از حضور اسلامگرایان تندرو در میان نیروهای مسلح مخالف حکومت ابراز نگرانی کرد. نفوذ اسلامگرایان تندرو در صفوف مخالفان مسلح قطعا تصمیم کشورهای غربی در خودداری از کمک تسلیحاتی به مخالفان را تقویت می کند.

احتمالا شورای ملی با افزودن نمایندگانی از گروه های داخل سوریه در نظر دارد وجهه بین المللی بهتری کسب کند و ارتش آزاد نیز، با تاکید بر نظارت بیشتر بر نفرات خود، می کوشد به غرب اطمینان دهد که در صورت تحویل تسلیحات پیشرفته تر، به خصوص تجهیزات دفاع ضد هوایی، این ابزار به دست گروه های تندرو نخواهد افتاد.

حدود نوزده ماه از اعتراض سیاسی به حکومت بشار اسد گذشته و رویارویی خشونت آمیز حکومت با معترضان به درگیری مسلحانه نیروهای دولتی و مخالفان و بروز شرایط جنگ داخلی منجر شده است. گفته می شود در این مدت، بیش از سی و شش هزار نفر از مردم غیرنظامی و مخالفان و صدها تن از نیروهای دولتی کشته و صدها هزار نفر از مردم آواره شده اند در حالیکه نشانه ای از پایان درگیری به چشم نمی خورد.

روز گذشته، بشار اسد در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی روسیه، تاکید کرد که هرگز از کشور خارج نمی شود. بشار اسد این نظر را مطرح کرد که ثبات و آرامش سیاسی منطقه وابسته به خاتمه شورش سیاسی در سوریه است و هشدار داد که در صورت حمایت نظامی خارجی از مخالفان، نه تنها کشور او و منطقه، بلکه تمامی جهان گرفتار بحران و هرج و مرج می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.