کمک‌های مالی بریتانیا به هند قطع می‌شود

به روز شده:  17:14 گرينويچ - جمعه 09 نوامبر 2012 - 19 آبان 1391

"فقر شدید همچنان در مناطق حومه‌ای و غیرشهری هند وجود دارد"

جاستین گرینینگ، وزیر توسعه بین‌الملل بریتانیا اعلام کرده است که ارائه کمک‌های مالی به هند از سال ۲۰۱۵ میلادی قطع خواهد شد.

کمک‌های مالی بریتانیا به هند حدود ۲۰۰ میلیون پوند ارزش دارد و مقدار آن طی چند مرحله از امسال تا سال ۲۰۱۵ میلادی به تدریج کاهش می‌یابد تا در نهایت به صفر برسد.

گزارش شده است که با توقف ارائه کمک‌های مالی، تمرکز اصلی بریتانیا بر ارائه کمک‌های فنی به هند خواهد بود.

خانم گرینینگ گفت که این اقدام با در نظر گرفتن جایگاه و پیشرفت اقتصادی هند انجام می‌گیرد.

سلمان خورشید، وزیر امور خارجه هند در واکنش به این تصمیم بریتانیا گفت: "کمک مالی متعلق به گذشته، و تجارت برای آینده است."

تا سال میلادی گذشته، هند بزرگ‌ترین دریافت‌کننده کمک‌های مالی از بریتانیا بود و در مدت سه سال، به طور میانگین سالانه ۲۲۷ میلیون پوند به صورت کمک مالی مستقیم دریافت کرده بود.

سال قبل اتیوپی این جایگاه را از آن خود کرد.

هند یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی جهان را دارد و حمایت مالی بریتانیا از هند، ابراز نگرانی نمایندگان محافظه‌کار مجلس بریتانیا را به دنبال داشت.

منتقدان ارائه کمک مالی به هند معتقدند که بریتانیا نباید به کشوری که برنامه فضایی‌اش چندین میلیون پوند ارزش دارد، پول بدهد.

دولت بریتانیا در دفاع از ارائه این کمک‌ها در سال‌های گذشته گفته است که فقر شدید همچنان در مناطق حومه‌ای و غیرشهری هند وجود دارد.

روابط مستعمراتی تاریخی دو کشور نیز از دیگر دلایل ارائه این کمک‌ها خوانده می‌شود.

خانم گرینینگ از ماه سپتامبر که به عنوان وزیر توسعه بین‌الملل بریتانیا بر سر کار آمد، بررسی و بازبینی تمام بودجه‌های مربوط به ارائه کمک‌های مالی را در دستور کار قرار داد.

او اوایل این هفته نیز به هند رفت تا هماهنگی‌های دو طرف در این زمینه را بررسی کند.

گفته شده است که تمام کمک‌های مالی که توافقنامه‌های مربوط به آنها نهایی شده است، به هند ارائه خواهد شد، ولی بریتانیا توافق جدیدی برای ارائه کمک‌های مالی بیشتر امضا نخواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.