عراق قرارداد چند میلیارد دلاری خرید تسلیحات از روسیه را لغو کرد

به روز شده:  12:52 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

این قرارداد یک ماه پیش و پس از دیدار نوری مالکی (راست) با دیمتری مدودف امضا شد

عراق قرارداد ۴ میلیارد و دویست میلیون دلاری خرید تسلیحات از روسیه را به دلیل نگرانی از "فساد مالی" لغو کرده است.

در همین رابطه یکی از سخنگویان نوری مالکی، نخست وزیر آن کشور گفته است که وی تحقیقاتی را در مورد این قرار‌داد آغاز کرده است.

به گفته سخنگوی دولت عراق، آقای مالکی پس از دیداری از مسکو نسبت به آن چه که" فساد مالی" در این قرارداد نامیده، ابراز نگرانی کرده است.

براساس این قرارداد، قرار بود روسیه تجهیزاتی از جمله هلی‌کوپترهای تهاجمی و موشک‌های زمین به هوا به عراق بفروشد.

از زمان پایان یافتن عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه پیکارجویان در عراق، این کشور به بازسازی نیروی‌های نظامی اش مشغول است.

روسیه هنوز درباره لغو این قرارداد اظهار نظری نکرده است.

در اوایل ماه گذشته میلادی، آقای مالکی گفت که نمی‌خواهد عراق به "بخشی از سیاست‌های تک قطبی تسلحیاتی کشوری دیگر تبدیل شود".

عراق در حال بازسازی نیروهای نظامی‌اش است

سیاستمداران مخالف آقای مالکی با اشاره به قراردادهای تسلیحاتی فعلی این کشور با آمریکا، ضمن انتقاد از او ضرورت خرید تسلیحات از روسیه را زیر سوال بردند.

یکی از نمایندگان پارلمان عراق گفته بود که عملیات مقابله با تروریسم که هدف خرید این تسلیحات عنوان شده، نیازمند سرویس اطلاعاتی پیشرفته است نه در اختیار داشتن هلی‌کوپترهای تهاجمی که گفته شده بخشی از قرارداد خرید تسلیحات از روسیه است.

خبر اعلام قرارداد تسلیحاتی روسیه و عراق یک ماه پیش در جریان دیدار نخست وزیران دو کشور در نزدیکی مسکو اعلام شد.

در آن زمان، تحلیلگران گفتند که این قرارداد به وضوح نشان دهنده آن است که عراق در صدد خرید تسلیحاتی متنوع است و خرید سلاح از روسیه این حس را در میان دولتمردان آمریکا تقویت می‌کند که این کشور تا حدی "عراق را از دست داده است".

دولت روسیه در زمان صدام حسین بزرگترین تامین کننده سلاح نظامی عراق بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.