چرا مدیر کل بی بی سی استعفا کرد؟

به روز شده:  22:31 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

انتویسل (سمت چپ) با پذیرش مسوولیت گزارش برنامه نیوز نایت از سمت خود کناره گرفت

بی بی سی شاید بدترین روزهای نیم قرن گذشته خود را می گذراند.

این تعبیر خبرنگاران حرفه ای همچون جان سیمپسون، سردبیر کهنه کار بی بی سی است که این روزها ماجراهایی را می بینند که کار را برای بی بی سی سخت کرده است.

ماجراهای اخیر در بی بی سی تاکنون به کناره گیری شماری از سردبیران بی بی سی منجر شده بود و جورج انتویسل، رییس بی بی سی هم عصر شنبه از کار خود کناره گرفت تا گستردگی ابعاد فشارهای موجود روی بی بی سی آشکارتر شود.

تازه ترین مورد به پخش گزارشی در برنامه نیوزنایت بی بی سی مربوط می شود که جمعه پیش روی آنتن رفت و در آن، یک سیاستمدار سابق حزب محافظه کار در دوران مارگارت تاچر به تعرض جنسی متهم شد.

برنامه نیوزنایت یکی از شاخص ترین برنامه های بی بی سی است که برای مردم بریتانیا پخش می شود.

زمانی که رسوایی جنسی جیمی سویل، که به مدت ۴۰ سال از مجری‌های معروف بی بی سی بود علنی شد، برنامه نیوزنایت بی بی سی در خط اول این ماجرا قرار گرفت.

طولی نکشید که نوبت به ماجرای تازه ای رسید که در آن هم پای برنامه نیوزنایت وسط بود.

شهریار رادپور، صاحبنظر در امور بریتانیا می گوید "مشکل اینجا‌ است که برنامه نیوزنایت بی بی سی یکبار برنامه ای که در مورد جیمی سویل در دست ساخت داشت را کنار گذاشت و حالا برنامه ای را روی آنتن فرستاده که غیرماهرانه و فاقد استانداردهای حرفه ای بوده است."

چند شب پیش نیوزنایت در برنامه ای، ادعاهای مطرح شده توسط فردی به نام استیو میشم را پخش کرد.

آقای میشم در آن برنامه بدون اینکه از کسی نامی ببرد، یک سیاستمدار معروف حزب محافظه در دوران مارگارت تاچر را به عنوان فردی شناسایی کرد که چند ده سال پیش او را مورد آزار جنسی قرار داده بود.

اما چیزی نگذشت که وی بطور علنی عذرخواهی کرد و گفت که آن فرد، شخصی نبوده که به وی تعرض کرده بود.

سیاستمدار مورد بحث یعنی لرد مک آلپاین نیز هرگونه ارتباط با این اتهام‌ها را رد کرده بود.او سپس اعلام کرد که از بی بی سی شکایت قضایی خواهد کرد.

بی بی سی به سرعت بابت پخش چنین برنامه ای عذرخواهی کرد اما برخی افراد مانند جان ویتینگدیل، نماینده محافظه کار مجلس بریتانیا، عذرخواهی را کافی ندانستند.

به گفته این نماینده مجلس، اکنون مساله این است که برنامه نیوزنایت با چنان اتهام بزرگی که در خود داشته، بسیار حساس بوده و سوال اینجاست که مدیر کل بی بی سی از این جریان خبر داشته یا خیر.

جورج انتویسل، مدیر کل بی بی سی که بر سر ماجرای جیمی سویل هم تحت فشار بود، پیش تر در مقابل کمیته ای از نمایندگان مجلس قرار گرفته بود.

اما با بحران تازه ای که بر سر متهم کردن یک سیاستمدار پیشین براه افتاده است، فضا بر مدیر کل بی بی سی بسیار تنگتر شد.

او صبح شنبه این هفته در یک مصاحبه رادیویی با سوال های چالشی پی در پی مجری برنامه روبرو شد که می‌خواست بداند وی تا چه حد در جریان امور بوده است.

در انتهای مصاحبه زمانی که سوال به اینجا رسید که آیا وی از سمت خود کنار خواهد رفت یا نه، آقای انتویسل چنین جواب داد که او تنها مدیر روزهای خوب و آرام نیست و مدیر روزهای سخت و دشوار هم هست.

اما روز شنبه به انتها نرسیده بود که مدیر کل بی بی سی اعلام کناره گیری کرد.

وی تنها چند هفته بر بی بی سی ریاست کرد. ادامه کار برای او که وقایع چند هفته گذشته را "استثنایی" توصیف می‌کرد، غیرممکن شده بود.

ناظران می‌گویند این تحولات نشان از آن دارد که مردم بریتانیا همچنان در انتظار بسر می برند تا ببینند ماجرا چه بوده است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از همان ابتدای کار به وسعت نگرانی ها اشاره صریحی کرده و گفته بود "همه ما شوکه شده ایم، ملت شوکه شده است".

در چنین فضایی که پای اعتماد مردم بریتانیا به بی بی سی در میان است، تحقیقات مختلفی از جمله توسط خود بی بی سی در جریان است تا ابعاد و جزییات ماجراهای اخیر مشخص شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.