امیدواری مخالفان بشار اسد به حصول توافق در قطر

به روز شده:  04:32 گرينويچ - 11 نوامبر 2012 - 21 آبان 1391

مخالفان بشار اسد امیدوارند در قطر به توافق برسند

گروه های مخالف حکومت سوریه یکشنبه به نشست خود در دوحه قطر ادامه می دهند تا برای مبارزه با بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور هماهنگی بیشتری پیدا کنند.

به گفته بعضی از شرکت کنندگان در نشست دوحه، گروه های حاضر در این اجلاس بر سر نکات اصلی برای ایجاد یک گروه بندی جدید به توافق رسیده اند.

آمریکا و متحدانش در هفته های اخیر فشار خود را بر مخالفان حکومت بشار اسد افزایش داده اند تا به یک موضع واحد دست پیدا کنند.

هدف از تشکیل گروه تازه که به طور موقت "ابتکارعمل ملی سوریه" نامیده خواهد شد، اتحاد میان گروه های مسلح و سیاسی مخالف حکومت بشار اسد و ایجاد یک جایگزین قابل قبول برای آن است.

تحلیلگران می گویند شورای ملی سوریه، از گروه های اصلی مخالف حکومت این کشور نگران است که با توافق جدید به حاشیه رانده شود.

سهیر اتاسی یکی از سخنگویان مخالفان پس از نشست روز شنبه مخالفان که تا نیمه شب ادامه داشت، گفت شرکت کنندگان بر سر موضوع های اصلی برای ایجاد که ائتلاف ملی بین مخالفان به نتیجه رسیده اند.

ریاض سیف، از چهره های شاخص مخالفان هم گفته است که احتمال حصول توافق در نشست یکشنبه ۹۰ درصد است.

مخالفان و فعالان سیاسی در سوریه می گویند حدود ۳۶ هزار نفر در ناآرامی های این کشور جان خود را از دست داده اند.

هزاران نفر نیز به خاطر درگیری مسلحانه میان نیروهای نظامی و امنیتی و مخالفان، سوریه را ترک کرده اند و به کشورهای مجاور پناه برده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.