اعلام پیروزی باراک اوباما در ایالت فلوریدا

به روز شده:  00:21 گرينويچ - 11 نوامبر 2012 - 21 آبان 1391

فلوریدا تنها ایالتی بود که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نکرده بود

فلوریدا به طور رسمی باراک اوباما را برنده انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت معرفی کرده است.

فلوریدا تنها ایالت آمریکا بود که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه این کشور را به علت نزدیکی تعداد آرای دو نامزد جمهوری خواه و دموکرات اعلام نکرده بود.

بر اساس گزارش منتشر شده به وسیله مقام های ایالتی، آقای اوباما ۵۰ درصد آرا و رقیب جمهوری خواهش، میت رامنی ۴۹.۱ درصد آرا را در فلوریدا به خود اختصاص داده اند.

ستاد انتخاباتی میت رامنی پیش تر شکست در فلوریدا را پذیرفته بود.

به این ترتیب، تعداد آرای آقای اوباما در الکتورال کالج یا مجمع انتخاباتی ایالات متحده با ۲۹ فقره افزایش به ۳۳۲ رای رسید.

این رقم برای میت رامنی ۲۰۶ رای است.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری با رای مستقیم مردم مشخص نمی شود، بلکه این ایالت ها هستند که از طریق مجمع انتخاباتی، برنده انتخابات را مشخص می کنند.

این مجمع ۵۳۸ رای دارد و نامزدی که بتواند ۲۷۰ رای آن را در انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص دهد، برنده اعلام می شود.

آقای اوباما بدون مشخص شدن نتیجه انتخابات در فلوریدا، برنده انتخابات ریاست جمهوری شناخته شد، چرا که در دیگر ایالت ها ۳۰۳ رای الکتورال به دست آورده بود که بیشتر از حد نصاب لازم بود.

بر اساس گزارش منتشر شده به وسیله مقام های فلوریدا، آقای اوباما توانسته است در این ایالت چهار میلیون و ۲۳۶ هزار و ۳۲ رای از مجموع هشت میلیون و ۴۷۱ هزار و ۹۵ رای اخذ شده را به خود اختصاص دهد.

اختلاف میان آرای آقای اوباما و آقای رامنی بیشتر از نیم درصد است. در صورتی که اختلاف کمتر از این میزان بود، مقام های ایالتی باید آرا را بازشماری می کردند.

تحلیلگران می گویند، پیروزی در فلوریدا که یکی از ایالت های کلیدی در انتخابات آمریکاست، موقعیت آقای اوباما را در چانه زنی های سیاسی با جمهوری خواهان کنگره تقویت می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.