سرکوب نمازگزاران شیعه توسط پلیس بحرین

به روز شده:  01:14 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391
نیروهای امنیتی بحرین

"شمار زیادی از ماموران پلیس در بزرگراه البدیع مستقر شده بودند"

پلیس بحرین از شرکت مخالفان در نماز جمعه دیروز (۹ نوامبر) به امامت شیخ عیسی قاسم، روحانی شیعه، جلوگیری کرده است.

بر اساس گزارشها، تعدادی از نمازگزاران در اثر شلیک گاز اشک آور و گلوله های ساچمه ای توسط نیروهای امنیتی بحرین زخمی شده اند. این نیروها تلاش داشتند تا از رسیدن نمازگزاران به روستای الدراز جلوگیری کنند.

این روستا که در غرب منامه، پایتخت بحرین واقع شده، همچنین در محاصره ایستگاه های بازرسی نیروهای امنیتی قرار گرفته بود.

یک نوجوان ۱۶ ساله نیز در یکی از جاده های مجاور کشته شد. مقامهای بحرین می گویند او در یک سانحه رانندگی جان باخته اما شاهدان محلی به بی بی سی گفته اند که او در حالی که پلیس در تعقیبش بوده دچار سانحه شده است.

دعوت به پرهیز از خشونت

مردمی که قصد داشتند در مراسم نماز جمعه به امامت شیخ عیسی قاسم، ارشد ترین روحانی شیعه در بحرین شرکت کنند، صفهای طولانی تشکیل داده بودند.

به گفته یک شاهد، شمار زیادی از ماموران پلیس با تشکیل دو و حتی سه ردیف ایستگاه بازرسی عملا ً بزرگراه البدیع را اشغال کرده بودند.

بر اساس گزارش دیگری، یک مرد در اثر اصابت یک کپسول گاز اشک آور به سرش شدیدا ً مجروح شده است.

بک منبع خبری دیگر به بی بی سی گفت پلیس با تفنگهای ساچمه پران به روی مردم آتش گشوده که چندین نفر در اثر اصابت این ساچمه ها زخمی شده اند.

مقامهای بحرین درباره این ناآرامی ها اظهار نظر نکرده اند اما ماه گذشته، وزارت داخله بحرین هر نوع اجتماع عمومی را ممنون اعلام کرده بود.

شیخ عیسی قاسم در خطبه های نماز جمعه خود بر لزوم خوداری از خشونت تاکید کرد و گفت هیچ کس نباید هدف قرار گیرد. اما او از دولت خواست تا به خواست مردم ترتیب اثر دهد و از مخاطبانش خواست تا در مقابل فشارها تسلیم نشوند.

این روحانی شیعه همچنین اقدام دولت در سلب تابعیت ۳۱ بحرینی را محکوم کرد. دو نماینده سابق مجلس بحرین در بین این افراد هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.