معجزه اقتصادی در چین

به روز شده:  13:05 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391

به روایت آمار

در دهه ۱۹۹۰، رشد اقتصادی چین در نتیجه خصوصی سازی گسترده و باز شدن اقتصاد به روی سرمایه گذاری خارجی شتاب گرفت. شرکت های خارجی برای بهره برداری از دستمزد نازل نیروی کار در چین به سرمایه گذاری صنعتی در آن کشور روی آوردند.

مصرف رو به رشد انرژی در چین و هزینه های زیست محیطی آن

رشد سریع اقتصاد چین در افزایش مصرف انرژی نیز منعکس و سبب رشد آن شده است. این کشور هزاران نیروگاه ساخته تا برق مورد نیاز کارخانه های تازه تاسیس و شهرهای رو به گسترش را تامین کند.

این اقدامات خالی از هزینه های زیست محیطی نبوده است؛ آلودگی محیطی به ویژه در اثر فعالیت نیروگاه های ذغال سنگی تشدید شده است. هزینه های زیست محیطی که در نمودار سمت راست در بالا نشان داده شده معیاری برای اندازه گیری هزینه های مالی آلودگی و استفاده از منابع طبیعی تجدیدناپذیر است.

رشد جمعیت شهر نشین

همچنان که کارخانه های بیشتری در چین ساخته می شود، جابه جایی بزرگ جمعیت نیز در حال وقوع است. ده ها میلیون کارگر مهاجر با ترک مناطق روستایی، برای کار و کسب درآمد بیشتر به شهرها مهاجرت کرده اند. این جا به جایی سبب افزایش تقاضا برای کالاهای مصرفی نیز شده است تا نیازهای گسترش شهرنشینی تامین شود.

افزایش ثروت

رشد سریع اقتصاد چین سبب افزایش قابل توجه ثروت مردم این کشور شده است. رشد ثروت بویژه در شهرها که دستمزد کارگران افزایش شدیدی داشته بیشتر دیده می شود و سبب شده است سطح درآمد پس از مالیات و قدرت خرید افزایش یابد. درآمد جمعیت در مناطق روستایی نیز رشد کرده اما رشد آن به اندازه مناطق شهری نبوده است.

گسترش بازار خودرو

داشتن خودردو در کشورهای درحال توسعه نشان دهنده امتیاز طبقاتی در جامعه است. در چین هم با افزایش درآمدها، خرید خودرو افزایش زیادی داشته است.

میزان مصرف خوک

گوشت خوک گوشت مورد علاقه مصرف کننده چینی است اما در گذشته، محدود بودن قدرت خرید مردم اجازه نمی داد به میزان دلخواه از این گوشت مصرف کنند. با افزایش درآمد ها از دهه ۱۹۹۰ میزان خرید گوشت خوک افزایش داشته داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.