تلاش تازه فلسطینیان برای تغییر وضعیت خود در سازمان ملل متحد

به روز شده:  13:20 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

تلاش‌های محمود عباس برای عضویت دائم در سازمان ملل تاکنون به نتیجه نرسیده است

مقامات فلسطینی در کرانه باختری گفته اند که قصد دارند علیرغم مخالفت اسرائیل و آمریکا تا پایان ماه جاری میلادی یعنی کمتر از سه هفته دیگر با حضور در سازمان ملل خواستار تغییر وضعیت فلسطینیان در این سازمان شوند.

در همین رابطه یکی از مقامات ارشد فلسطینی گفته است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در نظر دارد برای ثبت شدن فلسطین به عنوان یک "کشور غیرعضو" در سازمان ملل متحد، تلاش تازه‌ای را آغاز کند.

چندی پیش آقای عباس اعلام کرد اگر اسرائیل گفت و گوهای صلح را از سر نگیرد، فلسطینی ها، برای عضویت در سازمان ملل متحد به عنوان یک کشور غیر عضو تلاش خواهد کرد.

سازمان ملل متحد، مدت‎هاست که سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) را که هسته اصلی گروه فتح و تشکیلات خودگردان را اداره می‌کند، به عنوان "سازمان ناظر" در این سازمان به رسمیت شناخته است.

ارتقاء به موقعیت "کشور غیرعضو" به فلسطینیان اجازه خواهد داد برخی معاهده‌های بین المللی را به امضاء برساند.

دیپلمات های سازمان ملل متحد می‌گویند برای ارتقاء موقعیت فلسطینی‌ها به کشور غیر عضو، باید اکثریت ۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این تقاضا رای مثبت دهند.

درخواست سال گذشته محمود عباس برای به رسمیت شناخته شدن فلسطین به عنوان یک "کشور عضو" در سازمان ملل متحد در پی مخالفت آمریکا و متحدانش در شورای امنیت به جایی نرسید.

آمریکا در آن زمان اعلام کرد چنین اقدامی را از سوی فلسطینی ها، وتو خواهد کرد.

عضویت دائم کشورها در سازمان ملل متحد، باید با حمایت شورای امنیت این سازمان صورت گیرد.

اسرائیل تلاش‌های فلسطینی‌ها را برای دستیابی به مقام بالاتر در سازمان ملل متحد را اقدامی برای تضعیف کردن خود می‌داند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.