استقبال گسترده غرب از تشکیل ائتلاف تازه مخالفان دولت سوریه

به روز شده:  11:31 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

آمریکا و متحدانش در منطقه خاورمیانه در هفته‌های اخیر فشار خود را بر مخالفان حکومت بشار اسد برای دستیابی به یک موضع واحد، افزایش داده بودند

توافق بر سر تشکیل ائتلاف سیاسی تازه ای با حضور گروه‌های مخالف دولت سوریه با استقبال گسترده غرب و برخی از کشورهای خاورمیانه مواجه شده است.

مخالفان رژیم بشار اسد دیروز یکشنبه (۲۱ آبان) درجریان نشستی که از چند روز پیش در دوحه قطر آغاز شده است، با ایجاد ائتلافی تازه موافقت کردند و معاذ خطیب که از چهره‌های میانه رو تلقی می‌شود را به عنوان رهبر این اتئلاف تازه برگزیدند.

ترکیه در واکنش به تشکیل این ائتلاف گفته است که دلیلی ندارد جهان بیشتر از این از مخالفان رژیم بشار اسد حمایت نکند.

قطر، بریتانیا و فرانسه هم از جمله کشورهای دیگری هستند که از تشکیل این ائتلاف تازه استقبال کرده‌اند.

دولت آمریکا هم ضمن حمایت از تشکیل ائتلاف تازه، گفته که در انتظار همکاری با این ائتلاف است.

مسئولان ائتلاف تازه به بی‌بی‌سی گفته اند که جمع شدن مخالفان حکومت سوریه زیر یک چتر واحد، به مردم این کشور امید می‌دهد.

انتظار می‌رود که ائتلاف تازه با تشکیل دولتی موقت و شورایی نظامی با کسانی که در حال مبارزه برای سرنگونی رژیم بشار اسد هستند، همکاری کند.

آمریکا و متحدانش در منطقه خاورمیانه در هفته‌های اخیر فشار خود را بر مخالفان حکومت بشار اسد برای دستیابی به یک موضع واحد، افزایش داده بودند.

علی صدرالدین البیانونی نماینده اخوان المسلمین در گفتگوهای قطر گفت که گروه جدید "ائتلاف ملی نیروهای مخالف و انقلابی سوریه" نامگذاری خواهد شد.

ریاض سیف، از مخالفان برجسته و سهیر اتاسی فعال سرشناس غیرمذهبی دو معاون این گروه خواهند بود که پس از یک هفته گفتگوها در دوحه تشکیل می شود.

جیم میور خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت، رهبری این ائتلاف را یک تیم به دقت متوازن شده توصیف می کند که در مرحله بعد به چهره و صدای مخالفان سوری بدل خواهد شد.

شورای ملی سوریه که قبلا به عنوان گروه اصلی مخالفان شناخته می‌شد، از این نگران بوده که توسط گروه تازه به حاشیه رانده شود.

حمله جنگنده‌های سوری

در تحولی دیگر درباره سوریه، گزارش شده که جنگنده‌های سوری یک شهرک هم مرز با ترکیه را که در اختیار مخالفان قرار دارد، بمباران کرده‌اند.

به گفته خبرنگارانی که در نواحی مرزی ترکیه مستقر هستند یک جت جنگنده سوری اهدافی را در نزدیکی شهر راس العین بمباران کرده است که در این حادثه دست کم ۶ نفر کشته و شماری از غیرنظامیان مجبور به فرار از خانه‌هایشان شده‌اند.

در هفته های اخیر، ترکیه به گلوله باران بخش هایی از خاک خود توسط ارتش سوریه پاسخ داده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.