مدیر خبر بی‌بی‌سی 'کنار رفت'

به روز شده:  08:49 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

آقای میچل و خانم بودن از کارکنان باسابقه بی‌بی‌سی هستند

هلن بودن، مدیر خبر بی‌بی‌سی و استیو میچل، معاون او به طور موقت و تا زمان مشخص شدن نتیجه یکی از تحقیقات داخلی بی‌بی‌سی، از سمت‌های خود کنار رفتند.

کنار رفتن این دو نفر به یک تحقیق داخلی مربوط می شود که درباره عملکرد بی‌بی‌سی در پوشش خبری رسوایی جیمی سویل در جریان است.

جیمی سویل، مجری مشهور و قدیمی بی‌بی‌سی بود که سال گذشته در ۸۵ سالگی درگذشت. پلیس می گوید که او احتمالا در طول حدود چهار دهه فعالیت خود، به صدها نفر آزار جنسی رسانده است.

پس از آنکه اتهام آزار جنسی کودکان علیه جیمی سویل مطرح شد، آشکار شد که سردبیر برنامه خبری نیوزنایت بی‌بی‌سی مدتی پس از درگذشت آقای سویل جلوی پخش گزارشی را در مورد اعمال او گرفته است.

بی‌بی‌سی تحقیقاتی را در مورد دلایل کنار گذاشته شدن این گزارش از نیوزنایت آغاز کرد و از هلن بودن، مدیر خبر خود خواست که تا روشن شدن نتیجه این تحقیقات، مسئولیتش را در مورد پوشش خبری رسوایی آزار جنسی کودکان به شخص دیگری واگذار کند.

اما اخیرا پخش گزارش در برنامه نیوزنایت در مورد یک پرونده دیگر آزار جنسی در بریتانیا بحث برانگیز شد.

نیوزنایت روز دوم نوامبر گزارشی پخش کرد که به مطرح شدن اتهام نادرست آزار جنسی در یک مرکز نگهداری کودکان در ولز علیه یک سیاستمدار قدیمی حزب محافظه کار انجامید.

هنگامی که نادرستی این اتهام روشن شد، جرج انتویسل، مدیرکل بی بی سی از سمت خود کناره گیری کرد.

یک تحقیق داخلی در بی بی سی که نتایج آن امروز آماده شد، نشان می دهد که محدودیتی که در جریان ماجرای قبلی (گزارش جیمی سویل) در مورد مسئولیت هلن بودن اعمال شده بود، باعث شده است که ناهماهنگی هایی در نظارت بر گزارش اخیر برنامه نیوزنایت (در مورد مرکز نگهداری کودکان در ولز) به وجود بیاید.

بنابراین، بی‌بی‌سی می گوید که کنار رفتن موقت خانم بودن و آقای میچل برای برقرار شدن یک سلسله مراتب روشن مدیریتی در بخش خبری این موسسه ضروری است و انتظار می رود که این دو پس از پایان تحقیقات به کار خود باز گردند.

تحقیقات داخلی بی‌بی‌سی

  • پوشش خبری رسوایی جیمی سویل
  • فرهنگ و سنت‌های رایج در بی‌بی‌سی در دوره کاری سویل
  • روش‌های مقابله با آزار جنسی در بی‌بی‌سی
  • برنامه اخیر نیوزنایت درباره آزار جنسی کودکان در مراکز نگهداری در ولز که به طرح اتهامات علیه یک سیاستمدار باسابقه منجر شد

امروز (دوشنبه ۲۲ آبان) گزارش شد که ایان اوورتون، مدیر یک سازمان غیرانتفاعی که تهیه‌کننده گزارش اخیر برای برنامه نیوزنایت بود هم از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

تیم دیوی، مدیر کل موقت بی‌بی‌سی که جانشین آقای انتویسل شده است، گفت که در بخش خبری این موسسه "سلسله مراتبی مدیریتی روشنی" را شکل خواهد داد.

تحقیقات داخلی

در حال حاضر چهار تحقیق جداگانه در مورد عملکرد بی‌بی‌سی در جریان است.

یکی از این تحقیقات در مورد پوشش خبری رسوایی جیمی سویل در بی‌بی‌سی و دومی در مورد فرهنگ و سنت‌های رایج در بی‌بی‌سی در دوره کاری او است.

تحقیق سوم به روش های مقابله با آزار جنسی در بی‌بی‌سی می پردازد.

تازه ترین و آخرین رشته تحقیق هم در مورد برنامه اخیر نیوزنایت است که به مطرح شدن اتهامات نادرست علیه یک سیاستمدار ارشد سابق از حزب محافظه کار و نهایتا کناره گیری مدیرعامل بی‌بی‌سی منجر شد.

جورج انتویسل دستور انجام تحقیقات درباره پوشش خبری رسوایی جیمی سویل و نیز درباره فرهنگ و سنت‌های رایج در بی‌بی‌سی در دوره کاری او را داده بود.

پس از استعفای آقای انتویسل اعلام شد که حقوق یکسال (۴۵۰ هزار پوند) به او داده خواهد شد.

این تصمیم، انتقاد نمایندگان پارلمان بریتانیا را به دنبال داشت و نمایندگان حزب کارگر خواهان پاسخگویی فوری وزیر فرهنگ بریتانیا در این باره شده‌اند.

دولت بریتانیا هم گفته است که پرداخت چنین مبلغی به آقای انتویسل "به سختی قابل توجیه" است.

منابع خبری به بی‌بی‌سی گفتند که دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، معتقد است که این، به وجدان جورج انتویسل بستگی دارد که حاضر شود بعد از تنها دو ماه فعالیت در یک سمت، چنین توافقی را برای پایان دادن به کارش اجرایی کند.

هیات مدیره بی‌بی‌سی در اطلاعیه‌ای درباره پرداخت این مبلغ به آقای انتویسل توضیح داد که این مبلغ طبق توافقی مبنی بر رضایت طرفین به جورج انتویسل پرداخت می‌شود.

طبق مقررات، بی‌بی‌سی در صورتی که تصمیم به تعدیل فردی دارد، می بایست این موضوع را از چند ماه قبل به او اطلاع دهد و بی‌بی‌سی پذیرفته است که به جای این مهلت، معادل ۱۲ ماه حقوق آقای انتویسل را بپردازد.

همچنین گفته شده است که در چارچوب توافق دوجانبه، جورج انتویسل به همکاری با بی‌بی‌سی و به طور مشخص همکاری در روند انجام دو سری تحقیقات داخلی در بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد.

با این حال، هریت هارمن، از اعضای سرشناس حزب کارگر در پارلمان بریتانیا گفته است که پرداخت این مبلغ "غیرقابل توجیه" است.

او گفت که چنین اقدامی همانند "جایزه دادن بابت عدم موفقیت" است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.