کشورهای عرب خلیج فارس ائتلاف مخالفان سوریه را به رسمیت شناختند

به روز شده:  00:45 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391

رئیس ائتلاف تازه سوريه معاذ الخطیب، امام پیشین مسجد جامع بنی امیه دمشق خواهد بود

وزرای خارجه شش کشور عربی خلیج فارس در نشستی در قاهره ائتلاف تازه مخالفان دولت سوریه را به عنوان "نمایندگان مشروع" این کشور به رسمیت شناخته اند.

تشکیل ائتلاف نیروهای مخالف و انقلابی سوریه روز یکشنبه در دوحه اعلام شد تا بین احزاب و فرقه هایی که می خواهند بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بر کنار شود، اتحاد بوجود آورد.

رئیس این ائتلاف معاذ الخطیب، امام پیشین مسجد جامع بنی امیه دمشق خواهد بود که امسال از سوریه فرار کرد.

کشورهای غربی و ترکیه از تشکیل این ائتلاف استقبال کردند و ترکیه در واکنش به آن گفت که دیگر دلیلی ندارد جهان از مخالفان رژیم بشار اسد حمایت نکند.

دولت آمریکا هم ضمن حمایت از تشکیل ائتلاف تازه، گفته که در انتظار همکاری با این ائتلاف است.

به گفته جیم میور، خبرنگار بی بی سی، دیپلماتهای غربی در حالی که از گروههای مخالف دولت سوریه می خواهند تا با هم متحد شوند، می گویند هدفشان سوق دادن گروههای مخالف به مذاکره با دولت بشار اسد و حکومتش نیست.

او می گوید آنها خواستار برکناری آقای اسد و ده مقام اول حکومت او هستند مرحله ای که آنها آن را "حذف لایه رهبری" می خوانند.

عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیج فارس در بیانیه ای گفت: " شورای همکاری کشورهای خلیج فارس تشکیل ائتلاف ملی سوریه را به عنوان نماینده مشورع و برادرانه مردم سوریه به رسمیت می شناسد."

عربستان سعودی، بحرین، امارات عربی، کویت، قطر و عمان از کشورهای حامی این ائتلاف در شورای همکاری کشورهای خلیج فارس هستند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه ای گفت: "ما از ائتلاف ملی در حالی که به سمت پایان بخشیدن به حکومت خونین سوریه و آینده ای صلح آمیز و دموکراتیک، که مردم سوریه لیاقت آن را دارند، حرکت می کند، حمایت می کنیم."

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا هم گفت که این حرکت برای تشکیل یک گروه مخالف که نماینده مردم سوریه باشد، مهم بوده است.

تلاش کشورهای غربی برای حمایت از گروههای مخالف دولت سوریه تا کنون توسط چین و روسیه سرکوب شده است. چین و روسیه تا به حال سه قطعنامه شورای امنیت که از آقای اسد خواسته است به خشونتها پایان دهد را رد کرده اند.

چین گفته است که کشورش تنها از یک انتقال سیاسی که رهبریش را مردم سوریه بر عهده داشته باشند، حمایت می کند.

روسیه هم گفته است که ائتلاف ملی باید به دنبال "یک راه حل صلح آمیز توسط مردم سوریه از طریق مذاکرات باشد بدون آنکه خارجیها در آن دخالت کنند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.