روحانی تندرو مسلمان بریتانیایی با سپردن وثیقه آزاد شد

به روز شده:  13:40 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391
ابوقتاده

دادگاه تجدیدنظر مهاجرت بریتانیا دستور آزادی ابوقتاده با سپردن وثیقه را صادر کرد

در پی صدور حکم دادگاه ویژه تجدید نظر مهاجرت بریتانیا، ابوقتاده، روحانی تندرو مسلمان، با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده است.

روز سه شنبه، ٢٣ آبان (١٣ نوامبر)، ابوقتاده، شهروند فلسطینی تبار اردنی ساکن بریتانیا که طی ده سال گذشته در ارتباط با محکومیت جنایی در ا ردن و به ظن ارتباط با گروه های تروریستی بارها زندانی و آزاد شده بود براساس حکم دادگاه ویژه تجدید نظر مهاجرت آزاد شد.

پیشتر، وزارت کشور دستور استرداد ابوقتاده برای محاکمه در کشور اردن را صادر کرده بود اما وکلای او خواستار تجدید نظر در این تصمیم شده بودند.

حکم دادگاه شامل شانزده ساعت محدودیت رفت و آمد در شبانه روز است و ابوقتاده در طول شبانه روز تنها بین ساعات ٨ صبح و ٤ بعد از ظهر مجاز است از محل سکونت خود خارج شود. او همچنین ملزم به استفاده از ردیاب الکترونیکی است.

با وجود حکم دادگاه مهاجرت، ترزا می، وزیر کشور بریتانیا، گفته است که دولت همچنان به تلاش برای اخراج ابوقتاده از بریتانیا و استرداد او به اردن ادامه می دهد. وی گفته است که دولت و قوه قضاییه اردن اطمینان داده اند که متهم از محاکمه ای منصفانه برخوردار خواهد شد.

اوایل سال جاری، دادگاه حقوق بشر اروپایی در رسیدگی به دادخواست ابوقتاده علیه حکم استرداد به اردن حکم کرد که به دلیل نگرانی از نحوه برخورد با متهم در آن کشور، اقدام بریتانیا در انتقال این فرد به اردن به منزله نقض حقوق بشر اوست.

دادستانی اردن خواستار استرداد ابوقتاده برای محاکمه در ارتباط با پرونده مرتبط با فعالیت های تروریستی شده اما دادگاه حقوق بشر اروپایی ابراز نگرانی کرده است که احتمال دارد در جریان محاکمه در اردن، اعترافات دیگر متهمان این پرونده که شاید تحت شکنجه به دست آمده باشد علیه ابوقتاده به کار گرفته شود.

این دادگاه گفته است که دولت اردن باید تضمین کافی بدهد که در رسیدگی به پرونده اتهامی علیه ابوقتاده، صرفا از شواهدی معتبر استفاده می شود و این محاکمه با معیارهای بین المللی محاکمه منصفانه منطبق خواهد بود.

وزیر کشور بریتانیا که در ماه مارس به اردن سفر کرده، گفته است که از مقامات قضایی و دولتی اردن تضمین های کافی را در این زمینه گرفته است.

روحانی تندرو

عمر بن محمود بن عثمان مشهور به ابوقتاده فلسطینی در سال ١٩٦٠ در کرانه باختری رود اردن، که در آن زمان تحت حاکمیت اردن بود، متولد شد و دارای شهروندی اردن است.

ترزا می وزیر کشور

وزیر کشور بریتانیا تعهد کرده که به تلاش برای استرداد ابوقتاده به اردن ادامه دهد

وی در اواخر دهه ١٩٨٠ به پاکستان رفت و گفته می شود در آنجا با اعضای شبکه القاعده تماس گرفت هر چند او همواره هر گونه ارتباطی با این شبکه و به خصوص ملاقات با اسامه بن لادن را تکذیب کرده است.

ابوقتاده بعدها به کویت رفت اما پس از خاتمه جنگ اول خلیج فارس و خروج نیروهای عراقی از کویت، همراه با شمار دیگری از فلسطینیان، از کویت اخراج شد و به اردن بازگشت.

دو سال بعد، ظاهرا به دلیل اینکه پیگرد توسط ماموران امنیتی و قضایی اردن، همراه با همسر و فرزندانش از آن کشور گریخت و در سال ١٩٩٤ توانست "به خاطر آزار مذهبی در اردن" از بریتانیا پناهندگی بگیرد.

در سال ٢٠٠١، ابوقتاده در ارتباط با کشف یک شبکه تروریستی در آلمان برای مدتی توسط پلیس بریتانیا بازداشت و بازجویی شد و مقامات بریتانیایی او را به "هدایت معنوی" طراحان حملات انتحاری ١١ سپتامبر ٢٠٠١ در آمریکا متهم کردند.

در اکتبر سال ٢٠٠١، ابوقتاده به ظن ارتباط با اقدامات تروریستی بازداشت و در سال ٢٠٠٥ با سپردن وثیقه آزاد شد. پنج ماه بعد، ماموران بریتانیایی بار دیگر او را بازداشت کردند.

وی به استثنای مدتی کوتاه، از آن زمان تا کنون در زندان بوده در حالیکه رسیدگی قضایی به پرونده استرداد او به اردن، صدور احکام مختلف قضایی و اعتراض وکلای او یا دولت به این احکام جریان داشته است.

روز گذشته، یکی از نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت که ماجرای ابوقتاده تا کنون بیش از یک میلیون پوند برای دولت هزینه برداشته و افزود که باید از دولت اردن خواسته شود به هر اقدام ممکن برای جلب رضایت دادگاه حقوق بشر مبادرت کند تا موانع قانونی استرداد ابوقتاده به اردن فراهم شود.

در مقابل، وکلای ابوقتاده با متهم کردن بازجویان اردنی به اخذ اعتراف در زیر شکنجه، گفته اند که حکم دادگاه تجدیدنظر مهاجرت بریتانیا بار دیگر انزجار جامعه قضایی این کشور از فشار بر متهمان به منظور پرونده سازی را اثبات کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.