از آغاز اعتصاب غذای زندانیان در ترکیه بیش از دو ماه گذشت

به روز شده:  11:43 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391

در چند هفته گذشته اکثر شهر‌های کردنشین جنوب شرق ترکیه شاهد تطاهراتی در حمایت از اعتصاب کنندگان بوده است

ابتدا چند زندانی کرد در ترکیه تصمیم گرفتند دست به اعتصاب غذا بزنند. یک ماه بعد طبق آمار دولت ترکیه تعداد آنان به ۶۸۰ زندانی افزایش یافت.

امروز فعالان کرد می گویند ده هزار زندانی در بیش از ۶۰ زندان ترکیه در اعتصاب غذا به سر می‌برند. از روز یکشنبه ۱۱ نوامبر شش نماینده مجلس از حزب صلح و دمکراسی و شهردار بزرگترین شهر کردنشین ترکیه، دیاربکر نیز در خارج از زندان به اعتصاب کنندگان پیوستند.

در چند هفته گذشته اکثر شهر‌های کردنشین جنوب شرق ترکیه شاهد تطاهراتی در حمایت از اعتصاب کنندگان بوده است، و در اکثر موارد این اعتراضات با درگیری با پلیس به خشونت کشیده شده‌اند.

نوام چامسکی یکی از چهر های سر‌شناس حقوق بشری آمریکا از دولتمردان ترکیه خواست به خواسته زندانیان گوش فرا دهد، "از دولت ترکیه می خواهم به خاطر انسانیت، حقوق بشر و تبعات سیاسی نسبت به اعتصاب غذای زندانیان عکس العمل نشان دهد، زندانیان وارد مرحله خطرناکی شده اند و انتظار می رود دولت ترکیه به خواسته به حق آنها متمدنانه جواب دهد".

در دو سال گذشته بیش از هفت هزار فعال سیاسی و حقوق بشری کرد به اتهام ارتباط با پ ک ک و پاژک (سازمان زنان کردستان) دستگیر شده اند.

"اعتصاب کنندگان خواستار پایان دادن به حبس انفرادی ۱۳ ساله عبدالله اوجلان رهبر زندانی پ ک ک، امکان دفاع در دادگاههای ترکیه به زبان مادری و بر‌داشتن موانع استفاده از زبان کردی در مراکز رسمی و آموزشی ترکیه شده‌اند."

زندانیان اعتصاب کننده می‌گویند تا رسیدن به خواسته‌ هایشان دست از اعتصاب غذا نخواهند کشید.

اعتصاب کنندگان خواستار پایان دادن به حبس انفرادی ۱۳ ساله عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ ک ک، امکان دفاع در دادگاههای ترکیه به زبان مادری و بر‌داشتن موانع استفاده از زبان کردی در مراکز رسمی و آموزشی ترکیه شده‌اند.

در دهه هشتاد هزاران روستای مناطق کردنشین توسط نیروهای امنیتی این کشور ویران و تخلیه شدند. در آن زمان سیاست ترکیه تخلیه روستاهایی بود که از حزب کارگران کردستان، پ ک ک، حمایت می‌کردند. این باعث شد میلیونها کرد به شهرهای بزرگ ترکیه همچون استانبول مهاجرت کنند. ترکیه نه تنها نتوانست به فعالیت پ ک ک خاتمه دهد، بلکه مسئله حل نشده و مشکل کردها را به قلب شهرهای بزرگ ترکیه کشاند. این روزها دربسیاری از شهر های بزرگ ترکیه جهانگردان شاهد درگیری نیروهای امنیتی با تظاهر کنندگان کرد هستند.

از جمله خواسته اعتصاب کنندگان پایان دادن به حبس انفرادی ۱۳ ساله عبدالله اوجلان رهبر زندانی پ ک ک است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که خود تجربه زندانهای ترکیه را دارد، تصمیم گرفته که اعتصاب غذای زندانیان را نادیده بگیرد.

در آلمان آقای اردوغان گفت تنها یک نفر از خوردن غذا خود داری می‌کند، این در حالی بود که وزیر دادگستری او ساعتی پیش از ۶۷۰ زندانی اعتصاب کننده خبر داده بود. آقای اردوغان اعتصاب غذای زندانیان را سیاه بازی خواند و گفت آنان به دستور پ ک ک دست به این عمل زده اند. او گفت به آنان باج نخواهد داد، در جواب خواسته زندانیان در چندین سخنرانی از امکان بازگرداندن اعدام به قوانین ترکیه صحبت کرده و اینکه شاید بتوان عبدالله اوجالان را اعدام کرد.

اما معاون نخست وزیر هفته پیش خبر داد که دولت لایحه‌ای برای اصلاح قوانین جزایی ترکیه برای امکان استفاده از زبان مادری را به پارلمان فرستاده است.

کمال قلیچیدار اغلو، رهبر حزب جمهوری خلق ترکیه، از شیوه برخورد دولت انتقاد کرده و از آقای اردوغان خواست با زبان ملایم با زندانیان صحبت کند. او گفت از زمانی که فردی زندانی می‌شود، مسئولیت جان او با دولت است و دولت مسئول تبعات اعتصاب غذای زندانیان است. او گفت حزبش آماده همکاری با دولت برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به اعتصاب غذا است.

در دو سال گذشته بیش از هفت هزار فعال سیاسی و حقوق بشری کرد به اتهام ارتباط با پ ک ک و پژاک دستگیر شده اند

کورای چالیشکان استاد علوم سیاسی دانشگاه بغازیچی استانبول می‌گوید خواسته‌های اعتصاب کنندگان در چهار چوب قوانین ترکیه خواسته به حقی است، "طبق قوانین ما زندانی بایستی از امکان ملاقات با وکیل و شرایط مناسب در زندان برخوردار باشد. وقتی که مدارک علیه زندانیان به زبان کردی است بایستی آنان بتوانند با همان زبان از خود دفاع کنند. اگر ترکیه خواهان احقاق حقوق ترکها در قبرس، آلمان و بلغارستان است، بایستی حقوق شهروندان کرد خود را هم به رسمیت بشناسد. اردوغان از بشار اسد به خاطر حقوق بشر انتقاد می کند، ولی خودش این چنین با شهروندان کرد ترکیه برخورد می کند. این دو گانگی در حزب عدالت و توسعه است".

اعتصاب غذا زندانیان صفحات بسیاری از روزنامه ها و برنامه‌های تلویزیونی ترکیه را به خود اختصاص داده است. بسیاری از سازمانهای غیردولتی ترکیه و احزاب چپ ترکیه دیروز (دوشنبه ۱۳ نوامبر) در یک تظاهرات بزرگ با شعارهایی همچون "ما بدنبال را ه حل هستیم، نه مرگ" خواهان توجه به زندانیان اعتصابی شدند.

ترکیه در سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ شاهد اعتصاب غذای زندانیان کرد بود. در آن زمان حدود ۱۰۰ زندانی سیاسی که اعتصاب غذا کرده بودند جانشان را از دست دادند.

"ترکیه در سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ شاهد اعتصاب غذای زندانیان کرد بود. در آن زمان حدود ۱۰۰ زندانی سیاسی که اعتصاب غذا کرده بودند جانشان را از دست دادند."

زندانیان از خوردن غذا خود داری می‌کنند، آنان تنها آب، شکر و و برای طولانی کردن اعتصاب از ویتامین استفاده می کنند. برخی از زندانیان بیش از ۶۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می برند. اتحادیه پزشکان ترکیه می‌گوید بسیاری اززندانیان در مرحله خطرناکی هستند، که می‌تواند آنها را با مرگ روبرو کند.

بسیاری از از غربی‌ها و رسانه‌های غربی سرگرم درگیری‌های سوریه هستند و کمتر به مسئله ترکیه پرداخته‌اند. پلیس ترکیه با خشونت با تظاهراتی که این روزها در مناطق کردنشین برگزار می‌شود، برخورد می کند.

این نگرانی وجود دارد که با مرگ زندانیان، آتش خشونتها به تمام مناطق کردنشین ترکیه سرایت کند. منطقه‌ای که به قول مطبوعات این کشور نزدیک به ۲۰میلیون جمعیت دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.