سطح بالای اقتصاد غیررسمی در تاجیکستان

به روز شده:  12:17 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391

صندوق بین‌المللی پول سطح اقتصاد غیررسمی یا به اصطلاح “اقتصاد سیاه” در تاجیکستان را بالا ارزیابی کرده است

صندوق بین‌المللی پول سطح اقتصاد غیررسمی یا به اصطلاح “اقتصاد سیاه” در تاجیکستان را بیش از ۳۰ درصد محصولات ناخالص ملی ارزیابی کرده است.

یوخا کیاخکنین، معاون رهبر بخش خاور میانه‌ و آسیای مرکزی سبپ ضمن معرفی گزارش “دورنمای رشد اقتصاد منطقه ای: قفقاز و آسیای مرکزی” این سازمان در روز دوشنبه ۱۲ نوامبر، به افزایش حجم اقتصاد غیررسمی در کشورهای سابق شوروی تأکید کرده است.

طبق این گزارش میزان اقتصاد غیررسمی در قزاقستان و گرجستان ۳۰ در صد و در تاجیکستان، آذربایجان و ارمنستان بالغ بر ۳۰ در صد را تشکیل داده است.

بنا به اطلاع این منبع، سطح اقتصاد غیررسمی در ازبکستان ۱۵ درصد و در قرقیزستان ۲۵ درصد بوده است.

در همین حال، یک کارمند مسئول وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان که از افشای نامش خودداری کرد، گفت، طبق اطلاع رسمی میزان اقتصاد غیررسمی در این کشور حدود ۲۵ در صد را تشکیل می‌دهد.

اما مرکز تحقیقاتی “شرق”، یک سازمان غیردولتی تاجیکستان که دو سال قبل در مورد وجود اقتصاد غیررسمی در این کشور پژوهشی انجام داده بود، میزان “اقتصاد سیاه” در تاجیکستان را حدود ۶۰ درصد ارزیابی کرده است.

از سوی دیگر، شادی شبدال اف، رهبر حزب کمونیست و نماینده پارلمان تاجیکستان، گفت، با توجه به آن که عملیات اقتصاد غیررسمی به طور مخفی صورت می‌گیرد، مشخص کردن حجم این اقتصاد دشوار خواهد بود.

همزمان، آقای شبدال اف قصرهای محتشم یا خودروهای گرانبها را از نشانه‌های “اقتصاد سیاه” عنوان کرد که برخی افراد با حقوق ناچیز توانسته‌اند چنین منازلی بنیاد کرده و خودروها را خریداری کنند.

به اعتقاد او، امکان دارد آژانس نظارت دولتی مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان “منابع درآمد افراد ثروتمند تاجیکستان را تحلیل کرده و مشخص کند که این مبلغهای زیاد از کجا به دست آمده است.”

ضمناً، در جریان تصویب قانون جدید مالیات تاجیکستان در اجلاس فوق‌العاده مجلس نمایندگان این کشور در ماه سپتامبر سال جاری مسئولان نهادهای دولتی وجود “اقتصاد سیاه” در تاجیکستان را تأیید کرده و گفته بودند که از طریق کاهش تعداد مالیات و دادن امتیازها به صاحبکاران ممکن است از گسترش دامن اقتصاد غیررسمی در این کشور جلوگیری شود.

در قانون جدید مالیات تاجیکستان که از اوایل ماه ژانویه سال آینده مورد اجرا قرار می‌گیرد، تعداد مالیات در این کشور از ۱۷ تا ۱۰ عدد کاهش یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.