جنجال روابط نامشروع؛ حمایت اوباما از فرمانده ناتو در افغانستان

به روز شده:  01:56 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت رئیس جمهوری آمریکا به ژنرال الن "ایمان" دارد

در پی انتشار گزارشهائی داير بر تبادل "ايميلهای نامناسب" ميان ژنرال جان آلن، فرمانده نيروهای ناتو در افغانستان و جيل کلی، خانمی متاهل در ايالت فلوريدا، باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا گفته است که از آقای الن حمايت می کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت رئیس جمهوری آمریکا به ژنرال الن "ایمان" دارد.

او گفت: "رئیس جمهوری آمریکا برای ژنرال الن و خدماتش به کشور و افغانستان ارزش قائل است. رئیس جمهوری طبق تقاضای وزیر دفاع، نامزدی ژنرال الن به عنوان فرمانده نیروهای ناتو در اروپا را فعلا متوقف کرده تا تحقیقات وزارت دفاع درباره او به پایان برسد."

آقای کارنی افزود در حال حاضر رئیس جمهوری آمریکا ژنرال ژوزف دانفورد را به سمت فرماندار نیروهای ائتلاف در افغانستان برگزیده است.

او همچنین از خبرنگاران خواست از ماجرای ژنرال پترائوس و ژنرال آلن به این "استنباط کلی نرسند" که در ارتش آمریکا چنین مشکلات فرهنگی وجود دارد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: "او (رئیس جمهوری آمریکا) مطمئن است که مدیرسازمان اطلاعات رسانی (سیا)، وزیر دفاع و وزارت دفاع می توانند همانطور که او خواسته کارشان را انجام دهند."

این در حالی است که گفته می شود ژنرال آلن با خانم کلی، نامه های الکترونیکی رد و بدل می کردند و در آن با هم مغازله می کردند.

ژنرال آلن ارتکاب هر گونه عمل نادرستی را تکذیب می کند.

جنجال خبری از زمانی آغاز شد که خانم کلی بعد از دریافت ایمیلهای تهدید آمیز، برای پیگیری به یکی از دوستان خود در پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) رجوع می کند.

تحقیقات پليس فدرال آمريکا (اف بی آی) باعث می شود که رابطه بین ژنرال پترائوس، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و پائولا برادول، نویسنده کتاب شرح حال او بر ملا شود چرا که پائولا برادول، جیل کلی را در این ایمیلها به رفتار اغفالگرانه با ژنرال پترائوس متهم کرده بود.

آقای پترائوس روز جمعه از سمت خود استعفا داد و در استعفا نامه خود نوشت که رفتارش "غیرقابل قبول" بوده است.

سرهنگ پیتر منصور (سمت چپ) از دوستان نزدیک ژنرال پترائوس در دفتر کار او

سرهنگ پیتر منصور، از دوستان نزدیک آقای پترائوس به بی بی سی فارسی گفت: "فکر نمی کنم ژنرال پترائوس برای تغییری که در زندگیش بوجود آمده بود از نظر روحی و روانی آماده بود. او فکر می کرد که آماده است اما زمانی که به سازمان سی آی ای ملحق شد، هر چند شغل فوق العاده ای بود، متوجه شد که از دوستان خود دور افتاده است."

او افزود: "ژنرال پترائوس کسی را نداشت که با او بدود و به او اعتماد کند و زمانی که تشنه معاشرت بود و در نقطه ضعفی در زندگی قرار داشت، پائولا برادول خودش را به او نزدیک کرد."

آقای منصور گفت که هالی پترائوس، همسر آقای پترائوس از دست او عصبانی است و ژنرال پترائوس هم از کاری که کرده بسیار متاسف است.

به گفته آقای منصور نسبت به کارها و تلاشهایی که آقای پترائوس در جنگ عراق انجام داده است، این حادثه در آینده کمرنگ جلوه خواهد کرد.

دوشنبه شب ماموران اف بی آی به خانه خانم برادول در ایالت کارولینای شمالی مراجعه کردند و پس از چهار ساعت جستجو چند جعبه، چاپگر و کامپیوتر او را ضبط کردند.

گفته می شود جیل کلی و همسرش از دوستان نزدیک ژنرال پترائوس و خانم پترائوس بوده اند اما بر اساس گزارشها، خانم کلی به ژنرال آلن هم نزدیک بوده است.

پنتاگون می گوید ۲۰ تا ۳۰ هزار مدرک از ژنرال آلن پیدا کرده است که در آنها "امکان پیدا کردن ایملیهایی نامناسب" بین ژنرال آلن و خانم کلی وجود دارد.

یک مقام نظامی آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفته است که حجم زیاد این مکاتبات می تواند به معنی "رفتار ناشایست یک افسر نظامی باشد".

ژنرال آلن ۵۸ ساله، در سال ۲۰۱۱ پس از اینکه ژنرال پترائوس رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا شد، پست فرماندهی نیروهای ائتلاف در افغانستان را به عهده گرفت.

قرار بود او روز پنجشنبه در جلسه ای در سنا برای پذیرفتن پست فرماندهی کل نیروهای ناتو در اروپا شرکت کند اما به دستور لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا این انتصاب فعلا به تعلیق در آمده است.

در بیانیه روز سه شنبه کمیته خدمات نظامی سنا آمده است که اعضای آن انتظار داشته اند که انتقال فرماندهی نیروهای ائتلاف در اروپا تا ماه مارس سال آینده صورت گیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.