فرانسه ائتلاف مخالفان حکومت سوریه را به رسمیت شناخت

به روز شده:  22:37 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391
فانسوا اولاند

رئیس جمهوری فرانسه، گفت که هنوز برای مسلح کردن مخالفان تصمیمی ندارند

فرانسه، نخستین کشور غربی است که ائتلاف ملی نیروهای مخالف و انقلابی سوریه را به عنوان تنها نماینده مشروع مردم سوریه به رسمیت شناخت.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، در یک نشست خبری تلویزیونی موضع کشورش را اعلام کرد.

مخالفان بشار اسد، بعد از یک هفته گفتگو در دوحه، پایتخت قطر، روز یکشنبه به توافقی دست یافتند که نامش را "ائتلاف ملی نیروهای مخالف و انقلابی سوریه" گذاشتند و هدفشان را سرنگونی دولت کنونی سوریه اعلام کردند.

بریتانیا و آمریکا هم تلویحا از تشکیل این ائتلاف حمایت کرده اند.

با این حال این ائتلاف را به عنوان دولت در تبعید به حساب نیاوردند.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز این ائتلاف را به عنوان نماینده مشروع مردم سوریه به رسمیت شناخته اند.

مخالفان و فعالان حقوق بشر، پیش بینی می کنند که حدود ۳۶ هزار نفر در بیست ماه گذشته که اعتراض ها در سوریه آغاز شده، کشته شده اند.

سازمان ملل متحد هم گزارش کرده که چهارصد و هشت هزار نفر از سوری ها تا به حال به کشورهای همسایه گریخته اند و اضافه کرده که هر روز به تعداد این افراد افزوده می شود.

آقای اولاند به خبرنگاران چنین گفت: "من امروز اعلام می کنم که فرانسه ائتلاف ملی نیروهای مخالف و انقلابی سوریه را به عنوان تنها نماینده مشروع مردم این کشور به رسمیت می شناسد و همین طور به عنوان دولت آینده سوریه دموکراتیک که می تواند به حکومت بشار اسد پایان دهد."

سباستین آشر، سردبیر مسائل کشورهای عربی در بی بی سی، می گوید که اظهار نظر آقای اولاند، نشان دهنده امیدواری غرب به این است که مخالفان دولت سوریه بالاخره بتوانند برای دولت آقای اسد، بدیلی پیدا کنند.

ائتلافی که در قطر شکل گرفته از کشورهای اروپایی خواسته اند تا آنها را به عنوان دولت انتقالی سوریه به رسمیت بشناسند تا از این طریق بتوانند اسلحه بخرند و با نیروهای بشار اسد بجنگند.

آقای اولاند همچنین گفت که کشورش به مسلح کردن مخالفان بشار اسد فکر می کند اما تا زمانی که مطمئن نباشند سلاح ها به دست که می رسد، این کار را انجام نمی دهند.

در آمریکا، یکی از سخنگویان وزارت خارجه این کشور، ائتلاف ملی نیروهای مخالف و انقلابی سوریه را به عنوان نماینده مشروع مردم این کشور خواند.

مارک تونر، گفت: "ما حالا ساختاری [در سوریه] داریم که می تواند برای دوره انتقال سیاسی آماده شود."

پیشتر، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا هم ائتلاف جدید را مهم توصیف کرد و گفت که باید دید چطور این ائتلاف خود را اثبات می کند.

او گفت که بریتانیا می خواهد مطمئن شود که آیا این ائتلاف توانایی جذب مردم داخل سوریه را دارد یا نه.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.