مقدمات انتخاب رهبر جدید چین فراهم شد

به روز شده:  12:28 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391

در طول برگزاری کنگره ملی حزب حاکم چین، تمهیدات امنیتی شدیدتری در پیش گرفته شد

نشست کنگره ملی حزب حاکم کمونیست چین با انتخاب اعضای کمیته مرکزی آن امروز (چهارشنبه، ۱۴ نوامبر) در پکن پایان یافت.

با پایان این نشست، زمینه برای انتخاب رهبر جدید حزب حاکم چین در روز پنجشنبه، ۱۵ نوامبر فراهم شده است.

براساس اعلام خبرگزاری رسمی چین (شینهوا)، کمیته مرکزی جدید حزب کمونیست ۲۰۵ عضو و ۱۷۱ عضو علی‌البدل دارد.

فهرست کامل اعضای این کمیته هنوز منتشر نشده، ولی تایید شده است که تمام افراد واجد شرایط لازم برای فعالیت در سمت‌های عالی حزب، از جمله شی جین‌پینگ و لی ککیانگ در کمیته مرکزی حضور دارند.

اولین وظیفه‌ای که اعضای این کمیته جدید به عهده دارند، برگزاری نشست و انتخاب اعضای جدید کمیته دائم دفتر سیاسی (پولیتبورو) است که در نشست فردا (پنجشنبه) انجام خواهد شد.

گفته می‌شود که دبیرکل و معاون دبیرکل جدید حزب حاکم چین هم فردا انتخاب می‌شوند.

ریموند لی، رئیس بخش چینی بی‌بی‌سی می‌گوید: کمیته دائم دفتر سیاسی حزب حاکم، قدرتمندترین گروه از افراد در میان جمعیت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری چین به شمار می‌رود.

او می‌گوید: آنچه اکنون "انتخابات" خوانده می‌شود، در عمل، انتخاب افراد نیست، چون تمام نامزدهای منتخب، از پیش تعیین شده‌اند و می‌دانند که هر اتفاقی پیش بیاید، انتخاب خواهند شد.

به گفته رئیس بخش چینی بی‌بی‌سی، از آنجا که فهرست نامزدهای سمت‌های عالی حزب هنوز منتشر نشده است، تنها زمانی می‌توان دریافت آنها چه کسانی هستند که برای ثبت عکس دسته‌جمعی در برابر رسانه‌ها حاضر شوند.

از آنجا که گفته می‌شود اغلب رهبران کنونی چین از جمله هو جینتائو و ون جیابائو از سمت‌های خود کنار خواهند رفت، انتظار می‌رود در نشست فردا (پنجشنبه) چهره‌هایی به نسبت جدید، بین رهبران چین دیده شود.

برگزاری اجلاس حزب کمونیست چین با حضور حدود دو هزار نفر از اعضای برجسته حزب، دولت، ارتش و نمایندگان حزبی از سراسر چین، پنجشنبه هفته گذشته (۸ نوامبر) در پکن آغاز شد.

در دو دهه اخیر، رهبران ارشد حزب و دولت چین هر ده سال یکبار جای خود را به افرادی جدید داده‌اند.

با آن که دستگاه‌های تبلیغات دولتی چین تغییرات در دو نهاد عمده حکومتی را منعکس‌کننده اراده و حاصل حق انتخاب مردم این کشور قلمداد می‌کنند، مردم چین در عمل، دخالت چندانی در تعیین رهبران خود ندارند و نهادهای سیاسی و اعضای متنفذ آنها نقش تعیین‌کننده را در انتخاب و انتصاب رهبران چین ایفا می‌کنند.

با وجود پیشرفت سریع اقتصادی چین، نظام سیاسی این کشور با برداشت عمومی از یک نظام مردم‌سالار انطباق چندانی ندارد و به گفته برخی کارشناسان، تحولات سه دهه اخیر صرفا این نظام را از یک دیکتاتوری کمابیش تک‌فردی به نوعی حکومت دسته‌جمعی غیرانتخابی تبدیل کرده است.

تحلیل‌های بیشتر در ارتباط با تحولات اخیر چین را در کلیک صفحه ویژه بی‌بی‌سی فارسی بخوانید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

صفحه ویژه:

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.