اسرائیل 'سرنگون کردن محمود عباس را بررسی می‌کند'

به روز شده:  16:11 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391

محمود عباس می‌خواهد مجمع عمومی سازمان ملل متحد فلسطین را به عنوان ناظر غیرعضو بپذیرد

وزارت امور خارجه اسرائیل در گزارشی مقدماتی، احتمال سرنگون کردن محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی را بررسی کرده است.

در این گزارش که نسخه‌ای از آن به دست بی‌بی‌سی رسیده، آمده است که اگر اقدامات بازدارنده اسرائیل به نتیجه نرسد و درخواست فلسطینی‌ها برای ارتقای عضویت آنها در سازمان ملل متحد از "ناظر دائم" به یک دولت "ناظر غیرعضو" تایید شود، سرنگونی محمود عباس "تنها راه" است، حتی اگر اسرائیل "ناگزیر شود هزینه‌های آن را بپردازد."

در عین حال، این گزارش پیشنهاد کرده است که برای ترغیب فلسطینیان به انصراف از ارائه درخواستشان به سازمان ملل متحد، هرچه سریع‌تر حاکمیت مستقل آنها در چارچوب مرزهایی موقت به رسمیت شناخته شود.

صائب عریقات، از مذاکره‌کنندگان ارشد فلسطینی و از چهره‌های برجسته سازمان آزادیبخش فلسطین و تشکیلات خودگردان، در واکنش به علنی شدن این گزارش به بی‌بی‌سی گفت: "ما تهدیدهای اسرائیل را جدی می‌گیریم."

آقای عباس روز ۲۹ نوامبر (حدود دو هفته دیگر) درخواست فلسطینی‌ها را برای ارتقای عضویت از ناظر دائم به یک ناظر غیرعضو، به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد.

مقامات اسرائیل و آمریکا با چنین اقدامی به شدت مخالفت کرده و گفته‌اند که ایجاد یک کشور مستقل تنها می‌تواند از مسیر مذاکره انجام شود.

مقامات فلسطینی در سال ۲۰۱۱ میلادی درخواست خود را برای پیوستن به سازمان ملل متحد به عنوان یک عضو مستقل کلیک ارائه کردند، ولی به دلیل نبود حمایت لازم در شورای امنیت به نتیجه نرسیدند.

در آن زمان، کلیک مخالفت آمریکا از مهم‌ترین عوامل عدم‌موفقیت درخواست فلسطینی‌ها خوانده شد.

در شرایط کنونی، سازمان آزادیبخش فلسطین که نماینده اغلب گروه‌ها و شاخه‌های فلسطینی است و مذاکرات با اسرائیل را پیش می‌برد، به عنوان "ناظر دائم" در سازمان ملل متحد حضور دارد.

"تهدیدهای اسرائیل را جدی می‌گیریم"

صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی

محمود عباس به دنبال آن است که سازمان ملل متحد، فلسطین را در چارچوب مرزهایی که قبل از جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی با اسرائیل وجود داشت، به عنوان ناظر غیرعضو تایید کند.

با این حال، او روز دوشنبه گذشته گفت که "به دنبال هیچ‌گونه رویارویی با آمریکا اسرائیل" نیست.

او اضافه کرد: "اگر فردای روز رأی (تایید سازمان ملل متحد) بتوانیم وارد گفت‌وگو و مذاکره شویم، حتما این کار را خواهیم کرد."

'هزینه سنگین'

گزارش مقدماتی وزارت امور خارجه اسرائیل که به رسانه‌ها درز کرده، برای استفاده در مذاکرات و بررسی‌های داخلی این وزارتخانه تهیه شده و هنوز به امضای آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل نرسیده است.

با این حال، هفته گذشته شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل به نقل از آقای لیبرمن گزارش داد که اگر مقامات فلسطینی درخواست خود را در سازمان ملل متحد پیش ببرند، او از "سرنگونی" آنها اطمینان حاصل خواهد کرد.

او پیش از این، محمود عباس را "مانعی که لازم است، از میان برداشته شود" توصیف کرده بود.

در گزارش مقدماتی وزارت امور خارجه اسرائیل آمده که "هدف اصلی دولت اسرائیل" این است که مانع شود فلسطینی‌ها به طور یکجانبه به دنبال کسب جایگاه ناظر غیرعضو در سازمان ملل متحد باشند.

در این گزارش، اقدام فلسطینیان در این زمینه، عبور از "خط قرمز" خوانده شده که "لازم است شدیدترین واکنش اسرائیل" در قبالش نشان داده شود.

"هدف اصلی اسرائیل این است که مانع شود فلسطینی‌ها به طور یکجانبه به دنبال کسب جایگاه ناظر غیرعضو در سازمان ملل متحد باشند"

گزارش مقدماتی وزارت امور خارجه اسرائیل

در این گزارش اضافه شده است: این واقعیت که فلسطین از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شود، یک "گام یکجانبه است که از بازدارندگی اسرائیل کم می‌کند، اعتبار آن را کاملا تحلیل می‌برد و هرگونه توافق صلح احتمالی قابل پذیرش برای اسرائیل در آینده را غیرممکن می‌کند."

در گزارش وزارت امور خارجه اسرائیل آمده است: "در چنین وضعیتی، سرنگونی رژیم ابومازن (محمود عباس) تنها راه است، هرچند این اقدام، کار راحتی نخواهد بود، چون اسرائیل باید هزینه عواقبش را بپردازد."

در این گزارش پیشنهاد شده است که اگر فلسطینی‌ها از ارائه درخواست خود به سازمان ملل متحد منصرف شوند، اسرائیل "باید با آنها بر سر صلح توافق کند" که در این صورت، این امکان فراهم می‌شود که تا زمان تثبیت وضعیت جهان عرب، برگزاری انتخابات فلسطینی و شفاف شدن روابط کرانه غربی و نوار غزه، کشوری با مرزهای موقت تشکیل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل به بی‌بی‌سی گفت که اگر محمود عباس همچنان به اقداماتش برای دنبال کردن درخواست فلسطینی‌ها از سازمان ملل متحد ادامه دهد، ناقض پیمان صلح ۱۹۹۳ اسلو خواهد بود.

او گفت که اسرائیل نگران است که اگر فلسطین به عنوان یک کشور غیرعضو سازمان ملل متحد شناخته شود، می‌تواند از دادگاه بین المللی کیفری بخواهد برای حل‌وفصل اختلافاتش با اسرائیل وارد عمل شود.

او اضافه کرد که در چنین صورتی اسرائیل "برای حفظ منافع خود، گام‌هایی یکجانبه" برمی‌دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل درباره اقدامات احتمالی توضیحی نداد، ولی به تازگی رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که توقف انتقال درآمدهای مالیاتی به مقامات فلسطینی و اعمال محدودیت‌های سخت‌تر برای نقل و انتقال مقامات فلسطینی در کرانه غربی از جمله این محدودیت‌هاست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.