جنجال روابط غیر اخلاقی: تبعات سیاسی احتمالی برای اوباما

به روز شده:  23:37 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391

به گفته اوباما، عملکرد پترائوس باعث شده آمریکا ایمن تر از قبل باشد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا عصر روز چهارشنبه در نخستین مصاحبه خبری خود بعد از انتخابات به دفاع از رئیس مستعفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای پرداخت.

آقای اوباما گفت: "من تا این لحظه شواهدی ندیده ام که نشان دهد اطلاعات محرمانه ای افشا شده که به هیچ نحوی تاثیر منفی بر امنیت ملی ما داشته باشد. البته تحقیقات در جریان است و من نمی خواهم راجع به جزئیات این تحقیقات اظهار نظری بکنم.

آقای اوباما ادامه داد: "بنا به ارزیابی خودش (دیوید پترائوس)، او با از معیارهای لازم برای ریاست سی آی ای فاصله داشت و بر این اساس بود که استعفا داد و بر همین اساس هم من استعفایش را پذیرفتم. ولی می خواهم تاکید بکنم حداقل از منظر من او خدمات شایانی به این کشور کرده و ما به خاطر کارهای او ایمن تر هستیم."

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا ارتقاء ژنرال آلن به فرماندهی ناتو را فعلا ً معوق کرده و دستور داده تا رابطه این ژنرال آمریکایی با یکی از خانمهای درگیر در این ماجرا مورد تحقیق قرار گیرد.

نامه های تهدیدآمیز پائولا برادول (سمت راست) به جیل کلی (سمت چپ) باعث لو رفتن رابطه او با پترائوس شد

آقای پانه تا روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: "من احساس کردم در چهارچوب مسئولیتم به عنوان وزیر دفاع، ضرورت دارد که موضوع ژنرال آلن را برای روشن شدن تمام حقایق به اداره بازرسی کل ارتش ارجاع دهم. هیچ کس نباید پیش از موعد دراینباره قضاوتی بکند."

فعلا اما، ژنرال آلن با حمایت کاخ سفید سمت فرماندهی خود بر ۶۸ هزار نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان را حفظ خواهد کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت:"رئیس جمهور به ژنرال آلن اطمینان دارد و معتقد است او کارنامه خوبی در افغانستان داشته و دارد."

در عین حال، سخنگوی کاخ سفید افزود که رئیس جمهور از کنگره خواسته تا انتصاب ژنرال ژوزف دانفورد را به عنوان جایگزین ژنرال آلن در افغانستان، سریعا ً تصویب کند.

اما این ماجرا و یا نحوه مدیریت آن اعتراضاتی را در مجالس آمریکا برانگیخته است و برخی از نمایندگان از اینکه دیر در جریان ماجرا قرار گرفتند، ناراضی اند.

نانسی پلوسی، رئیس فراکسیون حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در اینباره گفت: "سوالاتی درباره زمانبندی مطرح است، رسم این بوده که مجلس پیش از پخش خبر از تلویزیون در جریان گذاشته شود. اگر موضوع به امنیت ملی مربوط میشد، داستان دیگری بود. تا اینجای کار، ما تصور نمی کنیم امنیت ملی دخیل باشد."

کاخ سفید کماکان تاکید دارد که تا دو روز قبل از اعلام علنی خبر استعفای ژنرال پترائوس از این ماجرا بی خبر بوده است.

پترائوس (سمت چپ) پیش از ژنرال آلن (سمت راست) عهده دار فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان بود

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید بار دیگر در تاکید بر این موضع به خبرنگاران گفت: "واقعیت این است که کاخ سفید تا روز چهارشنبه از ماجرای ژنرال پترائوس مطلع نبود و روز جمعه از وضعیت ژنرال الن در این پرونده مطلع شد."

بعضی از منتقدین و خصوصا ً جمهوری خواهان این ماجرا را به نوعی با تبعات سیاسی حمله مرگبار به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی مرتبط می دانند.

یکی از این منتقدین، مایکل موکیسی، دادستان کل آمریکا در دوره جرج بوش است.

آقای موکیسی دراینباره به بی بی سی فارسی گفت: "رئیس سیا درباره آنچه که در بنغازی رخ داده بود، در کنگره جلسه توجیهی داشت. در زمانی که تحقیق درباره رابطه او با این خانم در حال انجام بود و ظاهرا او هم از این تحقیقات مطلع بوده. آیا چیزی که او به کنگره درباره بنغازی گفت، دقیق بود؟ یا اینکه آن را قرائتی را بیان کرد که برای رئیس جمهوری به لحاظ سیاسی مناسب تر بوده؟ سوال اصلی این است. "

رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا اعلام کرده دیوید پترائوس موافقت کرده تا در مقابل این کمیته شهادت دهد. به گفته خانم دیان فاینستین، شهادت آقای پترائوس به موضوع حمله شبه نظامیان به کنسولگری آمریکا در بنغازی محدود خواهد بود.

هنوز تاریخ دقیق حضور آقای پترائوس در مقابل این کمیته اعلام نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.