پترائوس و نگرانی های امنیتی: مصاحبه با تحلیلگر سابق سی آی ای

به روز شده:  04:31 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

مک گاورن تحلیلگر پیشین سی آی ای امیدوار است دست پلیس فدرال آمریکا در تحقیقات درباره پرونده پترائوس باز باشد

صرف نظر از جنبه های شخصی و اخلاقی که در کناره گیری ژنرال پترائوس مطرح شده، مهمترین سوالی که سیاستمداران مطرح می کنند این است که آیا امنیت ملی آمریکا در اثر این روابط خدشه دار شده است؟

ماه گذشته خانم پاولا برادول در یک سخنرانی در دانشگاه دنور گفته بود که حمله به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی تلاشی بوده از سوی پیکارجویان برای رهایی برخی از هم رزمانشان که در یک زندان سری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای در این شهر نگهداری می شدند.

سی آی ای البته این اتهام را تکذیب کرده، ولی آیا رابطه ویژه خانم برادول با ژنرال پترائوس در طرح این سناریوها نقشی داشته است؟

ری مک گاورن تحلیلگر سابق سی آی ای، در دولتهای متوالی مسئول جلسات توجیهی کاخ سفید بوده است. محمد منظرپور در واشنگتن این سوال را با او، در میان گذاشت:

نامه های تهدیدآمیز پائولا برادول (سمت راست) به جیل کلی (سمت چپ) باعث لو رفتن رابطه او با پترائوس شد

ری مک گاورن، تحلیلگر سابق سی آی ای: این اتهام بسیار جدی است، من تنها می توانم امیدوار باشم که اف بی آی در تحقیقاتش درباره احتمال درز اطلاعات دست بازی داشته باشد. صحبتهای خانم برادول در دنور خیلی قابل توجه است. این مطالب را از کجا آورده؟ آیا از خودش درآورده؟ همانطور که پترائوس خیلی مطالب را خلق می کنه؟ یا اینکه او به اطلاعاتی دسترسی پیدا داشته – حالا چه یک گزارش کامل اطلاعاتی، چه یک گزارش میدانی، مبنی بر اینکه سی آی ای یک زندان سری در بنغازی داشته. من نمی دونم، ولی این موضوعی است که باید بررسی شود. اما نکته جالب این ماجرا این است که این تجسسهای مغایر قانون اساسی در زندگی های شخصی ما، حالا اولین ماهی های بزرگشان را به تور انداخته اند. پترائوس مقدس و حالا هم ژنرال الن که یک وجهه خونسردی از خودش ارائه می کنه، و حالا معلوم شده که این روابط نا مشروع بوده. لطفا منظور من را اشتباه برداشت نکنید، ماجراهای جنسی این افراد مطلقا اهمیتی ندارد، آنچه که اهمیت دارد بازتاب این روابط بر عزت و شرف یک انسان است. اگر این افراد نمی توانند با همسرشان صادق باشند، چگونه می توانیم باور کنیم که تحت فشارهای سیاسی و رقابتی که برای گرفتن یک ستاره دیگه دارند، صداقتشان خدشه دار نشود؟ چنانچه به نظر من شده است.

محمد منظرپور: شما درباره اصل صداقت صحبت کردید. این ما را به گفته کاخ سفید بر می گرداند مبنی بر این که تا 48 ساعت قبل از اعلام استعفای آقای پترائوس، از تحقیقات اف بی آی بی اطلاع بوده است. آیا این امکانپذیر است؟

به گفته اوباما، عملکرد پترائوس باعث شده آمریکا ایمن تر از قبل باشد

ری مک گاورن، تحلیلگر سابق سی آی ای: پاسخ به این سوال مثبت است، پروسه های اف بی آی بسیار قانون مدار و پیچیده هستند. باید از حسن شهرت مردم حفاظت شود. در آغاز تحقیقات، سندی مرتبط با پترائوس ظاهر نشده بود – تنها با ادامه تحقیقات و ردیابی ایمیلها، پای او به این ماجرا کشیده شد. به نظر من کاملا ً امکان دارد که اف بی آی این تحقیقات را آغاز کرده باشد و بعد تبعات دیگر آن آشکار شده باشد. از منظر اف بی آی، موضوع خیانت به همسر، خوب جالب است و شیطنت آمیز، اما آیا جرمی رخ داده؟ خوب آنها باید همه این موضوعات را بررسی می کردند. بنابر این برای من کاملا قابل درک است که کاخ سفید از آغاز در جریان نبوده. آنها قبل از انتخابات به مسائل دیگری مشغول بودند. به نظر من احتمال دارد کاخ سفید گفته باشد بگذارید تا بعد از انتخابات به این ماجرا برسیم. جالبه که وقتی پترائوس در نهایت پیش رئیس جمهور رفت و گفت که این ماجرا پیش آمده و او دارد احتمال استعفا را بررسی می کند، رئیس جمهور پاسخ خودش را آماده کرده بود و گفته: بله احتمالا استعفا فکر خوبی است، این تنها کار مسئولانه و آبرومندانه است. باشه، چقدر سریع می توانی میزت را تخلیه کنی؟ - بنابراین معلومه که خوشحالند از دستش خلاص می شوند.

محمد منظرپور: تا زمانی که دیوید پترائوس رئیس سی آی ای بود، عملکردش در عراق و افغانستان چندان به نقد کشیده نشد. حال که با این شرایط کناره گیری کرده، آیا ممکن است کارنامه او بخصوص در افغانستان مورد نقد واقع شود؟

ری مک گاورن، تحلیلگر سابق سی آی ای: عملیات افغانستان مثل یک ماموریت بی ثمر شده،اگر ژنرال آلن و ژنرال پترائوس تا الان این را نفهمیده اند، آنها عمیقا ً در انکار هستند. شما هرگز نباید بدون خطوط امن ارتباطی و تدارکاتی نیرو جایی اعزام کنید. عوضش اینها چکار کردند؟ گفتند، باشه، مسئله ای نیست، ما کشتی هایمان را در سانفرانسیسکو بار می زنیم، می بریمشون کراچی، بارشون را سوار کامیونها می کنیم، به شورشیها باج می دهیم که بهمون حمله نکنند، بعد بارمان را از کوه های هندوکش رد می کنیم، جایی که یک گالن سوخت برای تفنگداران دریایی بیش از 600 دلار تمام میشود - به رئیس جمهور گفتند بله قربان، ما همه این کارها را می کنیم. خوب واقعیت این است که آنها هرگز نباید چنین کاری می کردند، این مسیر اصلا غیر منطقیه، و ما نتیجه اش را دیدیم از اواخر سال گذشته که پاکستانی ها خطوط تدارکاتی ما را قطع کردند. می گویند ما می توانیم از مسیر شمالی تدارکاتمان را حفظ کنیم ولی اون غیر ممکنه، و حالا چالش بزرگ اینه که چطوری از افغانستان برویم بیرون. چطوری این تانکها و تجهیزات سنگین را از پاکستان خارج کنیم بدون اینکه ناچار بشیم در طول مسیر بهشون باز باج بدهیم.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.