اسرائیل: در صورت ادامه موشک‌پرانی فلسطینی‌ها، رهبر حماس را هدف می‌گیریم

به روز شده:  09:56 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

حملات روز چهارشنبه حداقل ده کشته بر جای گذاشت

اسرائیل کاتز، وزیر حمل و نقل اسرائیل، به بی‌بی‌سی گفته است اگر موشک‌پرانی از نوار غزه متوقف نشود، ارتش اسرائیل اسماعیل هنیه، رهبر حماس، را هدف قرار می‌دهد. وی گفته است هیچیک از رهبران حماس در امان نخواهند بود.

در همین حال سه شهروند اسرائیلی در اثر حمله موشکی فلسطینیان از داخل نوار غزه کشته شده اند.

روز پنجشنبه، ٢٥ آبان (١٥ نوامبر)، سخنگوی پلیس اسرائیل گفت که اصابت موشک های فلسطینی پرتاب شده از نوار غزه به نقاطی در فاصله سی کیلومتری داخل خاک اسرائیل سه نفر را کشته و چهار نفر دیگر را زخمی کرده است.

پلیس اسرائیل گفته است که دست کم یکصد و سی فروند موشک از داخل سرزمین های فلسطینی در نوار غزه به سوی نواحی داخل اسرائیل شلیک شده است.

براساس این گزارش، اکثر شهرهای واقع در جنوب اسرائیل هدف حمله موشکی قرار گرفته و در چند مورد، خسارت های عمده ای به بار آورده است.

به دلیل شدت گرفتن خشونت در منطقه، دولت اسرائیل برای حفاظت از جان دانش آموزان، تمامی مدارس واقع در فاصله چهل کیلومتری مرز با غزه را تعطیل کرده و به کارکنان مراکز واقع تا هفت کیلومتری مرز مرخصی داده است.

ارتش و نیروهای امدادی به منظور مقابله با شرایط موجود به حالت آماده باش درآمده‌اند.

در نوار غزه، کارکنان مراکز درمانی گفتند که در ساعات اولیه روز پنجشنبه، سه تن از پیکارجویان فلسطینی در حمله هوایی اسرائیل به محلی در نزدیکی شهر خان یونس جان خود را از دست دادند. براساس این گزارش، از زمان آغاز درگیری های اخیر بین اسرائیل و فلسطینیان، پانزده نفر در غزه کشته و دست کم یکصد و پانزده تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته منابع فلسطینی، کشته شدگان عبارت بودند از پنج عضو حماس، دو کودک، یک زن و یک مرد سالمند اما هویت دیگر قربانیان اعلام نشده است.

سوءقصد به فرمانده نظامی حماس

رهبران ترورشده حماس به دست اسرائیل

  • ژانویه ۱۹۹۶ میلادی: غزه - یحیی عیاش، با یک تلفن موبایل مملو از مواد منفجره کشته شد
  • ژوئیه ۲۰۰۲ میلادی: غزه - صلاح شحاده، رهبر شاخه نظامی حماس، به همراه ۱۴ نفر دیگر بر اثر انفجار بمبی که به خانه‌اش انداخته شد، کشته شد
  • مارس ۲۰۰۴ میلادی: شیخ احمد یاسین، بنیانگذار و رهبر معنوی حماس به همراه ۱۱ نفر دیگر در یک حمله موشکی کشته شد
  • آوریل ۲۰۰۴ میلادی: غزه - عبدالعزیز الرنتیسی، رهبر حماس در یک حمله موشکی کشته شد
  • ژانویه ۲۰۰۹ میلادی: غزه - سعید صیام، فرمانده ارشد حماس در یک حمله هوایی کشته شد
  • ژانویه ۲۰۱۰ میلادی: دوبی -محمود المبحوح، فرمانده ارشد حماس، در یک هتل پنج ستاره در دوبی بر اثر خفگی کشته شد

یکی از کشته شدگان حملات هوایی اسرائیل، عمر، پسر یازده ماهه فیلمبردار شبکه خبری بی بی سی بوده است که در جریان بمباران زخمی شد و در بیمارستان درگذشت. برادر فیلمبردار بی بی سی هم در این حمله به شدت زخمی شده است.

درگیری‌های اخیر بین اسرائیل و فلسطینیان روز گذشته و با کشته شدن احمد سعید خلیل الجعبری، فرمانده تیپ عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، در حمله هوایی اسرائیل آغاز شد.

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، گفته است که عملیات حاضر با هدف تقویت توان بازدارندگی اسرائیل و آسیب رساندن به امکانات موشکی گروه های تندرو فلسطینی در غزه به اجرا گذاشته شده است.

در مقابل، مقامات حماس گفته اند که عملیات اسرائیل "به منزله اعلام جنگ" بوده است.

شامگاه گذشته، شورای امنیت سازمان ملل با درخواست کشورهای عربی برای رسیدگی به حمله اسرائیل به غزه تشکیل جلسه داد.

کشورهای عربی خواستار محکومیت اسرائیل شدند اما نماینده آمریکا گفت که این عملیات در واکنش به حملات موشکی تندروهای فلسطینی به اجرا گذاشته شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در تماس تلفنی با نخست وزیر اسرائیل و مقامات حماس، از دو طرف خواست خویشتنداری به خرج دهند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم در تماس با نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری مصر، از آنان خواست تا برای کاهش تشنج اقدام کنند و مانع از ادامه و گسترش درگیری شوند.

در ایران، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه حمله اسرائیل به غزه و کشتن فرمانده شاخه نظامی حماس را محکوم کرده و "سكوت مجامع جهانی به ويژه سازمان های حقوق بشری را مشوق تداوم و استمرار جنايات ضد بشری صهيونيست‌ها" دانسته است.

آقای مهمانپرست اظهار داشته که هدف دولت اسرائیل از کشتن خلیل الجعبری "سرپوش نهادن بر معضلات و مشكلات داخلي رژيم صهيونيستی می‌باشد."

فرمانده شاخه نظامی حماس در گذشته بارها هدف سوء قصد نافرجام اسرائیل قرار گرفته بود و کمتر در انظار عمومی ظاهر می‌شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.