کلینتون درباره حادثه بنغازی به کنگره آمریکا توضیح می دهد

به روز شده:  23:23 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

خانم کلینتون در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری مسوولیت حادثه بنغازی را برعهده گرفت

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده قرار است با حضور در کنگره آمریکا درباره حادثه حمله به کنسولگری این کشور در بنغازی توضیح دهد.

به گفته الیانا راس لیتنین، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، خانم کلینتون پس از آن که تحقیقات داخلی درباره این حادثه به پایان برسد، به سوال های اعضای کنگره پاسخ خواهد داد.

خانم لیتنین گفت خانم کلینتون برای حضور در برابر این کمیته "متعهد" شده است.

هیلاری کلینتون در حال حاضر به استرالیا سفر کرده و این سخنان از سوی او تایید نشده است.

این خبر در حالی منتشر شد که تعدادی از مقام های بلندپایه امنیتی آمریکا روز پنجشنبه با حضور در کنگره، در پشت درهای بسته درباره حادثه بنغازی شهادت دادند.

حمله افراد مسلح به کنسولگری آمریکا در یازدهم سپتامبر امسال که منجر به مرگ کریس استیونز، سفیر ایالات متحده در لیبی و سه آمریکایی دیگر شد، تبدیل به یک دردسر سیاسی برای دولت باراک اوباما تبدیل شده است.

جمهوری خواهان کنگره کاخ سفید را به پنهانکاری و ارائه اطلاعات نادرست در این باره متهم کرده اند و خواهان دریافت جزئیات این حادثه هستند.

به گفته آنها، دولت باراک اوباما تمهیدات لازم را برای تامین امنیت نمایندگی های سیاسی خود در لیبی به کار نبسته بود.

رئیس مستعفی سی آی ای جمعه برای ادای شهادت درباره حادثه بنغازی به کنگره می رود

دیوید پترائوس، رئیس مستعفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای که به خاطر رسوایی جنسی از سمتش کناره گیری کرد، قرار است جمعه به کنگره برود تا دانسته های خود را در اختیار نمایندگان قرار دهد.

آقای پترائوس پیش از استعفا نیز قرار بود درباره این حادثه برای ادای شهادت به کنگره برود ولی کناره گیری ناگهانی او در جمعه گذشته با واکنش تند جمهوری خواهان مواجه شده است.

دیوید پترائوس در روزهای پس از این حادثه برای تحقیق درباره آن شخصا به لیبی سفر کرده بود.

سناتور جمهوری خواه، جان مک کین از جمله نمایندگانی است که خواهان تحقیق بیشتر برای روشن شدن همه زوایای این حادثه شده است.

مقام های ارشد امنیتی و دیپلماتیک آمریکا روز پنجشنبه با حضور در جلسات جداگانه کمیته های امنیتی مجلس نمایندگان و سنا به سوال های اعضای کنگره در پشت درهای بسته پاسخ دادند.

جیمز کلپر، رئیس سازمان امنیت ملی ایالات متحده و مایکل مورل، رئیس موقت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، از جمله مدعوین بودند.

جمهوری خواهان کاخ سفید را متهم کرده اند که درباره رخدادهای شب حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی اطلاعات غلط ارائه کرده است.

این حادثه پس از انتشار صحنه هایی از یک فیلم توهین آمیز به پیامبر مسلمانان رخ داد و اعضای دولت آمریکا، از جمله سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در ابتدا علت حمله به کنسولگری این کشور را خشم تظاهرکنندگان از انتشار این صحنه ها در اینترنت عنوان کرده بودند.

دولت آمریکا پس از چند روز این حمله را از پیش برنامه ریزی شده عنوان کرد.

نمایندگان جمهوری خواه کنگره از دولت آمریکا به خاطر این تاخیر انتقاد می کنند و بعضی از آنها می گویند دولت سعی در پنهانکاری داشته است.

پیکان حملات جمهوری خواهان به سوی خانم رایس نشانه رفته است. این در حالی است که از او به عنوان یکی از گزینه های جایگزینی هیلاری کلینتون در وزارت امور خارجه آمریکا نام برده می شود.

مایکل مورل، پنجشنبه هنگام صحبت در برابر کمیته امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا گفت سخنان خانم رایس در روز پس از حادثه حمله به کنسولگری ایالات متحده، به استناد گزارش غیرطبقه بندی شده ای بوده که در اختیار او قرار گرفته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز چهارشنبه در نخستین کنفرانس خبری خود پس از انتخابات، به شدت از خانم رایس دفاع کرد و گفت جمهوری خواهان باید خود او را در حملاتشان نشانه بگیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.