جریمه هنگفت بی پی به خاطر نشت نفت به خلیج مکزیک

به روز شده:  22:14 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

انفجار در سکوی حفاری دیپ واتر هورایزن باعث مرگ یازده نفر شد

دو سال و هفت ماه پس از حادثه انفجار در سکوی حفاری دیپ واتر هورایزن که به مرگ یازده نفر و آلودگی آب های خلیج مکزیک منجر شد، شرکت بی پی با دولت آمریکا بر سر پرداخت چهار و نیم میلیارد دلار جریمه و خسارت به توافق رسیده است.

به گفته اریک هولدر، دادستان کل آمریکا، بی پی ضمن پذیرفتن ۱۴ مورد اتهامی علیه این شرکت، موافقت خود را با پرداخت یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار به عنوان جریمه اعلام کرده است.

این رقم، بزرگ ترین جریمه کیفری در تاریخ آمریکاست.

علاوه بر این، بی پی قرار است در طول ۵ سال، دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به بنیاد ملی شیلات و حیات وحش آمریکا یپردازد و ۳۵۰ میلیون دلار دیگر را در اختیار آکادمی ملی علوم این کشور قرار دهد.

بی پی همچنین باید در طی ۵ سال ۵۲۵ میلیون دلار به کمیسیون مبادلات و اوراق بهادار آمریکا بپردازد.

به گفته اریک هولدر، توافق بی پی با دولت آمریکا "قدمی حیاتی رو به جلوست."

در پی اعلام این توافق، باب دادلی، مدیرعامل بی پی در بیانیه ای گفت: "همه ما در بی پی به شدت از مرگ افراد در جریان حادثه دیپ واتر هورایزن و تاثیرات نشت نفت بر مناطق ساحلی خلیج مکزیک متاثر هستیم."

حادثه انفجار در سکوی اکتشاف و حفاری دیپ واتر هورایزن که به بزرگ ترین فاجعه نشت نفت در تاریخ آمریکا تبدیل شد، در ۲۰ آوریل ۲۰۱۰ رخ داد.

این انفجار مرگ یازده نفر از کارکنان این سکو را به همراه داشت.

در پی این حادثه، نشت نفت از محل انفجار به مدت ۳ ماه ادامه داشت و ورود میلیون ها لیتر نفت خام به خلیج مکزیک علاوه بر آلوده کردن محیط زیست، باعث وارد آمدن میلیاردها دلار خسارت به اقتصاد ایالت های لوئیزیانا، فلوریدا، آلاباما و میسیسیپی شد.

آقای هولدر در مصاحبه با خبرنگاران گفت: "امیدوارم پیام روشنی به همه کسانی که درگیر این گونه بی احتیاطی ها هستند، فرستاده شود که با مجازات سنگینی مواجه خواهند شد و همه کسانی که درگیر هستند، محاکمه خواهند شد."

بنابر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، دولت این کشور علیه سه تن از کارکنان وقت شرکت بی پی اعلام جرم کرده است.

دو نفر از متهمان، رابرت کالوزا و دونالد ویدرین، از کارکنان ارشد شرکت بی پی هستند که در هنگام انفجار بر روی سکوی دیپ واتر هورایزن مستقر بودند و بر عملکرد آن نظارت می کردند.

این دو نفر به سهل انگاری منجر به قتل غیرعمد متهم هستند.

نفر سوم، دیوید رینی، از مدیران سابق بی پی است که به ارائه اطلاعات ناقص به کنگره آمریکا متهم شده است.

آقای هولدر اعلام کرد امکان متهم شدن افراد بیشتری در این رابطه وجود دارد.

یک دادگاه فدرال در آمریکا قرار است سال آینده به پرونده بی پی رسیدگی کند و توافق صورت گرفته بین این شرکت و وزارت دادگستری ایالات متحده باید به وسیله آن به تصویب برسد.

شرکت بی پی که تاکنون نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار در اختیار صندوق پرداخت خسارت خلیج مکزیک قرار داده، در حال فروش برخی از دارایی های خود برای تامین منابع مالی لازم است.

پیش از این سنگین ترین مجازات کیفری صادر شده در دادگاه های آمریکا علیه شرکت داروسازی فایزر بود که آن را به پرداخت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار محکوم کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.