اظهار تاسف آیکیا از استفاده از نیروی کار زندانیان سیاسی

به روز شده:  19:38 گرينويچ - جمعه 16 نوامبر 2012 - 26 آبان 1391

شرکت آیکیا بزرگترین تولید کننده اسباب و وسایل خانگی در جهان است

شرکت آیکیا گفته است از این که برخی پیمانکاران آن شرکت از زندانیان سیاسی آلمان شرقی سابق استفاده کرده اند "شدیدا متاسف" است.

این شرکت بزرگ سوئدی که تولید کننده اسباب و وسایل خانگی است، از شرکت حسابداری Ernst & Young خواسته بود که در این خصوص تحقیق کند.

نتیجه تحقیق شرکت Ernst & Young این بود که نیروی کار زندانیان سیاسی و همچنین مجرمان عادی توسط پیمانکاران آیکیا در جریان تولید مورد استفاده قرار می گرفت.

این گزارش گفته است که نمایندگان آیکیا در آن زمان (حدود 30 - 25 سال پیش) می دانستند که محتمل است دولت آلمان شرقی از نیروی کار زندانیان سیاسی استفاده کند.

این زندانیان سابق اکنون می توانند از شرکت آیکیا درخواست غرامت کنند.

رینر واگنر، رییس یک سازمانی که از زندانیان قربانی کار اجباری حمایت می کند، گفته است که آیکیا تنها یکی از شرکتهایی است که در سالهای دهه 1960 تا دهه 1980 از کار اجباری زندانیان در آلمان شرقی استفاده می کرده است.

این گروه خواستار پرداخت خسارت به زندانیان سابقی شده که به اجبار پلیس مخفی آلمان شرقی برای آیکیا و دیگر شرکتهای بزرگ غربی به کار گرفته شده بودند.

آیکیا که بزرگترین تولید کننده اسباب و وسایل خانگی در جهان است، اکنون می گوید که سالانه بیش از هزار بازرسی از پیمانکاران خود انجام می دهد تا مطمئن شود آنها در استفاده از نیروی کار، طبق ضوابط آن شرکت عمل می کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.