حماس به سوی بیت‌المقدس راکت پرتاب کرد

به روز شده:  16:33 گرينويچ - جمعه 16 نوامبر 2012 - 26 آبان 1391

موشک‌های فلسطینی برای دومین روز متوالی به سوی تل آویو پرتاب شدند

پیکارجویان فلسطینی مستقر در غزه به سوی بیت‌المقدس راکت پرتاب کرده‌اند.

این برای اولین بار است که از زمان آغاز درگیری‌های جدید میان اسرائیل و حماس در غزه، به سوی این شهر راکتی شلیک شده است.

جنبش حماس گفته است کنست اسرائیل (پارلمان) هدف این راکت بود.

گزارش‌ها از اسرائیل حاکی از آن است که این راکت به منطقه ای در بیرون شهر اصابت کرده است.

موشک‌های فلسطینی برای دومین روز متوالی به سوی تل آویو پرتاب شدند که گفته شده یکی از آنها در دریا سقوط کرده است.

خبرنگار بی بی سی در اسرائیل می گوید پرتاب راکت به سوی بیت‌المقدس موجب شگفتی شده است چون انتظار نمی رفت برد راکت‌های فلسطینی تا این حد باشد.

محکومیت حمله اسرائیل به غزه از سوی مصر

هشام قندیل، نخست وزیر مصر در جریان سفر کوتاه مدت خود به غزه، حملات اسرائیل به این منطقه را محکوم کرده و آنها را فاجعه بار خوانده است.

امروز هواپیماهای اسرائیلی چند نقطه را در نوار غزه بمباران کردند

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر نیز اقدام اسرائیل را تجاوز آشکار علیه بشریت خواند و افزود کشورش غزه را به حال خود رها نخواهد کرد.

بیش از ۲۰ فلسطینی از روز چهارشنبه به این سو کشته شده و صدها نفر نیز زخمی شده اند.

برای دومین روز متوالی، راکت‌های دوربرد شلیک شده از غزه، تل آویو را هدف قرار داده اند. پرتاب راکت به سوی مناطقی در خاک اسرائیل کماکان ادامه دارد.

روز پنجشنبه، سه اسرائیلی در جنوب این کشور کشته شدند.

امروز آتش بس موقت در درگیری اسرائیل و فلسطینیان مستقر در غزه خاتمه یافت و دو طرف یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کرده اند.

روز جمعه، ٢٦ آبان (١٦ نوامبر)، به مناسبت سفر هشام قندیل، نخست وزیر مصر به نوار غزه، دفتر نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که دولت این کشور به درخواست مصر با توقف حملات هوایی به نوار غزه در طول سفر آقای قندیل موافقت کرده است مشروط به اینکه موشک پرانی فلسطینیان نیز متوقف شود.

اسماعیل هنیه هشام قندیل

هشام قندیل (چپ) در دیدار از غزه با نخست وزیر حماس دیدار و گفتگو کرد

به گزارش کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی از غزه، ساعاتی بعد هواپیماهای اسرائیلی چند نقطه را در نوار غزه بمباران کردند که در اثر آن، دو غیرنظامی از جمله یک کودک کشته شدند. همچنین، موشک پرتاب شده از غزه در گذرگاه ارز در مرز اسرائیل به خودرو خبرگزاری رویترز اصابت و آن را منهدم کرد اما کسی در این حمله کشته و زخمی نشده است.

اسرائیل گفته است که حملات هوایی خود را در واکنش به موشک پرانی از داخل غزه از سر گرفته و فلسطینیان گفته اند که در پاسخ به حملات هوایی اسرائیل، به پرتاب موشک به داخل خاک آن کشور مبادرت کرده اند.

هشام قندیل، نخست وزیر مصر، روز جمعه به منظور "ابراز همدردی و همبستگی دولت مصر با مردم غزه" برای یک دیدار سه ساعته وارد این بخش از سرزمین های فلسطینی شد و با مقامات حماس، از جمله اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در غزه، دیدار کرد.

منابع خبری گروه حماس گفتند که نخست وزیر مصر با عبور از گذرگاه مرزی رفح وارد غزه شد و مورد استقبال مقامات حماس قرار گرفت و از چند نقطه غزه دیدن کرد.

پیشتر، منابع اسرائیلی گفتند که دولت این کشور به آگاهی مقامات مصری رسانده است که توقف حملات هوایی به غزه مشروط به آن است که در طول آتش بس، خاک اسرائیل از این منطقه "هدف آتشباری خصمانه" قرار نگیرد.

این منابع افزودند که بنیامین نتانیاهو تاکید کرده است که پیمان صلح مصر و اسرائیل را برای منافع حیاتی هر دو کشور ضروری می داند و مصمم به حفظ روابط صلح آمیز دو جانبه است.

حملات متقابل

سفر هشام قندیل سه روز پس از آغاز حملات هوایی اسرائیل به غزه و موشک پرانی پیکارجویان فلسطینی به سوی مناطقی در داخل خاک اسرائیل صورت گرفت.

روز چهارشنبه این هفته، احمد سعید خلیل الجعبری، فرمانده تیپ عزالدین قسام، شاخه نظامی گروه اسلامگرای حماس، در حمله هوایی اسرائیل به اتومبیل حامل او کشته شد.

این عملیات به موشک پرانی پیکارجویان فلسطینی به سوی نقاطی در اسرائیل، از جمله شهر تل آویو، منجر شده است.

به گفته منابع فلسطینی، در جریان درگیری های روزهای اخیر، دست کم نوزده فلسطینی، از جمله پنج کودک، کشته شده اند و مقامات اسرائیلی نیز کشته شدن سه شهروند این کشور و زخمی شدن چند نفر دیگر را تایید کرده اند.

حمله اسرائیل به وزارت کشور حماس

اسرائیل دهها محل از جمله ساختمان وزارت کشور حماس را هدف حمله هوایی قرار داده است

بامداد روز جمعه، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که از زمان آغاز دور جدید درگیری، نیروی هوایی این کشور چهارصد و پنجاه نقطه در داخل نوار غزه را هدف حمله قرار داده است.

وی گفت که نیروی هوایی می کوشد به منظور جلوگیری از تلفات غیرنظامی، هدف های خود، از جمله تاسیسات اسلحه سازی و مراکز تجمع گروه های مسلح فلسطینی را به دقت تعیین و مورد حمله قرار دهد. با اینهمه، گزارش های خبری حاکی از تلفات غیرنظامی در اثر این حملات بوده است.

مقامات اسرائیلی همچنین از پرتاب حدود چهارصد فروند موشک از غزه به سوی نقاطی در داخل این کشور خبر داده اند. به گفته آنان، با وجود اینکه سپر دفاع ضد موشکی اسرائیل دهها فروند از این موشک ها را قبل از اصابت به زمین منهدم کرد، تعدادی دیگر از آنها به نقاط مختلف اصابت کرده اند.

شامگاه گذشته، منابع خبری گفتند که پیکارجویان گروه جهاد اسلامی یک فروند موشک ساخت ایران را به سوی شهر تل آویو پرتاب کردند که ظاهرا در اطراف این شهر فرود آمد اما کشته و زخمی برجای نگذاشت.

مشخص نیست که آیا نخست وزیر مصر در جریان سفر به غزه، برای متوقف کردن درگیری کنونی، در صدد میانجیگری بین حماس و اسرائیل برآمد یا نه.

از آنجا که اسرائیل و حماس از شناسایی یکدیگر و برقراری تماس رسمی خودداری می ورزند، در گذشته دولت مصر نقش میانجی را برای حل اختلاف آنها ایفا کرده است.

تلاش برای توقف درگیری

تانک های اسرائیل در نزدیک نوار غزه

اعزام واحدهای زمینی ارتش اسرائیل به مرز غزه باعث نگرانی در مورد گسترش درگیری شد

اگرچه دولت به رهبری محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر، در مقایسه با دولت قبلی آن کشور حمایت گسترده تری از فلسطینیان، به خصوص اسلامگرایان حماس به عمل آورده، اما همچنان روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل حفظ کرده و مهمترین مجرای ارتباطی بین اسرائیل و حماس محسوب می شود.

با آغاز دور جدید درگیری بین حماس و اسرائیل، گزارش شد که مقامات آمریکایی از دولت مصر خواسته اند برای جلوگیری از ادامه و گسترش این درگیری اقدام کند.

روز گذشته و در پی اعزام واحدهای زمینی ارتش اسرائیل به مرز با غزه، وزارت دفاع این کشور سی هزار نیروی ذخیره ارتش را به خدمت فرا خواند که باعث تشدید نگرانی در مورد گسترش جنگ بین دو طرف شد.

از حدود چهار سال پیش و خاتمه عملیات زمینی اسرائیل در نوار غزه، بین این کشور و حماس نوعی آتش بس برقرار بوده است.

به گفته ناظران، طی این مدت، ارتش اسرائیل به تقویت تجهیزات ویژه عملیات علیه گروه های فلسطینی و گسترش شبکه دفاع ضد موشکی ادامه داده در حالیکه حماس نیز توانسته است تسلیحات بیشتری را به دست آورد.

برخی منابع اسرائیلی گفته اند که در حال حاضر، گروه حماس بیش از دوازده هزار فروند موشک در اختیار دارد که صرفا شامل موشک های دست ساز و کوچک نیست. دولت ایران تعدادی موشک پیشرفته تر را در اختیار حماس قرار داده و گفته می شود پس از سقوط رژیم معمر قذافی در لیبی، بعضی از زرادخانه های موشکی آن کشور غارت شد و حماس توانست از این طریق، تعدادی موشک پیشرفته به دست آورد.

در واکنش به درگیری اخیر بین اسرائیل و حماس، بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی از دو طرف خواسته اند عملیات نظامی را متوقف کنند.

در ایران، علی اکبر صالحی، وزیر خارجه، با ارسال نامه های جداگانه برای دبیرکل سازمان ملل، سازمان همکاری اسلامی، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اسرائیل را به دلیل حمله به غزه محکوم کرده و خواستار اقدام بین المللی علیه این کشور شده است.

همچنین، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، که از جمله مسئول سازمان دادن تظاهرات مردمی در ایران است، در اطلاعیه ای "شصت و پنج سال تجاوز" اسرائیل به اعراب را محکوم کرده و گفته است که روز جمعه، مردم بیش از هفتصد شهر و شهرستان، علیه اسرائیل تظاهرات می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.